A nemzetközi hitelminősítő a K&H és az EBH hosszú távú osztályzatát BBB, a CIB Bank hosszú távú besorolását BBB mínusz szinten erősítette meg. Mindhárom osztályzat kilátása stabil.
A Fitch ugyanakkor emelte e bankok életképességi minősítéseit (Viability Ratings, VR), a K&H esetében BB pluszra az eddigi BB-ről, a magyar Erste-érdekeltség esetében B pluszra B-ről, a CIB esetében pedig B-re az eddigi B mínuszról.
Jó az anyabankok támogatása
A hosszú távú osztályzatok megerősítéséhez fűzött indoklásában a hitelminősítő közölte, hogy e lépésében a három anyabank, a KBC Bank, az Erste Group Bank AG és az Intesa Sanpaolo segítségnyújtási képességéről és hajlandóságáról alkotott változatlan nézete volt a fő tényező.
A Fitch megítélése szerint a KBC, az Erste és az Intesa a jövőben is jelentős hajlandóságot mutat majd a magyar érdekeltségek támogatására szükség esetén, mivel a közép- és kelet-európai térség továbbra is stratégiai fontosságú mindhármuk számára.
Még lenne hová fejlődni
A hitelminősítő hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy a magyar bankokra meghatározott besorolási plafont továbbra is csak egy fokozatnyival tartja a mindenkori - jelenleg BBB mínusz, vagyis immár befektetési ajánlású - szuverén magyar adósbesorolás felett, tükröztetve azokat országkockázatokat, amelyek szuverén törlesztési csődhelyzet esetén korlátozhatják e bankok adósságszolgálati képességét, vagy tulajdonos bankjaik folytatódó segítségnyújtási hajlandóságát, vagy mindkettőt.
A Fitch Ratings módszertanában a VR-mutató az egyes pénzintézeteknek a normál üzletmenetből fakadó inherens hitelképességi minőségét méri, a rendkívüli külső segítség lehetőségének figyelembe vétele nélkül. |
A Fitch közölte azt is, hogy fenntartja a CIB és tulajdonosa, az Intesa hosszú távú besorolásai közötti kétfokozatnyi különbséget, mivel megítélése szerint valamelyest bizonytalan, hogy az Intesa mennyire elkötelezett hosszú távon a magyar piac mellett, tekintettel a CIB még mindig gyenge - jóllehet javuló - teljesítményére és kilátásaira.
A VR-értékelések javítását a Fitch Ratings azzal indokolta, hogy stabilizálódik a magyar bankok működési és szabályozói környezete, és ennek eredményeként enyhült az eszközminőséget és a jövedelmezőséget terhelő nyomás.
A Fitch elemzői általánosságban stabil eszközminőségi folyamatokat várnak a magyar bankrendszerben 2016-2017-re, elsősorban a folytatódó gazdasági növekedés és a lakossági szektor eszközminőségére nehezedő nyomás enyhülése miatt. Ez utóbbival összefüggésben a hitelminősítő kiemeli, hogy a devizaalapú ingatlanhitelek tavalyi átváltása nyomán csökkent valamelyest a lakossági szektor adósságterhe.