A hitelintézetek 198,5 milliárd forint adózás előtti nyereséget értek el az első negyedévben - ez 168,2 százalékkal magasabb a tavalyi első éves eredménynél. Az adózott eredmény is meghaladja a 190 milliárd forintot. A 130 hitelintézetből 74 hitelintézet 212,6 milliárd forint nyereséget, 56 pedig 14,1 milliárd forint veszteséget könyvelt el az első három hónapban.
A Magyar Nemzeti Bank friss adatsorából kiderül, a történelmi mélységben lévő hazai kamatszint alaposan rányomta a bélyegét az eredményre: a kamatbevételek 18,3 százalékkal, míg a kamatráfordítások ennél jóval nagyobb mértékben, 46,0 százalékkal mérséklődtek a múlt év első negyedéhez képest. Összességében a nettó kamateredmény 11,2%-kal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában.
Az adatsor több helyen is csalóka a devizahitelek elszámolása miatt: ezt a hitelintézetek nagyrészt 2015. I. negyedévben hajtották végre. A céltartalék, az értékvesztés és a rendkívüli ráfordítások sora ezért nem hasonlítható össze a tavalyival.
Továbbra sem rohanunk hitelért - kevesebb a bedőlt tartozás
A hitelek bruttó állománya 5,2%-kal nőtt az I. negyedévben. A vállalati hitelek állománya kismértékben, 1,1 százalékkal nőtt, a háztartásoké viszont tovább csökkent. A teljes hitelállomány 5 százalék fölötti növekedése leginkább a külföldre nyújtott hitelállomány 41 százalék fölötti emelkedésének köszönhető - hogy ez pontosan milyen ügyletek következménye, az nem derül ki az adatsorból.
A lakossági hitelek között 0,6 százalékkal több lett a késedelmes hitelek aránya. A 90 napon belül késedelmes hitelállomány 6,8%-kal nőtt; jó hír viszont, hogy a 90 napon túl késedelmes hitelállomány 3 százalékkal csökkent.
A 90 napon túl késedelmes háztartási hitelek aránya a teljes háztartási hitelállományban 2016. I. negyedévben 17,6%-ról 17,3%-ra javult. A vállalati hitelállományon belül is csökkent a 90 napon túli törlesztési késedelembe esett hitelek aránya, 9,1 százalékra; a szektor ezért a korábban megképzett céltartalékok egy részét felszabadíthatta, ami hozzájárult a kiemelkedő negyedéves eredményhez.
50 százalék fölött a magyarok
Az MNB a hitelintézetek tulajdonosi szerkezetét is rendre megvizsgálja, mérlegfőösszeg alapján továbbra sincs változás: 55 százalék körüli a belföldi irányítású hitelintézetek mérlegfőösszegének aránya a teljes szektoron belül.