Az amerikai állami betétbiztosítási alap, vagyis az FDIC szerint a profit növekedése is azt bizonyítja, hogy az ágazat erősödik négy évvel a 2008-as válság után. Az amerikai bankágazat adózott eredménye 37,6 milliárd dollár volt a harmadik negyedévben, ami 6,6 százalék növekedés az egy évvel korábbi 35,3 milliárd dollárhoz képest. A negyedévben a bankok majdnem 60 százaléka számolt be eredményjavulásról, miközben a gondban lévő bankok száma három éve legalacsonyabb szintre csökkent.
Az előző már a második negyedév volt, amikor amikor a legtöbb kategóriában nőttek a fogyasztóknak nyújtott banki hitelek, beleértve a jelzáloghiteleket és az autóvásárlási hiteleket is. Ezt azt jelzi, hogy a bankok már kevésbé óvatosak, ami a gazdaság egészének is jó. A nagyobb hitelnyújtás növeli a lakossági kiadást. Az Egyesült Államokban a fogyasztói kiadások adják keresleti oldalon a hazai össztermék mintegy 70 százalékát.
Nem a maja világvége, hanem a költségvetési szakadék közeleg
Az amerikai betétbiztosítási alap elnöke viszont némiképpen borulátó, mert szerinte a bankokat aggasztják a költségvetési szakadék néven ismert kiigazító programról folyó elhúzódó egyeztetések. Mától még 27 napig van lehetőség a megállapodásra. Ha mégsem születne egyezség, január elsején automatikusan életbe lép mintegy 600 milliárd dollárnyi kiadáscsökkentés és adóemelés, ami könnyen recesszióba taszíthatja az amerikai gazdaságot.
Bár az amerikai elnökválasztást követően azonnal megkezdődtek az egyeztetések a demokraták és a republikánusok között a tengerentúlon, azonban eddig nincs kézzelfogható jele a megállapodásnak. A múlt héten eredménytelenek voltak a tárgyalások és ezután némileg gyengült a dollár is a nemzetközi piacokon.