A jegybanki alapkamat „kilövése” után a hitelkamatok hónapról hónapra emelkednek, ebben a helyzetben előbb-utóbb a banki betétek kamatainak is el kellene indulnia felfelé – írja összeállításában a Bank360. A portál megjegyzi, a nagyobb pénzintézeteknél még mindig „nagyítóval kell keresni” azokat a betéti kamatokat, melyek nem nullával kezdődnek, ám
a kisebb bankoknál már hónapok óta megfigyelhető tendencia a betéti kamatok emelkedése.
A MagNet Bank például augusztus óta kínál a jegybanki alapkamathoz kötött kamatozású, hároméves betétet, így az EBKM akár 7,67 százalék is lehet, feltétele pedig az aktív számlahasználat.
A portál a Gránit Banknál elérthető betétek közül kiemeli, fél-, illetve egyéves lekötésű betét esetén 7, illetve 9 százalékos EBKM is elérhető. Náluk is feltétel az aktív számlahasználat. A Gránit Banknál is található MNB-alapkamathoz kötött betét fél-, egy- és kétéves lekötéssel. Ez havonta emelkedő sávos kamatozású lekötés, mely az első hónapban 1,70, a tizenkettedikben őedig már 8,70 százalékos kamatot kínál.
A Cetelem új ügyfeleinek kétéves lekötésű betétre kínál akár 6 százalékos kamatot, de még a látra szóló betét is 1 százalékot kamatozik „a sok helyen »kínált« 0,01 százalékos lekötésriasztó kamathoz képest” – írják.
A nagybankok közül az OTP azoknak kínál jó lehetőséget, akiknek idén szeptember 1. és november 25. között jár le Egyéves Magyar Állampapírjuk. Ha a felszabaduló összeget a banknál kötik le, 7 százalékos kamatra tehetnek szert. (Erre válaszul az Államadósság-kezelő Központ szeptember 19-ével épp 7 százalékra emelte ennek a papírnak a kamatadómentes hozamát.) A „hagyományos” lekötött betétek azonban sem az OTP-nél, sem az Erste Banknál, sem a Raiffeisen Banknál nem számíthatnak jelentős hozamra. Egyedül a CIB Bank állt elő új pénzügyi innovációval: a Tandem megtakarítás esetén az első kamatperiódusban 5 vagy 6 százalék a kamat, de csak akkor, ha jogosultak a Magnifica kedvezményre. A futamidő hátralevő részében viszont a kamat már csak 0,01 százalék.
A Bank360 úgy összegez, az augusztus végén közzétett MNB-s adatok szerint a lekötött betétek átlagos kamatlába jelentősen emelkedett júliusban az előző hónapokhoz képest. A háztartásokkal kötött betétszerződések kamatlába 7 százalék fölé emelkedett a júniusi 4,56 százalékhoz képest. Ezen belül a lakossági betétek átlagos kamatlába 6,81 százalék volt. A legfeljebb egy évre lekötött pénz jelenleg sokkal jobban kamatozik, mint a hosszabb időre lekötött összegek: 7,26 százalék volt a júliusi átlag, míg az egy éven túl lekötött betéteknél mindössze 2,33 százalék. A lekötött betétek szerződéses összege júliusban 1310,8 milliárd forint volt, ami 67 százalékos növekedést jelent az előző havi 786,8 milliárd forinthoz.