2012. március 30-án az Európai Unió hivatalos lapjában megjelent a SEPA (Single Euro Payment Area - Egységes Euró Fizetési Övezet) szabályozás. Az euróövezeti tagországokban az átállás végső határideje egységesen 2014. február 1., a nem euróövezeti tagállamokban pedig 2016. október 31. A döntés azt jelenti, hogy a határidők lejártát követően euróátutalásokat és -beszedéseket – némely tagállamok által meghatározható átmeneti kivételt leszámítva – kizárólag SEPA szabályok szerint lehet teljesíteni.
Mi változik még? Részletek korábbi összeállításunkban >> |
A rendelet a fizetési módok működését alapvetően meghatározó üzleti és technikai követelményeket állapít meg a pénzforgalmi szolgáltatókkal, az elszámolóházakkal és az ügyfelekkel szemben. Egyebek mellett kizárólagossá válik a nemzetközi bankszámlaszám (IBAN) is. Ez azt jelenti, hogy a ma általánosan elvárt BIC azonosító (SWIFT kód) szükségtelenné válik a megbízásokon.
Magyarország túlteljesít
A Magyar Nemzeti Bank 2010-ben elfogadott szabályozásának megfelelően a hazai pénzforgalmi szolgáltatóknak 2012. július 1-től az elektronikusan benyújtott átutalásokat a mai egy munkanap helyett legfeljebb négy órán belül el kell juttatniuk a címzettekhez.
Míg a bankok között elektronikusan benyújtott megbízások nyomán 4 óra alatt kerül majd át a pénz egyik számláról a másikra, addig a fizetési forgalmukat a Takarékbankon keresztül lebonyolító hitelintézetek között erre jóval gyorsabban is sor kerülhet. |
Magyarországon a rendelet az euró átutalások vonatkozásában egyszerűsítést és a korábbinál kiszámíthatóbb feltételeket eredményez.
A rendeletben megadott határidő Magyarország tekintetében is csak az euróban keletkezett fizetésekre érvényes. A SEPA hatása hazánkban azonban nem korlátozódik az euró-fizetésekre, mivel a hazai bankok 2012. július 2. után a belföldi forintátutalások meghatározó részét ISO 20022 szabványok SEPA értelmezése szerint fogják egymás között elszámolni, és a vállalati ügyfelek jelentős része is alkalmazhatja majd az új szabványokat az átutalási megbízások benyújtása során.