Balog Ádám MKB-elnök. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt |
Az MKB Bankban az elmúlt félévben végrehajtották azokat az alapvető változtatásokat, amelyek ahhoz kellettek, hogy a hitelintézet elkezdje normális banküzemi tevékenységét - nyilatkozta az MTI-nek Balog Ádám, az MKB Bank közelmúltban kinevezett elnök-vezérigazgatója.
Balog Ádám, aki korábban a Magyar Nemzeti Bank alelnökeként felügyelte az MKB tevékenységét, elmondta: az MNB vezetése ezért döntött úgy a múlt hónapban, hogy "kicsit jobban elengedi az MKB kezét", és a jövőben az MKB bankcsoport operatív tevékenységét önálló igazgatóság vezeti majd. Ezzel együtt az MNB, mint a tulajdonosi jogok gyakorlója irányítja a reorganizációt.
Szabadulnak a problémás eszközöktől
Ennek egyik kiemelt feladata a problémás portfólió leválasztása. Ezen a területen a bank néhány lényeges piaci tranzakciót is végrehajtott, például portfólió-elemeket adott el olyan partnereknek, amelyekkel együtt korábban szindikált hitelt nyújtott, emellett a pénzpiacon nagyobb portfólió-elemeket is értékesít az MKB - ismertette Balog Ádám.
Ha valamely követeléselemet a bank nem tudja értékesíteni, azt átadja majd a szanálási vagyonkezelőnek, amelyet nem szabad összetéveszteni a jegybank által alapított MARK Zrt.-vel - mondta az elnök-vezérigazgató. Kifejtette: a törvényes előírások alapján a szanálási vagyonkezelőt a szanálási alap hozza létre, a banktól egy törvény által előírt jogi konstrukció keretében kerülnek át a rossz eszközök, portfólió-elemek a szanálási vagyonkezelőhöz, valamikor az ősz folyamán.
300-an távoztak
Az elnök-vezérigazgató emlékeztetett a költségcsökkentési program előrehaladása kapcsán, hogy az elmúlt félév során jelentős létszámleépítés zajlott le az MKB-nál, a státuszok szerint mintegy 300 banki alkalmazottól váltak meg. Volt, akit elbocsátottak, volt, aki felmondott, illetve nyugdíjba vonult, és akadtak be nem töltött státuszok is - mondta Balog Ádám.
Átnézik a szerződéseket
Vizsgálják egyes ingatlanok előnytelen bérleti szerződéseit is, és folyamatosan tárgyalnak arról, hogyan lehetne csökkenteni az ezekben a megállapodásokban rögzített költségeket. Minden olyan szerződési pontban, ahol csak lehet, igyekeznek a korábbinál racionálisabbá tenni a költségszintet, és ebből éves szinten közel félmilliárd forintos megtakarítást elérni - tette hozzá Balog Ádám.
Mindjárt eladják - nem lesz fúzió a BB-vel?
Az MKB Bank tervezett értékesítésével kapcsolatban Balog Ádám elmondta: legkésőbb jövő év elején akarják eladni a hitelintézetet. Az MKB eladását a Magyar Nemzeti Bank jogosult levezényelni, a bankszanálásról szóló törvény rendelkezései alapján.
"Ez kötött műfaj" - mutatott rá Balog Ádám, hozzátéve, hogy az eladásnak transzparens értékesítésnek kell lennie, de nem a szokásos privatizációs eljárásoknak, hanem a szanálási törvény előírásainak megfelelően. Kitért arra is, hogy az MKB minden segítséget megad az MNB-nek, hogy a céldátum teljesüljön.
Arra a kérdésre, hogy mennyire igaz az a médiában többször felmerült elképzelés, miszerint a Budapest Bankot és az MKB-t előbb-utóbb összevonják, Balog Ádám elmondta: "bármi is történik a jövőben, az MKB-nak képesnek kell lennie az organikus fejlődésre. A következő 2-3 évben a banknak képessé kell válnia, hogy - a magyar gazdaság növekedését is kihasználva - önálló fejlődési utat járjon be, ezért én ilyen szemléletet szeretnék megvalósítani". Az esetleges összeolvasztás természetesen nagy lehetőség, de egy hosszú folyamat - mutatott rá.
Kinek van ma pénze egy ekkora bankra? Lapinformáció szerint Orbán Viktor döntésén múlik, hogy együtt egy hazai befektetőcsoportnak, vagy külön értékesítik az MKB-t és a Budapest Bankot - bár olyan hazai befektető, aki ki tudná fizetni a vételárat, csak olyan van, akinek nem biztos, hogy eladnák a bankot. A szóba jövő "új magyar nábobokról" itt írtunk bővebben >> Ami biztosnak tűnik: a Balog Ádám által említett időpontig sem a korábban sokak által jósolt Budapest Bank-integrációt, sem a tőzsdére vitelt nem lehet már lebonyolítani. Arról, hogy a fúzió miért maradhat el a BB-vel, itt írtunk >> |