4p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben! Early bird jegyek február 16-ig!

Részletek és jelentkezés >>

Részletesebb statisztikai adatok jelentek meg az Otthon Start hitel első 100 napjáról. Ebből már értékelhető a program indulása és az is kiderül, hogy milyenek a támogatott hitel igénylői. Mennyire alakíthatja át a hitelpiacot az Otthon Start program?

Panyi Miklós értékelte az Otthon Start első 100 napját. Mintegy 15 ezer szerződést kötöttek a bankok és hasonló mennyiségű igénylés lehet még folyamatban. 100 nap alatt nagyságrendileg 500 milliárd forint összegben kötöttek szerződést a bankok – írja a Bankmonitor.

De mit tudhatunk az igénylőkről, mennyire más ez a csoport, mint akik eddig lakáshitelt igényeltek?

Jelentősen emelkedő kölcsönösszeg

Az Otthon Start keretében átlagosan 34 millió forint összegű hitelt vesznek fel, az átlagos futamidő 21,5 év. 3 százalékos éves kamat mellett ez azt jelenti, hogy az igénylők átlagosan 178 979 forint törlesztőt vállalnak be.

2025. augusztusában a használt lakásvásárlási célú piaci lakáshitelekből átlagosan 19,8 millió forintot vettek fel a magyarok, az átlagos futamidő 19,4 év volt. Évi 7 százalékos kamatot feltételezve az adósok által bevállalt átlagos törlesztőrészlet 155 701 forint.

Vagyis durván 14,95 százalékkal magasabb törlesztőt vállalnak be az Otthon Start igénylők, mint a korábbi használt lakás vásárlási célra igénylő adósok.

Persze a pontos eltérés függ attól is, hogy valaki ténylegesen milyen kamat mellett tudott volna piaci lakáshitelt felvenni. De ahhoz, hogy a 19,8 millió forintos piaci hitel törlesztője megegyezzen az átlagos Otthon Start törlesztőjével durván 8,90-9,00 százalékos hitelkamat kellene, márpedig ma ennél még a rosszabb ajánlatok is kedvezőbbek.

Két alapvető oka lehet a magasabb törlesztő bevállalásának:

  • A magyarok a jövedelmüket nagyobb mértékben hajlandók leterhelni. Ez is egy elképzelhető: sokan azt gondolhatják, ha az Otthon Startról lemaradnak, akkor nem lesz saját lakásuk.
  • Elképzelhető, hogy a program indulásakor a magasabb jövedelműek léptek ki a hitelpiacra. Ez is elképzelhető, hiszen a kedvező kamatszint akár egy befektetési célú lakásvásárlást is indokolttá tehet.

Induljunk ki abból, hogy egy átlagos fiatal veszi fel a kölcsönt. A 30-39 éves korosztály 2025. első három negyedévében átlagosan nettó 492 474 forintot keresett. Ennek a jövedelemnek nagyságrendileg a 31,62 százalékát viszi el a korábbi átlagos piaci hitel törlesztője, míg 36,34 százalékát viszi el az átlagos Otthon Start törlesztő. Ez durván 5 százalékponttal magasabb kifeszítettséget jelent. Azért ez a terheltség még messze van a jogszabályi korlátoktól.

Illetve azt is látni kell, hogy az igénylők közel fele házas, illetve a kérelmezők 8 százaléka a szülőjét is bevonná adóstársnak. Ezen igényléseknél jó eséllyel több, mint egy fizetést terhel meg a kölcsön törlesztőrészlete.

Persze nem minden az átlag, érdemes szélesebb nézőpontban is megvizsgálni a dolgokat. 2025. első felében az új lakáshiteleknek durván a 70,7 százalékánál az adósok jövedelmének a 40 százalékát nem haladja meg a hitel törlesztőrészlete. Így jelenleg komoly rendszerszintű problémát nem hordoz ez a mutató. Persze változatlan – vagy épp csökkenő – jövedelem mellett a magasabb törlesztő bevállalása óvatosságra intheti az adósokat és a felügyeletet is.

Tényleg a fiatalok igénylik az Otthon Startot

A megjelent adatok alapján az Otthon Start hitelt igénylők átlagos életkora 34 év, az igénylők 80 százaléka 40 év alatti. Vagyis tényleg a fiatalokat vonzza leginkább az új program. Ez nem csoda, hiszen jellemzően a fiatalabb korosztály felel meg az első lakásszerzésre vonatkozó elvárásoknak.

Az MNB adatai alapján 2025. első félévében a lakáshitelt igénylők medián életkora 38 év volt. Ez azért 4 évvel magasabb, mint az Otthon Startnál látott életkor. Persze nem szabad megfeledkezni, hogy előbbi átlag, míg utóbbi medián érték. Emiatt nem teljesen összehasonlítható a két érték.

Az idei első félévben a lakáshitel igénylők 71 százaléka legfeljebb 44 éves volt igényléskor. Az Otthon Start programnál 40 évnél fiatalabb az igénylők 80 százaléka. Vagyis egy fiatalabb korcsoport teszi ki az igénylők nagyobb részét a támogatott hitelnél.

Összegzés

A támogatott hitel tehát tényleg megmozgatta a piacot, elsősorban a fiatalokat. Az adósok pedig a kedvező lehetőségre akár magasabb törlesztő bevállalásának árán is, de lecsapnak.

A Bankmonitor szakértőinek véleménye szerint is ez egy nagyon jó lehetőség. De fontos, hogy mindenki akkora törlesztőt vállaljon be, ténylegesen elbír a fizetése, jövedelme.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Nőnek, de még nem túl sokáig tartanak ki a nyugdíjpénztári megtakarításaink
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 08:55
Az elmúlt évben tovább nőtt az egy tagra jutó szolgáltatási kiadás átlagos összege az önkéntes nyugdíjpénztáraknál, és megközelítette a négymillió forintot. Ez az összeg ugyanakkor még mindig csak nem egészen 16 havi átlagnyugdíjnak felel meg.
Pénzügyi szektor Győr Tamás: A beruházások és az ipar elérte lokális mélypontját
PR | 2026. február 10. 13:41
A CIB Bank kkv üzletágigazgatója az elmúlt és az elkövetkező öt év legnagyobb támogatási és ezzel beruházási hullámát várja az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban. Interjú Győr Tamással.
Pénzügyi szektor Az MNB is lépett az MBH mai leállása miatt
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 09:58
A jegybank azonnali lépéseket tesz az MBH Bank Nyrt.-nél felmerült informatikai probléma rendezésére.
Pénzügyi szektor Nagy a baj az MBH Banknál: leálltak az elektronikus csatornák, a fióki ügyintézés is szünetel
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 08:37
Technikai hiba történt. 
Pénzügyi szektor Emlékszik még a munkáshitelre? Úgy tűnik, hogy egyre kevesebben
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 07:45
Decemberre újabb mélypontra süllyedt a kamatmentes munkáshitel új szerződéseinek összege, miközben láthatóan csökken az érdeklődés a támogatott konstrukció iránt.
Pénzügyi szektor Pirosban a pesti börze, esnek a vezető részvények
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 15:14
A Mol, az OTP és a Magyar Telekom is mínuszban.
Pénzügyi szektor Rengeteg hitelt vesznek fel a magyarok
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 10:45
A novemberitől némileg elmaradó volumenű, de így is óriási mennyiségű új lakáshitel-szerződést hozott a decemberi hónap, ami egyértelműen az Otthon Start iránti keresletnek köszönhető – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Mindezek nyomán 2025-ben közel másfélszeresére nőtt a megkötött új lakáshitel-szerződések összege, és drasztikusan megugrott a támogatott hitelek aránya is.
Pénzügyi szektor A kriptotörvény miatt indított kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen Brüsszel
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 17:21
Azt is megállapították, hogy károsította az ügyfeleket.
Pénzügyi szektor Donald Trump bejelentette, hogy kit választott a Fed elnökének
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 13:41
Az amerikai elnök Kevin Warsht, a Federal Reserve korábbi kormányzóját választotta a jegybank következő vezetőjének, miután Jerome Powell elnök májusban lemond.
Pénzügyi szektor Az orosz-ukrán háború a zöld befektetési alapok piacát is megváltoztatta
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. december 29. 17:01
Az orosz-ukrán háború kitörése után több olyan iparág is bekerült a fenntartható befektetési alapok látókörébe, amelyek korábban inkább tiltólistán szerepeltek. Ékes példa Németország nukleáris energiával kapcsolatos attitűdje, de a hadiipari cégek is egyre elfogadottabbá váltak, ahogy társadalmi elvárás lett a biztonság megerősítése – mondta el a Klasszis Podcast legújabb epizódjában az Amundi Magyarország vezérigazgatója. Vízkeleti Sándorral a mesterséges intelligencia befektetési döntésekben játszott szerepéről is beszélgettünk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG