A Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) és a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. a TISZA Takarék kizárásával párhuzamosan örömhírként jelentette be, hogy lezárult a múltból örökölt problémák feltárása és orvoslása, ami esetükben az Orgovány és vidéke, az ALBA, a Széchenyi Hitelszövetkezet és a TISZA Takarékszövetkezet kizárását jelenti. Az SZHISZ szerint ezzel megtisztult a takarékszövetkezeti szektor, s így 117 tagúra nőtt az immár teljes körűen kiépült a takarékszövetkezeti garanciaközösség, s létrejött Magyarország legbiztonságosabb és legátláthatóbb hitelintézeti szövetsége. (Arról továbbra sem adott ki közleményt az SZHISZ, hogy egy-egy takarék esetében az új integráció valamennyi korábbi kötelezettséget átvett-e, azaz egyetemleges-e a kockázatvállalás.)
Napirenden a takarék-fúziók
Ugyanakkor a takarékok átalakulása ezzel nem zárul le. Mert hiába állnak immár az SZHISZ szerint is stabil lábakon az integrált takarékok, óriási mozgás tapasztalható a szektoron belül, így pedig az integrációban érintett takarékok száma is csökkenni fog. Augusztus végén az Apátfalvi Takarékszövetkezet egyesült (olvadt bele) a Pillér Takarékszövetkezetbe. Novemberben az Abaúj, a Zemplén és a Ricse Takarék olvadt össze és jött létre az AZÚR Takarékszövetkezet, amely egymagában több, mint 200 ezer lakossági ügyféllel rendelkezik. Év végével, december 30-án a Solt és Vidéke Takarékszövetkezet valamint a Dunapataj és Vidéke Takarékszövetkezet egyesül a Fókusz Takarékkal. A három pénzintézet ettől a naptól, együtt Fókusz Takarék név alatt folytatja tevékenységét. A két beolvadó takaréknál az ügyfeleknek bizonyos szerződések esetén - például bankkártya-szolgáltatások kapcsán - új szerződést kell majd kötniük.
Az összeolvadásokra korábban azért került sor, hogy rendeződjön a fuzionáló takarékok tőkehelyzete. Ugyanakkor ez a mostani kör egyes vélemények szerint másról szól. A garanciaközösség tagjainál egységes kockázatkezelési szabályzatokat vezetnek be (pl. Kockázati Stratégia, Hitelkockázat-kezelési Szabályzat, Ügyfél- és Partnerminősítési Szabályzat, Likviditási Kockázatkezelési Szabályzat, és Befektetési Szabályzat). Ez azt jelenti, hogy az újfajta integrációban sokkal több lesz a közös termék, ráadásul az egységes garanciaközösség révén az egyedi szövetkezeti hitelkorlátok lényegében eltűntek.
Bankká alakulás, majd beolvadás?
A fentiek miatt most sokan úgy látják, hogy a végső cél, hogy "óriás" regionális takarékszövetkezetek jöjjenek létre a folyamat során, amelyek már akkorák, hogy minden gond nélkül bankokká alakulhatnak át. Amennyiben pedig kereskedelmi banki jogosítvánnyal bír egy regionális bank, akkor már csak egy lépés, hogy a bank közgyűlése kimondja az adott bank fúzióját - mondjuk a Takarékbankkal. S így már létrejöhet egy abszolút egységes, az OTP-nek valódi konkurenciát teremtő pénzinzézet.
De ha nem is megyünk el ilyen messzire, az SZHISZ és a Takarékbank számára megbízható káderekkel működő takarék-mammutok még kisebb ellentéteket, még inkább összefésült termék- és szolgáltatás-mixet hozhatnak létre.