Kedvezményes jelzáloghitel-kamatok: nem vész el, csak átalakul
A jövő év január 1-től a pénzintézeteknek referenciakamathoz kell a jelzálogszerződéseiket árazni (vagy 3-5-10 éves kamatperiódusú hitelt kell nyújtaniuk) - kevesen tudják viszont, hogy jelzáloghiteleknél a szerződés megkötésekor a pénzintézetek nem kínálhatnak korlátozott időtartamra kedvezményes (akciós) kamatot. A december 15-i, a kormány és a Bankszövetség közti megállapodás értelmében az új törvény hatályba lépését 2012. április 1-ére halasztották - hívja fel rá a figyelmet a Bankráció elemző csapata.
Annak ellenére, hogy régebben igen sok bank akciózott, a különböző kezdeti költségek elengedése mellett a kezdeti, akár 6 hónapos periódusra is terjedő akciós (csökkentett, kedvezményes) kamat igen sok ügyfélnek volt csalogató. Jellemzően ezeket tüntették fel a reklámjaikban az óriásplakátokon, ami azt a hatást kelthette sokakban, hogy a hirdetett kamatot kell majd mindvégig megfizetni. Sokan nem fáradtak a kisbetűs rész elolvasásával és ha visszatekintünk a válságra, a bankok sokak által önkényesnek tartott kamatemeléseire (aminek megakadályozására a Banki Magatartási Kódex volt a válasz) a kamatperiódus fordulókra, vagy akár csak az utóbbi hónapban bekövetkező 1%-os kamatemelésre, már a legkisebb gondnak látszik, hogy anno csak fél-egy évig volt kedvezményes kamat.
Fizethetünk a semmiért is
2012. április 1-től már nem lesz megengedett a futamidő elején akciós kamatozású hitelt folyósítani. Amennyiben egy ideig mégis kevesebbet szeretnénk fizetni, türelmi időt továbbra is igényelhetünk (némely banknál akár tíz évet is), mialatt csak a hitelünk kamatát kell fizetnünk, a fennálló tartozás összege nem csökken. A törvényi változás erre még mindig lehetőséget ad, bár a hitelfelvevőknek nem ajánlott, mert lényegében a „semmiért” fizet - tehát ennyi erővel lakhatnának albérletben is és akkor még kamatkockázat sincs. Jobb ötlet lenne a türelmi idő megszüntetése vagy korlátozása (hiszen kombinált hiteleknél lehet létjogosultsága).
Az akciós kamatú időszakokat mi továbbra is támogatnánk, mivel véleményünk szerint a szigorú banki és hitelközvetítői tájékoztatási kötelezettség már egy ideje átláthatóvá teszi a kedvezményes időszakok okozta potenciális banki félretájékoztatást - véli Gergely Péter, a BankRáció.hu hitelszakértője.
Az még a kisebb gond, hogy 3-6-12 hónapig az ügyfelek nem kaphatnak kedvezményes kamatot, de a jelenlegi banki gyakorlat egyre inkább abba az irányba tolódik el, hogy az ügyfél vegyen igénybe minél több banki terméket egyidejűleg és ezt mindenféle kedvezményekkel honorálják a bankok.
Kiskaput mutat az OTP
Az OTP Banknak van erre a legkönnyebben érthető és talán leghasznosabb kedvezményrendszere, az úgynevezett Hűség1 szolgáltatás. Ennek keretén belül a bank jelzáloghiteleknél meghatározott kedvezményt ad a kamatfelárból különböző banki termékek igénybevétele esetén (ezek a hitelek már referenciakamathoz vannak árazva; 3 havi BUBOR és 3 havi EURIBOR) – a futamidő első 60 hónapjában. A kedvezmény mértéke akár 1,4% is lehet a kapcsolt termékek miatt és akár + 0,7% a sávos kamatozásnak köszönhetően (bár a kettő egymástól független).
Nem csak az OTP ad kamatfelár kedvezményt; a Gránit Bank 2%-os kamatkedvezményt ad annak az adósnak, aki a jövedelmét a bankhoz utalja. Továbbá az UniCredit is az Aktív-kedvezmény akció keretében 0,5% kamatkedvezményt ad a hitel teljes futamidejére, melynek feltétele legalább 150 000 Ft rendszeres havi jóváírás és legalább havi 15 000 Ft-os bankkártyával való vásárlás - tudtuk meg a hitelszakértőtől.
Így tehát mindenki személyre szabhatja, hogy mely kedvezményekre jogosult, milyen banki termékeket kíván igénybe venni - amiket egyébként is a legtöbben igénybe vesznek, de ha már a bank ezeket premizálja, akkor miért ne ott, ahol a hitelünket vettük fel?
Minimális módosítás is elég
Tehát azt gondolhatnánk, hogy például az OTP-nek igencsak betett ez az új szabályozás, hiszen az eddig jól kialakult és remekül működő Hűség1 szolgáltatását nem tudja tovább folytatni. Szerencsére 2012-01-01-től is élhetnek ezzel a kedvezménnyel az új forint OTP jelzáloghitelt választó ügyfelek - mivel továbbra is elérhető a kedvezmény minimális módosítással. Annyi csavar van benne, hogy a futamidő 60. hónapjáig érhető el a kedvezmény változatlan kamatfelár csökkentésekkel, de a futamidő első 2 hónapjában semmilyen Hűség1 szolgáltatási kedvezménnyel nem számol az OTP honlapján lévő kalkulátor. Így csak a 3-ik hónaptól érhető el a 60. hónapig (tehát összesen 58 hónapon keresztül) - minimális a presztízsveszteség, de az ügyfelek továbbra is jól járhatnak. Így az OTP is betartja a törvényi rendelkezéseket, hiszen nem a futamidő elején van a kedvezmény, hanem a harmadik hónaptól.
Az ügyfelekért folytatott harc úgy tűnik egy ideig szünetelni fog és a jövő arról fog szólni, hogy a megszerzett ügyfél minél több szálon kacsolódjon a bankhoz.