Az idei év sokban különbözik a banki díjképzés kapcsán a többitől – és itt most nem a devizahiteles-elszámolásra gondolunk.
Az elmúlt években megszokhattuk, hogy a bankok éves rendszerességgel emelték díjaikat. Ezek döntő részét az indokolta, hogy a törvény lehetőséget biztosít a pénzintézetek számára, hogy díjaikat és költségeiket a Központi Statisztikai Hivatal által az előző naptári év fogyasztói árindexéhez igazítsák, így biztosítva a költségelemek értékállóságát.
Csakhogy az elmúlt évben nemhogy pénzromlás nem volt, hanem deflációt mértéünk, ennek következtében ugyanakkor a kiigazításnak ellenkező irányúnak kell lennie. A KSH adatai szernt összességében, 2014-ben a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékponttal csökkentek az előző évhez viszonyítva.
Miután a elszámolási törvény értelmében a bankok a jövő évtől április 1-jén nyúlhatnak hozzá majd a díjakhoz-költségekhez, ezért vélhetően – így lenne ésszerű – a bankok áprlis elsejére adják ki új díjaikat, amelyeket ezután módosítani fognak. Tekintve, hogy az indexálás ezúttal – ha lesz – negatív irányba hat majd, ezért a hitelintézetek az új díjakat bármikor meghirdethetik – csak az ügyfél számára többletköltséget okozó hirdetményekre áll az a szabály, hogy a fogyasztónak a módosításokat azok életbelépte előtt 60 nappal meg kell ismernie.
Az első fecskék ugyanakkor már megjöttek. A Bankráció.hu adatsora szerint az OTP Banknál 2015. március 1-től a 2014. évi defláció okán - a fogyasztó árakban bekövetkező csökkenés következtében -, annak mértékével csökkentette díjait. A díjcsökkenés érinti a bankszámlákkal kapcsolatos díjakat, a bankkártyák éves díjait, a készpénzfelvételek díjait, valamint egyes OTPdirekt szolgáltatások díjait is. A legnagyobb hazai bank április 1-től az ügyintézési díjat 10, a hitelbiztosítéki érték-megállapítási díjat 60-80 forinttal csökkenti majd, míg az elő- és végtörlesztés költsége a jelzáloghitelekre 80, a szabad felhasználású jelzáloghitelekre 85 forinttal alacsonyabb díjat szab ki és 5 forinttal csökken a monitoring tevékenység díja is.
A bank február 15-től már kismértékben csökkentette a vállalkozói bankszámlái díjait is – ott a díjcsökkenés érintette a számlavezetési díjakat, a pénztári tranzakciók díjait, valamint a bankon kívüli és belüli forint átutalási díjak minimum és maximum értékeit.
A GIRO díjat is megkaphatjuk
De nem csak az infláció miatt csökkennek a költségek. Mint ismert, ami után tavaly a Magyar Nemzeti Bank megszerezte a GIRO Zrt. eddig bankoknál lévő többségi részvénycsomagját, első lépésként a – nagyságrendileg 15 forintos - tranzakciós díjak csökkentéséről határozott. Akkor még – miként az korábbi cikkünkből kiderült – még a jegybankban sem hitték azt, hogy a díjcsökkentést a bankok odaadják ügyfeleiknek, ám úgy látszik vannak kivételek.
A K&H Bank a GIRO Zrt. által végrehajtott díjcsökkenés miatt az elmúlt hetekben 3-5 forinttal csökkentette a K&H Bank Pénzforgalmi bankszámlánál és a K&H Bank Start+ számlacsomagnál az elektronikus és papír alapon történő bankon kívüli utalás minimum díját, valamint a K&H Bank Rugalmas+, Dinamikus+ és Aktív+ számlacsomagnál a papír alapon történő bankon kívüli utalás minimum díját. A bankon kívülre irányuló utalások díjai egységesen 3 forinttal olcsóbbak februártól.