(Fotó: Volkswagen.de) |
Az európai indexek nap közben inkább stagnáltak, majd a kereskedés végén határozott esésre váltottak. Ennek egyik magyarázata az euró erősödése lehetett, ami az exportőröknek kedvezőtlen, de az amerikai tőzsdék gyengélkedése is szerepet játszhatott. Az EuroStoxx 50 index 0,4 százalékkal esett, a DAX 0,8 százalékkal, a a brit mutató csak 0,1 százalék körüli mértékben.
A BUX index túlszárnyalta Európát, bár ebben a korábbi zárás is szerepet játszhatott. A mutató 0,5 százalékkal emelkedett, főleg az OTP és a Richter kedvező, egy százalékhoz közelítő emelkedése miatt. A Mol és a Magyar Telekom kissé visszaesett.
A forint hónapok óta nem látott szintre gyengült, az euróért 316 forint 25 fillért kellett adni este, 2,6 forinttal többet, mint egy nappal korábban. Az euró/dollár egy százalékkal 1,099-re ment fel. A dollár gyengülésének lehet egy olyan magyarázata, hogy az amerikai kamatemelés már beárazódott, nagyon sokan játszottak további dollárerősödésre, így már nemigen maradt senki, aki dollárt venne.
A forint mellett jelentősen gyengült a török líra, kissé a rubel és a svájci frank is az euróhoz képest, így nem csak dollárgyengülésről, de euróerősödésről is beszélhetünk. A térség devizái közül egyértelműen a forint volt a leggyengébb, a zloty vagy a lej alig változott.
A kőolaj a csökkenő amerikai kitermelési adatok nyomán egy időben két százalékkal is erősödött, de nem tudott ott maradni, este már megint mínuszban mozog. A Volkswagen közleményben tudatta, hogy a károsanyag-kibocsátási botrány következményei enyhébbek a vártnál, így 7-8 százalékos pluszban is járt az elsőbbségi részvénye, de a végére ez hat százalékra szelídült.
A S&P 500 egy százalékos, a Nasdaq 1,6 százalékos mínuszban van kevéssel este hét előtt.