Az idei évtől átalakult a területalapú támogatások rendszere. A sajtóból a támogatási összeg felső korlátjának bevezetése, illetve a „zöldítési követelmények” alkalmazása ismert. A korábbi SAPS támogatások igénylése és kifizetése lényegében változatlanul történik, az ehhez kapcsolódó, teljesítendő feltételek közt azonban érdemi változások fedezhetők fel.
A megelőző években kifizetett hektáronkénti összegekkel nagyságrendileg megegyező mértékű támogatások a későbbiekben alaptámogatásként és ehhez kapcsolódó ún. „zöld komponensként” vehetők igénybe: a Földművelésügyi Minisztérium számításai szerint az alaptámogatás várhatóan 144,7 €, míg a zöld komponens 81,3 € értékben kerülhet kifizetésre hektáronként.
Az OTP Bank arra hívja fel a figyelmet, hogy az agrárvállalkozások idén is kérhetik a területalapú támogatások előfinanszírozását, ráadásul a Növekedési Hitelprogram (NHP) meghosszabbításának köszönhetően a mezőgazdasági vállalkozások már 2015-ben hozzájuthatnak a következő két év támogatási összegéhez, vagy akár több évre rögzíthetik az előfinanszírozásra nyújtott hitel díjait maximum 2,50 százalékos kamatszint mellett.
Az OTP Bank az idei évtől akár a következő 3 évre is biztosítani tudja ezeket a forrásokat, a fix, maximum 2,5 százalékos kamatozás mellett. Az év végéig nyitva álló lehetőséggel élve az agrárvállalkozások akár a támogatási összeg 85 százalékának előfinanszírozását is igényelhetik éves, ám 3 évre megújítható, rulirozó jellegű konstrukcióban. Ez hektáronként 57.600 forint kedvezményes forrás rendelkezésre bocsátását jelenti – mondta Szabó István, az OTP Bank Agrárágazati Igazgatóságának ügyfélkapcsolati igazgatója.
Az ugyancsak az NHP forrásaira épül ő, idén újból meghirdetett Zöldkártya hitel igénybevételével az érintettek nem csak az idei, hanem a következő két év támogatásának összegét is megkaphatják egy összegben a fenti kamatozás mellett. A hektáronkénti hitelösszeg pedig akár 115.200 forint is lehet.