1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az eurózóna válsága is komoly fejtörést okoz a külföldi nagybankok magyar leányainak, melyek nem találják a kitörési pontokat Magyarországon, ahol ellensúlyozni lehetne a kormány gazdaságpolitikája miatt a szektorra rakodó plusz terheket.

Az IIR Magyarország Bankszektor 2011 vezérigazgatói kerekasztalánál helyet foglaló bankvezérek szerint jövőre kisebb növekedés várható a magyar gazdaságban. A német gazdaság romló mutatói valószínűleg éreztetik majd a hatásukat az exportban is. A magyar bankok vezetői ugyanakkor mégsem aggódnak a makrogazdasági adatok romlása miatt túlzottan, a helyzetet egyelőre nem látják olyan borúsnak.

Singlovics Béla, a K&H Bank elnöke szerint a kvázi optimizmust ellensúlyozza, hogy az önkormányzatok adóssága még nagy gondokat okozhat a bankszektornak.
És ne feledkezzünk meg a magyar sajátosságokról sem. A végtörlesztésből és a különadóból adódó veszteségek ellensúlyozására nem lát kitörési pontot a K&H vezetője.

Az mindenesetre biztató, hogy a magyar bankok helyzete stabil, többségük egyelőre az elszabaduló árfolyamok sem rengették meg.

Az eurózóna rányomja bélyegét a magyar bankrendszerre

A kormány és a bankszektor között is szükség van bizalomra, épp úgy mint a gazdasági szereplők között. Azt el kell fogadni, hogy a hazai bankszektor több mint 80%-a külföldi befektetők kezében van, döntéseiket globális szinten, az üzleti logika alapján hozzák meg - mondta Hegedűs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója.  

A magyar bankszektor főtulajdonosait érinti az eurózóna válsága - a magyar folyamatok a hazai bankszektor szemszögéből - kis túlzással - kevésbé érdekesek. Nyilvánvaló, hogy a lefele mutató kockázatok magasabbak - tette hozzá Zolnai György, a Budapest Bank vezérigazgatója.

Mi lesz a volatilis árfolyamokkal?

Singlovics szerint az árfolyamokat nagyban a leminősítés mozgathatja meg, fenekestül felforgathatná fel a hazai pénzpiacot, arról nem is beszélve, hogy a nemzetközi bizalomvesztés még súlyosabb károkat okozna.

Hegedüs szerint a nettó külföldi adósságállomány szintje Magyarország esetében a legnagyobb a régióban - a volatilis árfolyamok, az elszabaduló kamatok így nemcsak a háztartásokat érintik. Nyilvánvalóan az erősebb forint lenne most kívánatos, jelen pillanatban a legfontosabb Hegedűs szerint az, hogy ez a külső államadósság ne növekedjen tovább.

Hol van itt katasztrófa?

"Hol lehet a svájci frank árfolyama? - Ez csak fantázia kérdése." - mondta Kozma András, a Commerzbank első embere a moderátor felvetésére. A bankvezér szerint a makromutatók nem olyan rosszak, nem "érez katasztrófát" a magyar gazdaságban. Kozma szerint az árfolyamfüggőség nem olyan erős, a gyengülő forint okozta többlet terheket a munkahellyel rendelkezők ki tudják kerülni, ha nehezen is. A gond, hogy sokak elvesztették a munkájukat, akinek nincs forrása fizetni a hitelét, annak tulajdonképpen mindegy az árfolyam - mondta Kozma a lakossági üzletág helyzetéről.

Vállalati oldalon nem lát komoly problémákat a termelő és kereskedelmi cégeknél, a gond alapvetően a projektfinanszírozásokkal és az ingatlanberuházások finanszírozással volt, az ezekből adódó veszteségeket már a szektor több szereplője leírta, kezdenek kikerülni a rendszerből.

Zolnai György szerint az ügyfelek szempontjából igenis jelentős probléma az elszabaduló árfolyam, de szerinte is az a nagy probléma, ha az adott ügyfél elveszti az állását.

Kitörési pontok? Ugyan már...

Singlovics szerint nincs kitörési pont a bankok számára. Szerinte a kkv-k finanszírozása sem lesz az, de a kisvállalatok hitelezésében nem lát nagy problémát, forrást jelenthetnek a pályázatok. A K&H vezetője szerint nem biztos, hogy a kkv-k többsége egyáltalán hitelt akarna felvenni. Singlovis szerint a vállalati hitelezésben az lehetne a követendő út, hogy kiválasztott ágazatokat támogatnak, akár a kormányzati szándékkal párhuzamosan.

Nem akarnak hitel a kisebb cégek?

Hegedűs szerint a hazai kkv-k közel 20%-a rendelkezik hitellel, ezt a szektort valóban nehéz hitelezni. A válságban a bankárok valóban óvatosabbak lettek, a fekete gazdaság mérete miatt pedig nehéz hitelt kihelyezni most a kisebb vállalatoknak. A hitelkihelyezési aktivitás javulását nem várja a Gránit vezetője. Hitel nélkül ugyanakkor nincs növekedés - a GDP-növekedéshez forrásra lesz szükség. Hegedűs szerint az államnak át kell gondolnia a meglévő garanciarendszereket. Ezek mellett a Gránit továbbra is keresi a hitelképes kkv-kat, a Gránit szerint főleg a nagyobb cégek beszállítói jöhetnek szóba.

Idehaza alig van kkv

Kozma András szerint Magyarországon alig van "klasszikus" kkv, ezek valójában mikrovállalkozások. Ha valójában kkv-kban gondolkoznánk, akkor leszűkülne a kör egy párezres szereplőre, akik megállnak a saját lábukon, de forrásra van szükségük. A politika és a vállalkozók által emlegetett kkv-k egy közel 700-800 ezres mikrovállalkozói kört fed le valójában, akiket banki eszközökkel lehetetlen és nem is érdemes hitelezni vagy államilag támogatni. Kozma szerint először az államnak kell lépnie ebben az ügyben.

A Budapest Bank elsősorban a kisebb vállalatokat célozta meg eddig, akiknek inkább arra van szüksége, hogy "hagyják békében őket". Vagyis legyen egyszerűbb a szabályozási háttér, kevesebb az adminisztrációs teher, mert ezek a cégek "pontosan tudják, mit csinálnak". Zolnai szerint nagy fantázia van ezekben a cégekben is banki oldalról, de forrásszerzésre valóban nem csak a pénzintézetek állnak rendelkezésre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Itt az OTP Bank bejelentése, erre kell figyelniük az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 11:50
Fejlesztések miatt több szolgáltatás is szünetel az OTP Banknál tavasszal.
Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG