A szingapúri banknegyed - elég nagy lehet most a pörgés... Fotó: EPA / Wallace Woon |
A magyar és az európai bankszektor már korábban belefogott a vészhelyzeti intézkedési tervek kidolgozásába, a bankok mostantól a népszavazás eredményének hosszútávú hatásait vizsgálják, és a rendezett átmenetre törekszenek - erősítette meg a Magyar Bankszövetség az MTI-nek pénteken a Brexit miatt az Európai Bankföderáció által kiadott nyilatkozatot.
Arra törekszenek, hogy minimalizálják az európai uniós tagországokat, az Egyesült Királyságot és a tágabb értelemben az európai gazdaságot érő hatásokat - jegyezték meg.
"A bankszektor érdekképviseleteként biztosíthatjuk a magán ügyfeleket és a vállalkozásokat arról, hogy a banki szolgáltatások a szokásos módon folynak tovább" - írták. Megjegyezték azt is, hogy a bankszektor továbbra is elkötelezett a határokon átnyúló együttműködés iránt.
A brit bankoknál lesznek gondok
Nagy-Britannia gazdaságában kiemelkedő szerepe van a bankszektornak, a GDP-hez 8 százalékkal járul hozzá. Az európai pénzügyi közvetítő rendszeren belül is érdemi a súlyuk, a mostani döntés azonban komoly változásokat tesz szükségessé. Azzal ugyanis, hogy az unión kívül kerülnek a brit bankok, elveszíthetik azt a jogukat, hogy a teljes EU területén nyújthassanak pénzügyi szolgáltatásokat.
A kilépés menete egy hosszú tárgyalássorozaton dől majd el, de az EU biztosan nem lesz engedékeny. Nem véletlen, hogy a brit bankrészvények kétszámjegyű mínuszban forognak a tőzsdéken. A brit jegybank máris bejelentette, hogy a bizonytalan helyzet ellensúlyozására egy igen masszív, 250 milliárd fontos likviditási csomag bevezetését fontolgatja.