A harmadik legnagyobb amerikai bank, a Citigroup negyedik negyedéves eredménye 11 százalékkal csökkent éves alapon, miután a részvény, és kötvényüzletága gyengén teljesített 2011-ben. A cég nettó bevétele 1,17 milliárd dollárra csökkent a 2010-es 1,31 milliárd után, az egy részvényre jutó nyereség 38 cent lett, ez mesze alulmúlja az elemzői várakozásokban szereplő 51 centet. A Citigroup 2008-ban és 2009-ben 45 milliárd dolláros mentőövet kapott az adófizetők pénzéből, ezt azonban már visszafizette az államnak.
Hasonlóan rossz eredményt közölt múlt héten a JP Morgan Chase, amely a befektetési banki üzletágának gyengülését okolta a tavalyi gyenge eredményért. A Citigroup részvényei jelentősen, 44 százalékkal estek 2011-ben. A bank első embere, Vikram Pandit elsősorban az euróövezeti válsággal kapcsolatos aggodalmakkal indokolta a teljesítmény romlását a Bloombergnek. Pandit múlt hónapban jelentette be, hogy 4500 alkalmazott elbocsájtására készülnek, ez a lépés 400 millió dolláros leírásként jelentkezik majd az adózás előtti eredményben. A Citigroup részvényei az idei évet viszont jól kezdték, 17 százalékkal erősödtek.
A Citi tavalyi bevétele 7 százalékkal esett az előző évhez képest, 17,2 milliárd dollárra, ez a legrosszabb negyedéves szám 2009 utolsó három hónapja óta. A csökkenésben szerepet játszott, hogy a bank jelentős eszközeladásra kényszerült, amikor megszabadult fölöslegessé vált üzletágaitól. Közben a működési költségek 4 százalékkal emelkedtek, 12,9 milliárd dollárra, miután nőttek a feltörekvő piacok befektetési költségei. A Citigroup gyorsjelentése is mutatja, hogy a pénzügyi szektorban többen jelentős veszteséget szenvedtek el a kötvény, és a részvénykereskedéssel. Az euróövezeti válság okozta bizonytalanság erősen rányomta a bélyegét a bank teljesítményére.
Fontos beszámolókat vár még a piac az amerikai pénzügyi szektorból. A második legnagyobb amerikai bank, a Bank of America a várakozások szerint 1,63 milliárd dolláros eredményről ad majd számot a tavalyi negyedik negyedévről a korrigált számok szerint. Jó eredményt közölt viszont a Wells Fargo, amelyik eszközállományát tekintve a negyedik az amerikai bankok sorában. A pénzintézet profitja 20 százalékkal emelkedett a tavalyi negyedik negyedben éves alapon és 4,11 milliárd dolláros zárással felülmúlta a várakozásokat is. A Wells Fargo elsősorban a jelzálogpiaci sikereinek köszönheti a javulást.