Egy friss felmérésben megkérdezett szakemberek többsége szerint a lakáshitelek piacán lassú, de fokozatos élénkülés várható a 2022-es év végéhez képest. A Duna House Csoporthoz tartozó Credipass nemzetközi pénzügyi márka több mint 200 hazai szakértőjét kérdezte az idei kilátásokról. A prognózisuk szerint az élénkülés nagyban függ az MNB kamatcsökkentésétől és az infláció megfékezésétől, utóbbira is hatással van a jegybank.
kép
Úgy vélik, hogy az állami otthonteremtési támogatások is népszerűek lesznek: idén, várhatóan a CSOK igénylések száma lehet magasabb, míg tavaly a Babaváró tarolt.
Az elmúlt év által hozott jelentős változások, mint a kiemelkedő infláció, a magas hitelkamatok és a szomszédos országban dúló háború okozta bizonytalanság természetesen hatással voltak a magyar hitelpiac alakulására is. Általános megállapítás, hogy ebben a gazdasági környezetben az érdeklődők sokkal megfontoltabbak lettek, azonban a megkérdezett szakértők véleménye alapján a piac 2023 februárjától újra érezhető aktivitást mutat. Amennyiben ez kitart az év folyamán, úgy akár a 2022. évi forgalomhoz hasonló volumen is várható a hazai lakáshitelezésben - véli a Credipass.
A pénzügyi szolgáltató cég felmérése szerint, a kérdőívet kitöltő szakemberek nagyjából fele lassú élénkülésre számít, így a hitelpiac a reményeik szerint év végére áll vissza a korábbi volumenre. Szintén a megkérdezettek fele jósolta a lakásvásárlások arányának több mint 15 százalékos csökkenését az előző évi egyéni tranzakciószámhoz képest. 65,5 százaléka a válaszadóknak viszont növekvő érdeklődést tapasztalt a februári hónapban az előző három hónaphoz képest, ez az érdeklődések magasabb számában mutatkozott meg.
A piac alakulására ható tényezők között a csökkenő kamatpályát (61,8 százalék) és a magas inflációt (54,5 százalék) jelölték meg a legtöbben, illetve a válaszadók 52,7 százaléka szerint a nemzetközi politikai és gazdasági helyzet lehet még piacformáló hatással. A legkisebb mértékben befolyásolják majd a hitelpiacot a magas lakásárak (38,2 százalék), illetve a hitelképesség hiánya és alacsonyabb jövedelmek (25,5 százalék), ugyanakkor nagyobb jelentőséget tulajdonítanak az állami támogatások kihasználásának (41,8 százalék).
A jelzáloghitelek értékének tekintetében a szakértők a budapesti régióban a 15-20 millió forintos ügyleteket várják a legmagasabb arányban: 52 százalékuk szerint ezek lesznek a leggyakoribbak 2023-ban. A vidéki régióban ezzel szemben a 10-15 millió forintos ügyletkategória lehet a legnépszerűbb. Ugyanezen hitelek átlagos nagyságában 10-20 százalékos csökkenést várnak országszerte, a futamidő tekintetében pedig a 20 évre szóló ügyleteket tartják a legnépszerűbbnek.
Az otthonteremtési támogatások között a legkeresettebb a válaszadók szerint egyértelműen a CSOK lesz idén, míg a második helyen a Babaváró támogatás, a harmadikon pedig a Falusi CSOK végzett. A CSOK mellett szól az a tény is, hogy a szakértők szerint a támogatási forma legvonzóbb előnye a hozzá kapcsolódó illetékmentesség, ezért biztosan sokan fogják idén is igényelni.
Ezzel szemben a szakértők úgy gondolják, a Babaváró támogatás népszerűsége biztosan csökkeni fog a tavalyi évhez képest. 80 százalékuk abban is egyetértett, hogy legnagyobb arányban idén is ingatlanvásárlásra fordítják majd az ügyfelek a babaváró kölcsönt, de az ingatlanfelújítás, korszerűsítés, bővítés kategória is népszerű lesz.