1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Angela Merkel német kancellárnak megvan a válasza az euróövezet felbomlásától tartók növekvő kórusa számára: "Sohasem fog bekövetkezni". Egyes bankok azonban már nem ennyire biztosak ebben, miután úgy tűnik, hogy az adósságválság lassan Németországot is eléri, így egyre több bank készít válságforgatókönyvet.

A New York Times utal arra, hogy az S&P AA+-ról AA-ra minősítette vissza Belgium adósminősítését azzal az indokolással, hogy kétséges a tornyosuló államadósság csökkentése, és ugyancsak a múlt héten volt olyan minősítő, amely figyelmeztetett a francia AAA minősítés elvesztésének lehetőségére, illetve bóvli kategóriába sorolta Portugáliát vagy Magyarországot.

Többen a "B" terven gondolkodnak

Így, miközben az európai vezetők még azt hangoztatják, hogy nincs szükség "B-tervre", a világ néhány vezető bankja és felügyelő szerve éppen erre készül. Andrew Bailey, a Financial Service Authority, a brit pénzügyi felügyelő hatóság egyik illetékese kijelentette, hogy nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a lehetőséget, hogy egyes országok rendezetlen módon távoznak az euróövezetből.

Olyan bankok, mint a Merryll Linch, a Barclays Capital és a Nomura az elmúlt napokban egész sor jelentésben foglalkozott az eurózóna felbomlásának lehetőségével. A Nomura elemzői szerint az euróövezet pénzügyi válsága sokkal veszélyesebb szakaszba lépett, véleményük szerint, hacsak az Európai Központi Bank (EKB) nem lép közbe ott, ahol a politikusok kudarcot vallottak, az euró összeomlása ma már nem csak elképzelhető, de egyre inkább valószínűnek tűnik.

Olyan vezető brit pénzügyi intézmények, mint a Royal Bank of Scotland (RSB) cselekvési terveket készítenek arra az esetre, ha az elképzelhetetlen valószerűvé kezd válni - mondták a bankemberek. Az amerikai pénzügyi hatóságok a Citigrouphoz tartozó és más amerikai bankokat arra ösztönzik, hogy csökkentsék euróövezeti kitettségüket. Ázsiában a hongkongi hatóságok fokozták hazai és a külföldi bankjaik nemzetközi kötelezettségeinek monitorozását.

Európa nem ideges

Európában korántsem tapasztalható ilyen izgalom. A New York Times-nak nyilatkozó bankárok szerint a francia és az olasz bankok egyszerűen azért nem készítenek szükségterveket, mert kizárják az euró összeomlását. Tény, hogy a BNP Paribas, a Société Générale, az Unicredit és más bankok az utóbbi időben több milliárd eurónyi adósságon adtak túl, de ennél tovább nem mentek.

Amikor a második legnagyobb olasz bank, az Intesa Sanpaolo 2011-13 évre szóló forgatókönyveket készített, ezek egyikében sem szerepelt az euró felbomlásának lehetősége - mondta a lapnak Andrea Beltratti, az igazgatótanács elnöke. A bank azonban óvatos a likviditás és a tőke szempontjából, tavasszal 5 milliárd euróval az egyik legnagyobb tőkeemelést hajtotta végre Európában.

Az európai vezetők az elmúlt héten is igen határozottan kinyilvánították eltökéltségüket az euró megvédésére. Politikailag még a görög elszakadás is egyre inkább kizártnak tűnik. Az európai vezetők attól tartanak, hogy ez megnyitná Pandora szelencéjét és olyan borzalmakra vezethetne, mint a Lehman Brothers bankéhoz hasonló újabb csőd vagy akár további országok kilépése az eurózónából.

A több mint egy évtizede létrejött és ma 17 országot tömörítő euróövezet célja a földrész stabilitásának megszilárdítása volt, és ahogy a kamatlábak csökkentek és az unióba özönlött a pénz, fellendítette a benne részt vevő országok, különösen Németország gazdaságát - mutat rá a New York Times. A Lehman Brothers három évvel ezelőtti összeomlása viszont zűrzavarba döntötte a globális hitelpiacokat és tavaly azzal, hogy Görögország majdnem csődbe ment, kiújult a válság. Az eurózóna számtalan szerződést és kapcsolatot teremtett a tagországok között, de nem gondoskodott olyan mechanizmusról, amelynek révén ki lehet lépni az unióból.

A válság terjedésével együtt növelik felkészültségüket a bankok

Ahogy azonban a válság kiterjed Európa gazdagabb északi felére, a bankok növelik felkészülésüket mindenféle eshetőségre. Egyes bankok a kilépési mechanizmus hiánya ellenére vizsgálni kezdték, ilyen esetben hogyan lehetne az eurót drachmára váltani, vagy hogyan teljesülnének a szerződések és miként hatna egy euró-összeomlás a piacokra. Az RSB például stressz-teszt elemzéseket végzett, felmérve, mi történne, ha egyes országokat kilöknének az euróövezetből.

Az üzleti világban is terjed az elővigyázatosság. Nagy felzúdulást keltett Görögországban a TUI német utazási iroda, amely a görög szállodásoktól a szerződések drachmaértékének megjelölését kérte arra az esetre, ha Görögország kilépne az euróövezetből. Erre a G20 ülése után került sor, amelyen Merkel kancellár és Sarkozy elnök utalt erre a lehetőségre. A görög központi bank is úgy fogalmazott a minap, hogy ha az ország nem tud gyorsan javítani pénzügyi helyzetén, "kérdéses, hogy megmaradhat-e az eurótérségben".

A felmérések és elemzések kezdik felmérni és beárazni a kockázatokat. A Barclays Capital csaknem ezer ügyfelével készített felmérésében a megkérdezettek csaknem fele legalább egy euróország kiválására számít, 35 százalékuk csak Görögországéra, 20 százalékuk viszont az európai periféria valamennyi országának búcsúját valószínűnek vélte.

A Merrill Lynch tanulmánnya szerint Spanyolország, Olaszország és még Franciaország pénze is leértékelődne a dollárhoz képest az euróövezet felbomlása esetén, viszont Németország és Hollandia valutája is erősödne. Norman Chan, a hongkongi pénzügyi hatóság vezetője is bejelentette, hogy megvizsgálják a bankok európai kitettségét, egy másik hongkongi bankár pedig, aki ragaszkodott a névtelenséghez, azt mondta, a felügyelet azt méri fel, hogyan hat a bankok stabilitására a fokozódó európai pénzügyi zavar.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Itt az OTP Bank bejelentése, erre kell figyelniük az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 11:50
Fejlesztések miatt több szolgáltatás is szünetel az OTP Banknál tavasszal.
Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG