Intenzíven zajlanak a tárgyalások a nemzetközi szervezetek és a jegybank között, hogy mielőbb megkezdhesse működését a bedőlt vállalati hiteleket fölvásárló eszközkezelő. A jegybank reményei szerint az év harmadik negyedében kezdi meg tevékenységét a Magyar Nemzeti Bank (MNB) rosszbankja, a MARK Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő Zrt. - írja a Magyar Nemzet.
Miről vitáznak?
Az Európai Központi Bank (EKB), az Európai Bizottság (EB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértőivel az eszközkezelő működéséről folyik a vita: hogy pontosan milyen módszereket lehet alkalmazni a beragadt banki portfólió tisztításakor. A szakértők egyetértenek abban, hogy az rosszbank működése jelentősen csökkentheti a kockázatokat a magyar bankrendszerben, a bebukott hitelek felvásárlásával pedig javíthatja a pénzintézetek eszközállományát. Ezzel párhuzamosan mérséklődhetnek a hitelkockázatok, s a beragadt ingatlanvagyon értékesítésével erősödhet az ingatlanpiac is.
A MARK Zrt. vezérigazgatója, Kandrács Csaba a Reutersnek elmondta, az EB arra kíváncsi, miként érvényesülnek majd az eszközkezelő működésében az állami támogatásokra vonatkozó uniós jogszabályok. Az EKB pedig azt firtatja, miért van egyáltalán szükség az intézmény létrehozására, amikor már vége van a válságnak, s a pénzintézetek nem szorulnak újabb és újabb mentőcsomagokra. Ugyanakkor Kandrács Csaba szerint az EKB és az EB nem gördít akadályt a rosszbank működése elé.
Mit csinálnak majd?
A jegybank elképzelései szerint a rendelkezésre álló 300 milliárd forintos hitelkeret egyik felét az 500 millió forintnál nagyobb értékű bedőlt ingatlanhitelek felvásárlására fordítják majd. Az összeg másik feléből azokat a 200 millió forintnál nagyobb értékű ingatlanokat veszik át, amelyeket egy-egy fizetésképtelenné vált kölcsön fedezeteként ajánlottak a hitelt fölvevő vállalkozások.