Melyik erősödik? (Csokoládéeuró és forgalomból kivont forint.) |
Meglepően hidegen hagyta a piacokat, ami csütörtökön este Görögország-ügyben történt, azaz a megegyezés elmaradása. Úgy tűnik, már mindenre felkészültek, a részletekkel már nem foglalkoznak. Kivárnak a piaci szereplők, de azt a szcenáriót, amely szerint kilépnének a görögök az Eurózónából, láthatóan nem árazzák – mondta Pozsgai Gábor, az OTP Treasury üzletkötője.
Az európai indexek és kezdetben amerikai társaik is inkább stagnáltak, oldalaztak, két évvel ezelőtt egy ilyen hírre jókora összeomlás következett volna. A június végi határidő miatt talán csütörtökre lesz megállapodás, a szakember szerint inkább az valószínű, hogy a görögök engednek majd.
Vegyesen zártak a magyar papírok
A BUX is jórészt inkább stagnált, a vezető részvényeink vegyesen zártak, de nem volt komoly elmozdulás. A Mol hozott össze kicsit nagyobbacska, 1,1 százalékos esést, elsősorban a jókora, két százalék feletti zuhanást produkáló olajárak miatt.
További árfolyamok>>>>> |
Pozsgai Gábor szerint azon is jól látszik, mennyire nem foglalkoztak a görögökkel, ahogy a devizapiacok mozogtak. Az euró/dollár, 1,14 közeléből 1,13-ra esett ugyan, de innét ismét 1,1340-re emelkedett, így csak kevéssé és átmenetileg tudott gyengülni az euró. Ha lenne görög megegyezés, szerinte akkor is valószínűleg csak 1,15-1,16-ra mehet fel az árfolyam.
Lehetne 330 az euró
Ha nem a görögökkel foglalkozik a piac, akkor mivel? A szakember szerint sokkal fontosabb tényező a kötvénypiac alakulása. A befektetők jól láthatóan kötvénypiaci hozamemelkedéstől, kamatemelési ciklustól tartanak, távoznak a feltörekvő és perifériás kötvényekből.
Emiatt gyengélkedik mostanában a forint és a zloty is. Ha érzékenyek lennének a piaci szereplők a görög fejleményekre, simán lehetne 330 forint is egy euró – fejezte be Pozsgai.
CECE és BUX-támaszok
Az euró/forint egyébként szűk sávban mozgott, 312,50-ről 313,60-ra ment fel nap közben, a nap végén 313,20 volt. A mai állapot szerint súlyozzák át a CECE régiós indexet, ez vélhetően hozzájárult a tőzsdei forgalom növekedéséhez, pénteki nap ellenére 7,8 milliárd forint volt a részvényforgalom.
További árfolyamok>>>>>> |
A KBC Equitas szerint fontos támaszok estek el a BUX indexnél az elmúlt napok gyenge piaci hangulatában. „Ránézve a grafikonra azt sem zárhatjuk ki, hogy akár 20 000 pontig is visszakorrigál a magyar tőzsdeindex. Az év eleji nagy rali után az elmúlt hetekben már nem tudott tovább emelkedni a BUX, sőt ahogy a nemzetközi hangulat is egyre borongósabb lett, már fontos szinteket is letört a magyar tőzsdeindex. Igaz, a korábbi óriási menetelést követően ez egy egészséges korrekciónak is tekinthető” – írják.
Tovább eshet a Mol
Az Erste Befektetési Zrt. technikai elemzése szerint a múlt héten fordult negatívra a hangulat a Mol piacán, elesett a 14 500 forintos támasz, amely hónapok óta tartotta az árfolyamot. Ez pedig a papír további esését jelentheti, ráadásul a közelben támaszok sincsenek, így akár több mint 1000 forintos esés is elképzelhető rövidtávon.
„Az OTP intenzív mélyrepüléssel indította a júniust, ezzel ledolgozva az év eleje óta tartó esés harmadát. Az 5250 forintos támasz alatt is járt az árfolyam két héttel ezelőtt, de sikerült újra visszakapaszkodnia a kurzusnak a szint fölé. Meglehetősen nagy a volatilitás a papírban hetek óta, és egyelőre csak kevés jel utal a pozitív fordulatra” – írja az Erste.
Amíg az 5250 forintos támasz nem sérül szignifikánsan, addig van esély egy rövidtávú fordulatra, de a szint törésével folytatódhat a május óta tartó esés, a következő támaszt 5000 forint jelenti – véli a vezető brókercég.