Az elmúlt évben 8,1 milliárd forintos csoportszintű, konszolidált adózás előtti eredményt ért el a Magyar Fejlesztési Bank (MFB). Az anyabank 2,5 milliárdos adózás előtti és 1,2 milliárdos nettó profitot ért el. A nyereségből nem lesz osztalék az állam felé, azt visszaforgatják a működésbe. A bank mérlegfőösszege 1105 milliárd forintról 1086 milliárdra csökkent.
Betettek az önkormányzatok
Nagy Csaba vezérigazgató tájékoztatása szerint tavaly 173 milliárd forintnyi új hitelt folyósítottak, ám ez nem volt elég arra, hogy a hitelállomány csökkenését megállítsa: a korábbi kölcsönök kifutása után 667 milliárdról 605 milliárdra csökkent a kinnlevőség. Az adatokból az is látszik, hogy a korábbi hitelprogramok a fő ludasak, hiszen ezek állománya 256 milliárdról 158 milliárdra csökkent, ám itt a legkomolyabb mozgást, 93 milliárdot az önkormányzati adósságkonszolidáció hatása jelenti. Eközben az egyedi ügyletekben kihelyezett összeg 447 milliárdra nőtt. A hitelportfólión belül mindössze 7 százalék a kétes hitelek állománya. Az ETO-Parkra a banknak már nem kellett további értékvesztést képezniük, a követelést azt saját leánycégükre, a Magyar Követeléskezelő Zrt.-re engedményezték.
A rendkívüli tételek között a banknak 2,1 milliárd forintos rendkívüli értékvesztést jelentett a MAG Zrt. megszűnése. Az MFB ugyanakkor kifejezetten költséghatékony: a működési költség több mint 25 százalékkal csökkent.
Elosztóközpont
Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség államtitkára szerint Magyarország az egy főre jutó támogatások alapján a második legnagyobb kezdeményezettje a jelenlegi uniós költségvetésnek. Az új támogatáspolitika kapcsán a források elosztásában kiemelt szerepe lesz a Magyar Fejlesztési Banknak – jelentette ki. Az MV Zrt. korábbi feladatait átvéve az MFB lesz a visszatérítendő EU-s források elosztási központja az új EU-s programozási ciklusban. Az MFB mint "alapok alapja" révén a 2014-2020. évi programozási időszakban 700 milliárd forint EU-s pénzügyi eszköz jut gazdaságfejlesztésre hitel, garancia, kombinált termék vagy kockázati tőke formájában.
Ennek kapcsán került sor tavaly a portfólió átalakítására, került háttérbe a vagyonkezelés és lett hangsúlyosabb irány a gazdaságfinanszírozás és -fejlesztés. Ezen feladatok körében vásárolt részesedést a bank a Főgáz részvényeit, s adta el nyereséggel a Takarékbankot.
Az átalakítás jegyében 2014 júniusa óta a Miniszterelnökség, és nem az NFM alá tartozik a bank, amely ma már új működési modellt követi.