1p
A kormány egy törvénymódosítási javaslat szerint 1,5 millió forintban korlátozná a vállalatok egymás közötti készpénzforgalmát, ami havonta és szerződésenként értendő. A lépés nyilván nem független a „sárgacsekk-adótól”. A mulasztók húsz százalékos büntetéssel számolhatnak, a szerződések elaprózása ellen is fellépnének. Hasonló szabályok megalkotására eddig elsősorban a dél-európai krízisországokban volt példa.

A vállalati fizetési forgalomban 1,5 millió forint lesz szerződésenként és havonta a készpénzfizetések felső határa – derül ki a kedden, „Az egészségügy többletforráshoz juttatása érdekében szükséges törvénymódosításokról, valamint egyéb törvények módosításáról” címmel benyújtott kormányzati előterjesztésből, amely ezen kívül a jövedéki adók emeléséről is szól.

Nem aprózhatjuk el a szerződéseket

A módosítás megfogalmazása szerint „pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó adóköteles tevékenysége keretében más, pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak a vele vagy más jogalannyal kötött szerződés alapján, az abban meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés ellenértékeként, szerződésenként egy naptári hónapban legfeljebb 1,5 millió forint összegben teljesíthet készpénzszolgáltatást.” Azt a kézenfekvő megoldást, hogy egy szerződés helyett többet kössenek a felek, szintén máris megpróbálják kiiktatni.

 

A következő paragrafus szerint ugyanis vizsgálhatják, hogy különböző szerződések összetartoznak-e. A pontos megfogalmazás így szól: „Azon készpénzben teljesített kifizetéseket, amelyeket a pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó ugyanazon felek között kötött szerződések alapján ugyanazon adózó részére teljesít (...) egy szerződés alapján teljesített készpénzszolgáltatásnak kell tekinteni, ha kétséget kizáróan megállapítható, hogy a felek közötti jogügylet nem rendeltetésszerű joggyakorlás miatt került több szerződésben meghatározásra.”

 

Az a fránya feketegazdaság

A szabályok megsértése esetén a készpénzszolgáltatásnak a 1,5 millió forintot meghaladó része után 20 százalékos mulasztási bírságot kell majd fizetni, ha elfogadják a módosítást.

A lépés vagy legalábbis annak időzítése nyilván nem független a pénzügyi tranzakciós (sárgacsekk-) adótól, hiszen az az alóli kibújás egyik eszköze a készpénzfizetés alkalmazása lehet. A törvény indoklása mindenesetre ezt írja: „A feketegazdaság visszaszorítása érdekében indokolt a készpénzfizetések korlátozására előírt összeghatár alacsonyabb összegben történő megállapítása, ezzel is támogatva a Széll Kálmán terv 2.0 célkitűzéseinek megvalósítását. A 1,5 milliós összeghatár még kellőképp magasnak bizonyul ahhoz, hogy a feketegazdaság visszaszorítását szolgálja és a vállalkozások gazdálkodási tevékenységét ne lehetetlenítse el.”

A spanyolok is most korlátoznak

A készpénzforgalom korlátozása nem egyedülálló Európában. Június 22-én fogadták el Spanyolországban azt a jogszabályt, amely 2500 euróban korlátozza a vállalkozások egymás közötti készpénzforgalmát, és július elején hatályba is lépett. Ez az Expansión.com szerint nem vonatkozik a vállalkozások és a magánszemélyek közötti tranzakciókra, valamint a magánszemélyek egymás közötti kifizetéseire sem.

Az összeghatár 15 ezer euróra emelkedik külföldiek esetében, amivel főleg a turizmust szeretnék támogatni. Ugyanakkor tízezer eurós minimális büntetést vezettek be azokra a spanyol polgárokra, akik nem jelentik be, hogy külföldi bankszámlájuk van. Az intézkedéscsomag bevallottan főleg az adócsalások ellen irányul.

Végre valamiben élen a görögök

Görögország úttörő volt ezen a téren, már 2010-ben felmerült a készpénzforgalom korlátozása, és 2011 elejétől 1500 euróban korlátozták a magánszemélyek, 3000 euróban a vállalkozások készpénzforgalmát – foglalja össze a német Start-trading.de kisbefektetői blog írása. (Megjegyzendő, hogy ezzel a lépéssel sem tudták teljesen megakadályozni a tőkekimenekítést az országból.) Ami kezdetben kivétel volt, terjedni kezdett, Olaszországban 2011. december 4-től –akkoriban emelkedett évi hét százalék fölé az olasz állampapír-hozam, és kisebb olasz pánik volt kibontakozóban – szintén korlátozzák a készpénztranzaciókat.

Ez az olaszoknak kisebbfajta sokkot jelentett, mert nagyon a készpénzforgalomhoz voltak szokva. Ráadásul most július 2-től az eddigi 2500 eurós határt 1000 euróra szállították le, amint az osztrák Die Presse beszámolt róla. A lap szerint Olaszországban még mindig 90, Németországban 78, Franciaországban csak 59 százalék a készpénzfizetések részesedése a fizetési forgalomból (valószínűleg a magánszemélyek körében). Az olaszoknak csak tíz százaléka fizet bankkártyával, míg Európa-szerte ez az arány 30 százalék.

A készpénzt végképp eltörölni?

A legérdekesebb azonban Svédország esete, ahol már most is szinte kizárólag készpénz-helyettesítő eszközökkel fizetnek az emberek, még a sörért, buszjegyért, hamburgerért is. „Már csak a rágógumi hiányzik” – írja a Start.trading. de. A Der Spiegel szerint mégis tovább szeretnék szűkíteni, sőt egyesek teljesen fel szeretnék számolni a készpénzes fizetést a skandináv országban. Ehhez többek között több ezer üzlet fizetési rendszerét kellene átalakítani.

Az országban vannak emberek, akik már évek óta nem fizettek semmit készpénzzel, csak kártyával vagy mobiltelefonnal, köztük Carin Götblad stockholmi rendőr-főkapitánynő. Svéd becslések szerint a még forgalomban levő készpénz minden három koronájából kettő feketepénz, a készpénz megszüntetése pedig hatalmas csapást mérne a bűnözésre, többek között az országban szigorúan tiltott prostitúcióra.

Emberi jogi, adatvédelmi szervezetek, liberális közgazdászok és politikai pártok azonban számos újságcikk tanúsága szerint Európa-szerte ellenzik a készpénztelenítési hullámot.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Összeolvadással zárul az év a nyugdíjpénztáraknál – itt a bejelentés
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 16:40
Az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztárba olvad a Postás Önkéntes Nyugdíjpénztár az év utolsó napján.
Pénzügyi szektor Valakik már megint adtak 10 milliárd forintot az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 12:05
Hozamcsökkenés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Olyan bizonytalan a forint, mint egy első választó a szavazófülke magányában
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 07:29
Vegyesen alakult, kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor A 400 fölötti forint alaposan megmozgatta a magyarok befektetéseit
Privátbankár.hu | 2024. december 14. 09:26
Az értékpapírok közül újra a befektetési alapok voltak a kisbefektetők nagy kedvencei, miközben állampapírok iránti kereslet megcsappant októberben – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
Pénzügyi szektor Magyar bankokról mondtak véleményt
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 19:31
Pénzintézetek osztályzati kilátásait javította stabilra a Fitch Ratings.
Pénzügyi szektor Fontos hír jött Londonból – mit jelent ez a magyar bankoknak?
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 13:52
A Moody’s hitelminősítő csütörtökön módosította több magyar bank besorolását és kilátásait.
Pénzügyi szektor Döntöttek: az európai uniós országok megoszthatják egymással ügyféladataikat
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 15:58
Az Európai Unió Tanácsa szerdán bejelentette, hogy megállapodásra jutott a pénzügyi adatokhoz való hozzáféréssel (FIDA) kapcsolatban javasolt keretrendszerről, amelynek célja, hogy a pénzügyi intézmények hozzáférjenek egymás ügyféladataihoz.
Pénzügyi szektor Valakik újra alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 13:00
Hozamemelkedés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Nem káprázik a szeme, tényleg ilyen gyenge a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 07:47
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Eldőlt, marad a tető a kamatok felett
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 08:02
Meghosszabbította a kormány a kamatstopot. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG