Nyilvánosságra hozta a jegybank a legutóbbi kamatdöntő ülés jegyzőkönyvét. A Monetáris Tanács tagjai egyetértettek abban, hogy a pénzügyi piaci helyzet tartós javulása és Magyarország mérséklődő sérülékenysége a jelenlegi visszafogott inflációs környezetben hozzájárultak ahhoz, hogy a monetáris politikai mozgástér fokozatosan növekedett az elmúlt időszakban.
A tanácstagok megítélése szerint a hazai makrogazdasági folyamatokban tapasztalt tendenciák, és az inflációs kilátások továbbra sem akadályozzák a monetáris kondíciók jövőbeli óvatos enyhítését. A legfrissebb külkereskedelmi és lakossági megtakarítási adatok alapján a korábban vártnál erőteljesebb volt a belföldi szektorok alkalmazkodása, ennek hatására pedig az ország külső sérülékenysége is fokozatosan mérséklődött. A tanácstagok véleménye szerint a meglepetést okozó májusi fogyasztói árindex adatok, és a szabályváltozások várhatóan átmeneti inflációnövelő hatása ellenére az infláció középtávon a jegybanki inflációs célnak megfelelően alakulhat. Elhangzott olyan vélemény is, hogy egyes nagykereskedelmi áruházláncok áradatai nem erősítették meg a hivatalos fogyasztói árindex statisztikákban kimutatott kedvezőtlen inflációs tendenciákat.
Több tanácstag kiemelte, hogy a feltörekvő piacokon a stabilizálódás jelei mutatkoztak az árfolyam- és kockázati indexek, és a kockázati prémium mutatók alapján. Elhangzott olyan vélemény is, hogy az elemzői felmérések és a piaci áradatok szerint az árfolyam-várakozások is szimmetrikusabbá váltak az elmúlt időszakban. Többen azt hangsúlyozták, hogy néhány Magyarországhoz hasonló kockázati megítéléssel rendelkező országban a jegybanki alapkamat csökkentését hajtották végre, ami a hazai monetáris politika mozgásterét is növelhette. Mások ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy a feszültségek enyhülése ellenére a magyar pénzügyi piacokat is érintő lettországi problémák még nem rendeződtek megnyugtatóan. Elhangzott olyan vélemény is, hogy a devizaforrásokból történő finanszírozás, és a jegybanki sterilizációs állomány emelkedése a kockázati megítélést kedvezőtlenül befolyásolja.
Az Elnök a vitát követően szavazásra bocsátotta a felmerült javaslatokat. Az alapkamat szinten tartását 6 tag támogatta, 3 tag pedig az alapkamat 50 bázispontos csökkentésére szavazott. |
Stabil forint, kötvénysiker: kamatvágást jósolnak |
Zsákutca? Nekimegy a bankoknak Bajnai
Nyomás nélkül: most már az MNB-n a világ szeme
A zöldségesnek köszönje a kamatcsökkentést?
Privátbankár