A Magyar Bankszövetség tagszervezetei arra törekednek, hogy mielőbb rendezzék ügyfeleikkel az árfolyamrés kérdését, az új szabályok szerint számítsák át a tartozásokat. Ehhez szükséges, hogy megszülessen és életbe lépjen a pontos és egységes eljárásrendet meghatározó jogszabály. A bankszövetség ennek szakmai előkészítésében is kész az együttműködésre a jogszabályalkotókkal - közölte a bankszövetéség a Privátbankárral.
Perelhetnek a bankok
Még a héten a Parlament elé terjesztik azt a törvényjavaslatot, amelyet az Igazságügyi Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium közösen kidolgozott. Ez azonban csak az első lépés - jelentette be szerdán Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter.
Varga Mihály szerint tisztességtelen, hogy a kockázatokat a bankok az ügyfelekre teljes egészében áthárították, így a "becsapott ügyfeleknek" visszajár a pénz, amit az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelések miatt kellett a devizahiteleseknek fizetni.
Varga Mihály elmondta, hogy lesznek bankok, amelyek perelni fognak, hogy a szerződések tisztességességét bizonyítsák, a miniszter szerint azonban nem sok olyan szerződés lesz, amely a Kúria által meghatározott hét kritériumnak megfelelne.
Az elévülésről alakult ki vita
Varga Mihály szerdán beszélt az elévülés kérdéséről is: a kormány ragaszkodik ahhoz az állásponthoz, hogy a még élő szerződések esetében az 5 évnél régebbi követelések is jogosak legyenek, a kormány ezért törvényi erővel rögzítené, hogy az 5 éves elévülési időszak csak a szerződés lejárta után induljon el.
Ebben a kérdésben azonban eltérő az értelmezése a bankszövetségnek: egy sok évtizedes, a polgári törvénykezés egyik alapkövét jelentő szabály átértelmezése, átírása olyan kockázatot jelent, amely túlmutat a devizahiteles kérdésen, és valamennyi, nem csak banki szerződés alapját megkérdőjelezi, ráadásul visszamenőleges jelleggel - érvel a bankszövetség.
A végtörlesztők jobban jártak
A bankszövetség továbbra is fontosnak tartja, hogy olyan jogszabály szülessen, ami figyelembe veszi az ország gazdasági teljesítményében kulcsszerepet játszó pénzügyi szektor teherbíró képességét, és amely méltányosan kezeli a forinthitelesek érdekeit, nem hozva őket kedvezőtlenebb helyzetbe a devizahiteleseknél.
Különösen indokolatlan lenne, ha a kedvezményes végtörlesztéssel élő ügyfelekre is kiterjedne az új jogszabály, hiszen ők már eleve olyan nagy mértékű kedvezményben részesültek, amely jelentősen meghaladja a kilátásba helyezett visszatérítés összegét. A Bankszövetség emlékeztet arra, hogy már a kedvezményes végtörlesztés terheit is kétharmad arányban a hitelintézetek viselték, egyharmadát pedig a költségvetés.