Felügyeleti hatáskörben eljárva a Magyar Nemzeti Bank engedélyezte, hogy Csicsáky Péter, a Takarékbank Zrt. tavaly nyári átalakulásakor távozott vezérigazgatója a Polgári Bank első számú vezetője legyen. A 2010-ben az „Év Bankárának” választott szakember egy olyan hitelintézetnél vállalt szerepet, amely kihasználta azt a lehetőséget, amelyet a rossz nyelvek szerint a Garacsi István által vezetett Duna Takarékra szabtak: a szabályozás szerint azok a takarékok mentesültek az új, az állam által kikényszerített integrációba történő betagozódás alól, amelyek 2013-ban határoztak a kereskedelmi bankká alakulásról. (Érdekes módon, a korábban már részvénytársasággá váló, ám az integrációval - például az intézményvédelmi alap okán – kapcsolatban maradó bankokat viszont bekényszerítették az új struktúrába , amely lépés egyébként az új renddel kapcsolatos egyik fő aggály)
Régi terv A Polgári Takarék 2011 óta próbált bankká válni, ám az engedélykérelem elbírálását a PSZÁF felfüggesztette. A felügyeleti határozatok szerint ebben többször kapott engedélyt a takarék alárendelt kölcsöntőke határidő előtti visszafizetésére – igaz, közben felügyeleti intézkedést is végre kellett hajtani a társaságnak. |
A Duna Takarék mellett az új takarékszövetkezeti törvény aláírása körüli rövid intervallumot kihasználva további három takarék futott neki a bankalapításnak, s adta be átalakulási kérelmét a felügyeletnek. Immár a PSZÁF-ot „váltó” Magyar Nemzeti Bank engedélyezte a Buda-Cash csoport érdekeltségébe tartozó két takarékszövetkezet Buda Regionális Bank Zrt.-vé alakulását, létrejöhetett a Takarék Szövetkezeti Hitelintézet és az ÉRB Észak-magyarországi Regionális Bank Zrt., valamint a Csicsáky Péter új munkahelyét jelentő Polgári Takarékszövetkezet átalakulását is. A tavaly december 19-én bejegyzett Polgári Bank Zrt.-t, 2,1 milliárd jegyzett tőkével alakult meg polgári székhellyel és 5 megyében működő 21. valamint egyetlen budapesti fiókjával.
Az 1972 óta működő takarék 2013. december 31-én váltott hivatalosan társasági formát: önállóan működő, kereskedelmi bankként folytatja tevékenységét, az átalakulás révén a tulajdonosok szerint meg lehet valósítani azon célkitűzéseiket, hogy olyan magyar tulajdonú, helyi irányítású és döntésközpontú céget hozzanak létre, amely generációkon át életképes tud maradni. Csicsáky Péterrel egy olyan szakembert igazoltak ehhez a feladathoz, aki 1994 óta tevékenykedett a takarékszövetkezeti szektorban, annak ernyőbankjánál, ahol 2001-től vezérigazgató 2010-től tavaly júliusi lemondásáig elnök-vezérigazgató volt.
A Polgári Takarék 2011 óta próbált bankká válni, ám az engedélykérelem elbírálását a PSZÁF felfüggesztette. A felügyeleti határozatok szerint ebben többször kapott engedélyt a takarék alárendelt kölcsöntőke határidő előtti visszafizetésére – igaz, közben felügyeleti intézkedést is végre kellett hajtani a társaságnak.