7p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A külső befektetők 147 forintos részvényenkénti osztalékot vehetnek fel az OTP 2013-as teljesítménye után - döntött a bank közgyűlése. A bank osztaléka akár már jövőre emelkedhet a bizonytalanságok elmúltával - jelezte Csányi Sándor elnök-vezérigazgató

Az OTP Bank Nyrt. közgyűlésén a részvényesek 53,64 százaléka jelent meg. A közgyűlésen vendégként megjelent Windisch László, az MNB felügyeleti területért felelős alelnöke.

Csányi Sándor elnök-vezérigazgató szerint a bankcsoport a 146 milliárd forintos konszolidált és 64 milliárdos számviteli profittal zárt. A két eredmény közötti különbség magyarázata az egyszeri tételként jelentkező 29,2 milliárdos bankadó, 13,2 milliárdos egyszeri tranzakciós illeték, az ukrán bank 37,2 milliárdos goodwill-leírása. Tovább csökkentette az eredményt a bank által megtámadott, de befizetett GVH bírság 3,2 milliárd forintos tétele, valamint az általános céltartalék eredménytartalékba helyezése is, ami 5,5 milliárdos rendkívüli adófizetéssel járt.

A működési eredmény stagnált, ám ez, mivel a fedezettség a konzervatív tartalékolási politikának köszönhetően 80 százalékról 84 százalékra nőtt, összességében kedvezőnek ítélhető.

Likviditási szempontból Csányi fontosnak tartotta, hogy a csoport nettó hitel/betét állománya az elmúlt egy évben 5 százalékponttal 89 százalékra mérséklődött.

Tőkemegfelelési bajnok

Tőkemegfelelés terén kevés bank van Európában, amely az OTP-hez hasonló 16 core tier1 mutatóval rendelkezik – mondta az elnök-vezérigazgató, megemlítve, hogy az egyik ilyen versenyző az OTP bolgár leánybankja, a DSK, amelyért a részvényesi plénum előtt köszönetet mondott.

A bank a válság ellenére 2010 óta osztalékot fizet, az egy részvényre jutó osztalék 145 forint lesz az idén, ami 40,6 milliárdos tételt jelent. Miután az OTP a tulajdonában lévő részvényekre eső osztalék mértékét nem veszi fel, azt szétosztják a meglévő részvényesek között, így a tényleges osztalék mértéke részvényenként 147 forint lesz. A bank a jövőben a tőkemegfelelési mutatóját nem akarja tovább emelni – hangsúlyozta Csányi, de az orosz-ukrán konfliktus, a kormány devizahitelekkel szembeni intézkedéseinek hatása, a tőke- és likviditási szabályok változása, valamint az eszközminőség folyamatban lévő vizsgálata továbbra is indokolttá teszi az óvatos tartalékolást – indokolta a bankvezető, miért nem fizet nagyobb osztalékot a bank. Emellett az akvizíciós lehetőségek is tőkét igényelhetnek, ám jövőre – a bizonytalanságok múltával – emelkedhet az osztalék-alap – ígérte Csányi Sándor. Az akvizíciókkal kapcsolatban Csányi arról beszélt, hogy a horvát tranzakció tegnap zárult, emellett Romániát jelölte meg olyan piacként, ahol akvizicíókkal bővülni szeretnének.

Mekkora az ukrán-kitettség?

A csoport bevételei 2 százalékkal nőttek, míg a hitelállomány eközben szűrten 1 százalékkal csökkentek. Az orosz és az ukrán bank jól teljesített, a mostani események ennek kapcsán fájóak. Ugyanakkor Csányi Sándor arra is felhívta a figyelmet, hogy az OTP ukrán kockázati kitettsége messze nem akkora, mint több más ott jelen lévő banké. Ha az orosz és ukrán helyzet alakulása miatt minden befektetését a bank elveszítené, az OTP tőkemegfelelése ezt is elbírná – jelentette ki az elnök-vezérigazgató. A külföldi bankok részesedése az összes eredmény 52 százalékát adja, komoly remény van arra, hogy a bank minden célpiacon nyereséges lesz.

Stabilitás-profitabilitás-növekedés – fogalmazta meg a 2014-es célok lépcsőfokait Csányi Sándor: csak ott fognak beruházni, ahol a stabilitás lehetővé teszi a profitabilitás fenntartását. A régióban mindenhol – Horvátországot kivéve – növekedést várnak. Oroszországban Putyin elnököt idézte a bankvezető azzal kapcsolatban, hogy ott nem lesz növekedés, Ukrajnában pedig minimum 5 százalékos visszaesést várnak. A devizák leértékelődése komoly gondot fog okozni.

Itthon: kétarcú helyzet

A hazai számviteli eredmény 68 milliárd forintról 34 milliárd forintra csökkent, korrigált eredmény 95 milliárd forintról 115 milliárd forintra nőtt – az ellentétes mozgást a már említett egyszeri tételek okozták, amelyek döntő része a hazai működést befolyásolta. A bevételi marzs mindössze 1 százalékpontot csökkent – hangsúlyozta az elnök-vezérigazgató, aki szerint fontos eredmény, hogy a fedezettség 3,3 százalékkal 85,2 százalékra javult. A bank a lakossági üzletágban kismértékben piacot vesztett, ám a vállalati piacon a 8 százalékos bővülésnek köszönhetően 10,6 12,4 százalékra nőtt a piaci részesedés. Mindezt egy olyan piacon, ahol – az OTP nélkül – 8 százalékkal csökkent a piaci volumen. Az NHP I. fázisában 91 milliárd forintot helyezett ki az OTP Bank – a második fázis kapcsán Csányi úgy nyilatkozott, komoly a remény, hogy az uniós pályázatok kiírásával az év második felétől felpörög a kihelyezés. A lakossági oldalon jelzáloghitelek 29 százaléka köthető az OTP-hez, a személyi hitelek terén pedig még jelentősebb – 52 százalékos az OTP piaci részesedése. Az év során 24,2 milliárd forintnyi támogatott hitel került kihelyezésére, a termék Csányi értékelése szerint hozzájárult ahhoz, hogy a bankszektor ne zsugorodjon jobban.

A bankok érdeke a devizahiteles probléma megoldása

Az elmúlt 4 év legkárosabb intézkedéseként minősítette az OTP elnök-vezérigazgatója végtörlesztést, ami elmondása szerint a bankoknak nagyon sokba került, miközben azokat támogatta, akiknek igazából nem jelentett megoldhatatlan feladatott a hitelek törlesztése. Ezzel szemben a legfelelősebb lépésnek az árfolyamgátat nevezte, amibe az OTP ügyfeleinek 30 százaléka már belépett. Csányi Sándor abban bízik, hogy a devizahiteles megoldás fókuszában is az árfolyamgát, vagy egy ehhez hasonló megoldás áll majd. A devizahites kérdés megoldásával kapcsolatban Csányi azt hangsúlyozta, nem csak az OTP, de az egész bankszektor érdeke a probléma rendezése, ezért készek a további tárgyalásra. Az adósmentést az OTP már hamarabb kezdte, mint az állam – válaszolta egy részvényesi kérdésre később Csányi Sándor, ám ismét hangsúlyozta, hogy az árfolyamgáthoz hasonló jó megoldást nem tudna a bank önmagától megalkotni.

Nem lenne tőkebehozatal a bankszektor nélkül?

Az elnök-vezérigazgató hangsúlyozta. magyar bankszektor nem emésztette meg a bankadót, s nem nyereséges a szektor – egy mélyebb elemzés révén egyértelmű, hogy az MNB által – a Magyar Számviteli Szabályok szerint jól - kalkulált 62 milliárdos szektor-profitot főleg az egyik banknál (MKB – szektor) jelentkező 90 milliárdos anyabanki hitel elengedése, valamint a bankokhoz – így az OTP-hez is – beérkező 60 milliárd forintos külföldi osztalék okozta. Ezen tételeknek a magyar bankok üzleti tevékenységéhez nincs köze. Csányi szerint 2200 milliárd forint elvárható profit elmaradása van a szektornak az elmúlt évek nyomán, miközben 870 milliárd forint adót fizetett a szektor. Csányi adatai szerint ennek kigazdálkodásához 995 milliárd forintnyi külföldi tőkeemelés érkezett veszteség-pótlásra, adóbefizetésre a hazai bankokhoz. Az elmúlt 3 évben a hazánkba beáramló működő tőke beáramlás több, mint a 80 százalékát a szektor viselte – hívta fel a figyelmet Csányi. Négy nagybank nyereséges

Az ország felminősítés előtt áll, a 3 százalék alatti hiány hosszú távon tartható – ezek mindenképp kedvezőek lehetnek a befektetők számára. Ugyanakkor a kormányzatnak látnia kell, hogy a bankszektor nélkül nem lehetséges a gazdaság fejlődése. Ha sikerül megoldást találni a problémákra, befektetőbarát képet tud kialakítani a kormányzat, az OTP eredményessége is javulhat – jelezte az elnök-vezérigazgató. A Bankszövetségnek interaktív kapcsolata van a kormányzattal, a szövetség több javaslatot is tett a kormányzat képviselőinek, de volt már példa arra is, hogy az OTP saját elképzeléseit is sikerült megosztani a kabinet tagjaival – többször eredményesen. Fontos, hogy mindenki lássa: jól működő bankrendszerre van szükség a gazdaság növekedéséhez, a gazdaság fejlődése pedig alapfeltétele a bankok jó működéséhez – jellemezte az egymásrautaltságot az elnök-vezérigazgató.

A részvényesek 99,4 százalékos többséggel fogadta el a bank beszámolóját és az osztalék felosztási javaslatot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Itt az OTP Bank bejelentése, erre kell figyelniük az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 11:50
Fejlesztések miatt több szolgáltatás is szünetel az OTP Banknál tavasszal.
Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG