Az OTP Bank szerint egy olyan kérdés jogi megítélése tisztázódott, amelynek nincs érdemi hatása sem a konkrét ügyben fennálló hiteltartozásra, sem általában a deviza alapú hitelszerződésekre.
Az OTP a Privátbankárral azt közölte, hogy a Kúria döntése alapján a feleknek visszamenőlegesen el kell számolniuk, amely összegszerűségét tekintve kevesebb mint egy százaléka a teljes hitelösszegnek, amit sem az adós sem a Kúria nem vitatott. Az OTP Bank a jogszabályoknak megfelelően már korábban, a másodfokú jogerős döntés nyomán csökkentette azt a jogszerű követelését, amelynek - a hitel visszafizetését nem teljesítő ügyfelével szemben – kénytelen végrehajtás útján érvényt szerezni.
Magyarországon nincs precedensjog, tehát a különböző perekben hozott ítéletek nem vonatkoznak minden további ítéletre, különösen nem minden szerződésre. Ahogyan az Európai Unió Bírósága is kimondta, minden egyes esetben külön vizsgálni kell az egyedi szerződés megkötésének körülményeit, mint a tisztességtelenség megítélésének egyik feltételét.
A jogegységi határozatra várva
A Magyar Bankszövetség a jogegységi döntés megszületése előtt nem akar nyilatkozni - mondta Sütő Ágnes, a szervezet kommunikációs vezetője.
A Kúria kedden kimondta, hogy a Kásler-ügyben érvénytelenek az árfolyamrésre vonatkozó szerződéses rendelkezések, ahelyett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mindenkori hivatalos árfolyamát kell alkalmazni.
Wellmann György, a Kúria Polgári Kollégiumának vezetője a tárgyalás után bejelentette: a Kúria június 16-án jogegységi döntést hozhat több, devizahitellel kapcsolatos kérdésben, ez azokat a pontokat érinti majd, amelyek a 2013 decemberében közzétett, előző jogegységi határozatból kimaradtak.