A legfontosabb újdonság, hogy a kedvezmény 20 millió forintos hitelig jár azoknak, akik svájci frankban, euróban vagy jenben adósodtak el - írja az Index. A Bankszövetség kérésére azonban a kedvezményezetteknek csak lépcsőzetesen nyitják majd meg az árfolyamgát rendszerét. Az Index értesülései szerint erről tárgyaltak a legtovább a felek. A bankok ugyanis minél tágabb határidőket akartak ellenben a kormánnyal. Végül is úgy egyeztek meg, hogy a törvény hatálybalépése utáni első két hónapban a közszolgák léphetnek be, a harmadik hónaptól a jelzáloghitelesek is, az ötödik hónaptól egészen az év végéig pedig a szabad felhasználású devizahitellel rendelkező ügyfelek. Az Index szerint ez lehet e végső változat, de az is elképzelhető, hogy végül a kormány akarata érvényesült, és három hónap alatt mindenki előtt megnyitják a rendszer kapuit.
Giró-Szász: megszületett az újabb megállapodás
A lap információt ma reggel megerősítette a kormányszóvivő. Giró-Szász András kormányszóvivő csütörtök reggel az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában ezzel kapcsolatban kifejtette: a kabinet és a Magyar Bankszövetség korábbi megállapodása egy olyan limitet határozott meg, amely a lakás értéke alapján határozta meg azok körét, akik igénybe vehetik az árfolyamgátat. A Fidesz azonban javaslatot tett arra, hogy ne a lakás, hanem a hitel értékéhez kössék a rögzítés igénybevételének lehetőségét. Indítványuk szerint az élhetett volna az árfolyamrögzítéssel, akinek a felvételkori hitelösszege nem haladja meg a 30 millió forintot.
A mostani egyeztetések eredményeként ez az összeg 20 millió forintra változott - közölte a kormányszóvivő.
Giró-Szász András tájékoztatott arról is, hogy a közszférában dolgozók soron kívül, hamarabb vehetik majd igénybe az árfolyamgátat.
Patai Mihály (Bankszövetség), Matolcsy György (NGM) és Szász Károly (PSZÁF) a tavaly decemberi "kiegyezéskor" |
Nem véletlen, hogy a bankok a lépcsőzetes bevezetést támogatják, bővebb határidőkkel, a végtörlesztési hajrá jó tanulópénz volt számukra, az ugyanis hatalmas adminisztrációs terhet jelentett számukra.
Az árfolyamgátról szóló eredeti törvényjavaslat az adósok közel 70%-át érintette volna, a módosítások után azonban 80%-uknak jelenthet kiszámíthatóságot az új rendszer.
A rögzített árfolyam lényege, hogy 60 hónapig, de legfeljebb 2017. június 30-ig a pénzügyi intézmények a svájci frank esetében 180 forint/svájci frank, az euró esetén 250 forint/euró, a japán jen esetében pedig 2,5 forint/jen árfolyamot alkalmaznak, az adósok e szerint törlesztenek, a rögzített és a valós árfolyam közti különbség pedig egy gyűjtőszámlán halmozódik. A jelenlegi szabályozás szerint a fix árfolyam feletti kamatrészt fele-fele arányban az állam és a bankok fizetik.