Németh Erzsébet, az Állami Számvevőszék igazgatóhelyettese szerint az angolszász világban a pénzügyi termékek ismertségével kapcsolatos ismereteket, a kockázatvállalási hajlandóságot értékelik a pénzügyi kultúrával kapcsolatos felmérések során. A magyar modellben arra helyeznek nagy hangsúlyt, hogy az ügyfél reálisan látja-e saját helyzetét, lehetőségeit – derült ki a Privátbankár pénzügyi tudatosságról szóló konferenciáján.
Az Állami Számvevőszék kutatása során kiderült, hogy az egyedülállók pénzügyi tudása jobb, mint a házasoké, de a legmagasabb pénzügyi tudása az elváltaknak van. Az első generációs értelmiségiek pénzügyi tudása jobb, mint a második és későbbi generációsoké. A férfiaké jobb, mint a nőké, de nagyon minimális a különbség. Ha egy egyetemista elköltözik a szüleitől, azonnal szignifikánsan javul a pénzügyi tudása.
Németh Erzsébet a Privátbankár konferenciáján |
Akik tanultak pénzügyeket, azok tájékozottsága is magasabb, valamint azoké is, akik éltek hosszabb ideig külföldön. Az ügyfelek 77 százaléka kockázatkerülő, 12 százaléka „kockázatkezelő”, és csak 11 százaléka van a kockázatvállaló kategóriában – derült ki a felmérésből. Még rosszabb, hogy a fiatalok vállalkozni sem mernek, aminek a gazdasági növekedésben is lehetnek következményei.
Összességében az élethelyzet nagyban befolyásolja a pénzügyi tájékozottságot. A szakember szerint ha 2008 előtt végezték volna a felmérést, más eredményekre jutottak volna, a válság is nagyban átalakította a képet. Bár szörnyűek voltak a következményei annak, hogy annyian eladósodtak az országban, a másik véglet sem egészséges – jegyezte meg Németh Erzsébet.