A Napi Gazdaság idézi Patai Mihályt, a Bankszövetség elnökét, az UniCredit Bank vezérigazgatóját, aki egy szakmai konferencián azt mondta, közel állnak a megoldáshoz, és bízik abban, hogy néhány napon belül megismerhetők lesznek a részletek. Olyan érdemi, hosszú távú megállapodásra készülnek, amely alapvetően határozza meg a lakossági bankolás jövőjét, ám e területen a megállapodás ellenére sem vár komolyabb fejlődést a szakember.
Patai Mihály szerint a politikai és a pénzügyi elit közötti vezető szerep változott - a politika visszavette primátusát. A szabályozási környezet ennek nyomán alaposan szigorodik, ezzel párhuzamosan az ügyfelek érdekérvényesítési képessége is nő, még ha ez a bankoknak nem is tetszik - idézte a Bankszövetség elnökét a napilap.
Leépít a Raiffeisen is
Nem tolják ki a végtörlesztést - valami még kedvezőbb jön? Az Országgyűlés gazdasági bizottsága 8 igen és 18 nem szavazattal nem támogatta Szili Katalin független képviselő törvényjavaslatát, amely december végéről február 28-ig tolta volna ki a végtörlesztés bejelentését. Rogán Antal és a kormány képviselője is utalt arra, hogy a bankszövetséggel megállapodott a kormány: a bankokra hátrányos intézkedéseket nem hoz a tárgyalások alatt. A tárgyalásokon máris formálódik egy olyan megoldás, amely előnyösebb lesz a deviza lakáshiteleseknek annál, mint amit a képviselő javasolt. |
Miközben folynak a tárgyalások a Bankszövetség és a kormány között, újabb pénzintézetről derült ki, hogy leépítésekbe és fiókbezárásokba kezd. Az origo információit megerősítette a Raiffeisen: a jelenleg 141 fiókkal rendelkező bank egy héten belül tíz fiókot megszüntet, miközben folytatja a már megkezdett leépítéseket is.
Az origo több, a banknál dolgozó, de névtelenséget kérő forrástól úgy értesült, hogy az elbocsátások összesen több száz főt érinthetnek, a bank azonban ezt csak részben erősítette meg. Mint elmondták, az idén év végén 200 fővel dolgoznak majd kevesebben a Raiffeisennél, mint év elején, de "a további hatékonyságjavító intézkedések várhatóan a jövőben is a létszám csökkenését eredményezhetik".
Néhány héttel ezelőtt a vezető pozícióban dolgozóknak felajánlották, hogy 5-10 százalékos önként vállalt bércsökkentésért cserébe havonta egy napot vagy kéthetente egy napot ne dolgozzanak, továbbá vizsgálják azt, hogy bizonyos funkciókat Budapestről más városba költöztessenek: a portál nem megerősített információi szerint a teljes back-office tevékenység elköltöztetésén gondolkozik a bankvezetés, és bár döntés még nem született, úgy tudják, hogy Miskolc vagy Kazincbarcika neve merült fel potenciális helyszínként.
Nemrég az Erste Bank jelentett be jelentős létszámleépítést és fiókbezárást, korábban a CIB közölte, országszerte 11 kirendeltségében lehúzza a rolót. Az Erste intézkedését a Nemzetgazdasági Minisztérium éles hangú közleményben bírálta, többek között arra hivatkozva, hogy a bank nem várta meg a Bankszövetség és a kormány közötti egyeztetések végét.
A bankok egyrészt a gazdasági válság, a csökkenő bevételek és hitelezés miatt fújnak visszavonulót, ám komoly szerepet játszik a bankokra kivetett válságadó és a végtörlesztés miatti várható veszteségek magas szintje is. Eközben a PSZÁF szerint mielőbb meg kellene emelni a bankok hitelezési kockázatokra szánt tőkekövetelményét, az erre vonatkozó javaslatot már el is küldték a nemzetgazdasági miniszternek.