Az egyezmény értelmében az ügyfelek választhatnak, hogy névtelenségük megőrzése mellett egy visszamenőleges, átalány jellegű adót von le tőlük a bank, vagy pedig önként bevallást tesznek az osztrák hatóságnál Svájcban tartott vagyonukról. Az első lehetőség választása egyben felmentést jelent az adóelkerülésért egyébként kiszabható büntetés és a hatósági vizsgálat alól. A bankok továbbra sem közölnek adatokat ügyfeleikről az osztrák hivatalos szervekkel. Az egyezmény Bécs várakozásai szerint 2013-ban léphet hatályba.
Az első évben egymilliárd eurós bevételt várnak. Az osztrák kormány arra törekedett, hogy mielőbb tető alá hozza a szerződést, mert az egymilliárd eurós összeg a nemrég elfogadott osztrák költségvetési konszolidációs csomag egyik fontos összetevője. 2014-től évente további mintegy 50 millió euróval számolnak a bankszámlák után fizetendő kamatadóból, amiről szintén a megállapodás rendelkezik. A visszamenőleges adó mértéke 15 és 38 százalék között lesz, a bankszámla nagyságától és attól függően, hogy milyen régen nyitották. A kamatadó mértéke - az ausztriaival megegyezően - 25 százalékot tesz majd ki.
Az osztrák ellenzék hevesen bírálta az adóamnesztiát is lehetővé tévő megoldást. Nézetük szerint a kormány "megjutalmazza" az adócsalókat, s az egyezmény a tisztességes adófizetők "arcul csapásával" ér fel. Maria Fekter pénzügyminiszter az aláírást bejelentő közleményben ezzel szemben úgy vélekedett, a megállapodás csökkenti az adóelkerülésre való hajlandóságot, mert lehetőséget kínál az adózatlan vagyonok "egyszer s mindenkorra" való legalizálására. "Jobb hozzávetőlegesen megoldani a problémát, mint sehogy sem megoldani" - fogalmazott Reinhold Mitterlehner gazdasági miniszter a közszolgálati rádióban.
A pénzügyminisztérium cáfolni igyekezett azokat a bírálatokat is, amelyek szerint a számlatulajdonosoknak a jövő év elejéig bőségesen lesz idejük más adóparadicsomokba átutalni pénzüket. Svájc vállalta, hogy statisztikai adatokat közöl Ausztriával a legfontosabb célországokról. Ausztria "meg tudja és meg is fogja tenni a megfelelő intézkedéseket" ezekkel az országokkal szemben - hangoztatta Fekter. A svájci-osztrák szerződés mintájául Svájcnak Nagy-Britanniával és Németországgal kötött hasonló megállapodásai szolgáltak.
Márciusban Algirdas Semeta adóügyi biztos levélben figyelmeztette a tagállamokat arra, hogy a kétoldalú szerződések nem lehetnek ellentétesek az uniós kamatadó-irányelvvel és az EU-n kívüli országokkal kötött uniós egyezményekkel. Az Európai Bizottságnál az osztrák rádió érdeklődésére pénteken emlékeztettek a biztos korábbi levelére. Közölték, az osztrák-svájci szerződés végleges szövegét még nem ismerik, de az aláírást követően részletesen tanulmányozni fogják a szerződést.