Több mint 88 százalékos hitelállomány bővülésről és 71 százalékos adózás előtti eredménynövekedésről számolt be a Gránit Bank Zrt. vezetése a március 31-én tartott közgyűlésen. Az előző évhez képest másfélszeresére növekvő, 228 milliárd forintot meghaladó mérlegfőösszeggel és 240 millió forint adózás előtti eredménnyel, eddigi legeredményesebb évét zárta 2016-ban a bank.
Újabb tőkeemelés
A részvényesek 1,12 milliárd forint tőkeemelésről, munkavállalói részvényprogramról, valamint az eredmény tartalékba helyezéséről is döntöttek a hitelintézet közgyűlésén. A 2016-ra tervezett 180 milliárd forintot jelentősen meghaladva, 228 milliárd forint fölötti mérlegfőösszeggel zárta az elmúlt évet a pénzintézet, nyeresége pedig 240 millió forintra nőtt az előző évi 140 millió forinthoz viszonyítva.
„Elismerésre méltó a Gránit Bank fejlődése és eredményei, az állam a piaci befektetői elvnek megfelelő, jó befektetést valósított meg” - emelte ki a bank közgyűlésén a magyar állam, mint a legnagyobb kisebbségi tulajdonos képviseletében Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. „A Gránit Bank 228 milliárd forint fölötti mérlegfőösszege több mint harmincszoros bővülést, éves átlagban 70 százalékos növekedést jelent a bank 2010-es májusi indulása óta, ami nemzetközi mértékkel mérve is jelentős teljesítmény” - hangsúlyozta a közgyűlésen Hegedüs Éva a pénzintézet elnök-vezérigazgatója.
Bejött a digitális szemlélet
2016 végén a bank hitelállománya meghaladta a 100 milliárd forintot, amely közel kétszerese az előző év végi értéknek. A hitelintézet betétállománya egy év alatt 55 százalékkal nőtt és meghaladta a 176 milliárd forintot, az ügyfélszám jelentősen bővült, több mint 30 ezer ügyfélszámlát kezel a bank.
A kedvező eredmény első sorban a portfóliónak (99,8 százalék feletti a problémamentes állomány) és a költséghatékony üzleti modellnek köszönhető a bank szerint.
Jön a dolgozói részvényprogram
A Gránit Bank közgyűlése elfogadta az igazgatóság 2016-ról szóló beszámolóját, üzleti jelentését és döntött új részvények kibocsátásáról is. A kedvező eredmények alapján a Pannónia Nyugdíjpénztár és az MKB Nyugdíjpénztár együttesen 1,12 milliárd forint összegű tőkeemelést hajt végre.
A bank munkavállalói résztulajdonosi programot (MRP) indított, amelynek legfontosabb célja, hogy a munkavállalókat még jobban motiválja a részvényesi érték növelésében. Az MRP szervezet közel 15 százalékos tulajdonosa lesz a banknak. A tőkeemelések eredményeként a saját tőke 10,5 milliárdról 13 milliárd forintra emelkedik. Ezzel a hazai magánbefektetők tulajdoni része tovább nőtt.