3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Aktuálpolitikai indokkal és nem a szükség okozta kényszerből rúgja fel a kormánytöbbség már az első határozathozatallal, a kilakoltatási moratórium meghosszabbításával a korábban a normális törvénykezés garanciájaként bemutatott új Házszabályt.

Példaértékűnek szánja a Fidesz azt, hogy a héten megalakult Parlament első intézkedése a kilakoltatási moratórium megszűnéséről szóló jogszabály lenne, amelynek elfogadása még az új kormány alapjait meghatározó, a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényjavaslat tárgyalását is megelőzné - ez szűrhető le Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető szavaiból.

Az aktuálpolitika egyből kikezdte az új házszabályi garanciákat

A problémát az jelenti, hogy ezzel a lépéssel a Fidesz sokkal többet venne el: a hitet abban, hogy valami változik. Néhány napja még Kövér László régi-új házelnök is lényegében elismerte, hogy rendkívül aggályos időszakon van túl a Parlament azzal, hogy - kis túlzással - a hétfő délután 3/4 2-kor beterjesztett sarkalatos törvény-javaslatok fél háromra már törvénnyé értek. A most bejelentett lépés kapcsán az új Parlament már az első jogalkotói ténykedésével eltérne az ilyen esetek előfordulását megakadályozó új Házszabálytól - mintegy jelezve, hogy a nagy ígéreteket is felülírhatja az aktuál-gondolkodás. (A rendes ügymenetben sem hosszú hetekkel, legfeljebb egy héttel csúszhatna a jogszabály megalkotása.)

Kell a sietség?

Ez persze nem lenne baj, ha tényleg égne a ház. De szükség van-e a hirtelen intézkedésre? Egyfelől a politika szintjén biztosan, ám ne feledjük el: május 12-én lehet a törvény elfogadva, vagyis közel 2 héttel a hónap megkezdését követően léphet életbe a további korlátozó jogszabály. Miután ultraérzékeny területről van szó, egész biztosan hallottunk volna már arról az elmúlt napokban, ha a moratórium lejártát követően tömeges kilakoltatás indult volna be. De ilyen nem volt.

(Emlékezhetünk arra, hogy Rogán Antal tavaly, az árfolyamgát szélesítésekor is arról beszélt, hogy megneszelve a lehetőség bővítését, több bank is felmondta a bedőlés szélén álló adósok hiteleit - ám ez azóta sem lett bizonyítva.) Előfordulhat az, hogy volt bank, amely most "készült" a moratórium megszűntére - ám azt követően, hogy immár hetek óta zajlik a polémia a moratórium meghosszabbításáról és a devizahiteles kérdés gyors megoldásának igényéről, öngyilkos lépésnek tűnne, ha nekiindultak volna a végrehajtók. (Persze az sem tagadható le, hogy a moratórium egy komoly eszközt vesz ki a kockázatkezelés kezéből, ha a bank másképp már nem tudja érvényesíteni jogait - erre utalt a Fidesz frakcióvezetője is akkor, amikor arról beszélt, hogy a határidő nélküli meghosszabbítás után a bankok sokkal rosszabb helyzetbe kerülnek, s így érdekeltek lesznek ők is a gyors rendezésben.)

Ugyanakkor - miként arra a végrehajtói kamara adatai rávilágítottak - az árverések (s így a kilakoltatások) tizede köthető a bankokhoz - a pénzintézetek által kényszerértékesítésre került ingatlanok több, mint háromnegyedére azért kerül rá a jelző, hogy azt tulajdonosa felajánlhassa a Nemzeti Eszközkezelőnek. Vagyis bár a kilakoltatási moratórium és a devizahitelezés közötti kapcsolat valós (sokak közműtartozásai is a megugró hiteltörlesztéssel függnek össze), ám az intézkedés ilyetén tálalása egyértelműen politikai megoldás.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Itt az OTP Bank bejelentése, erre kell figyelniük az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 11:50
Fejlesztések miatt több szolgáltatás is szünetel az OTP Banknál tavasszal.
Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG