Sorban dőltek a rekordok a tőzsdéken tegnap, az USA-ban mindhárom gyakran használt index (S&P 500, Nasdaq 100, Dow Jones ipari átlag) történelmi magasságokba érkezett. A hangulatot a javuló járványstatisztikák, a kedvező vállalati hírek, az amerikai mentőcsomagok alapozták meg, de a kriptodeviza-őrület fokozódása is valamelyest pozitív hatással lehet a részvénypiacra.
Ma Európában némi korrekciót látunk, Németországban fél százalékkal csökken az index, Párizsban stagnál, Londonban picit csökken. Varsóban és Budapesten minimális, egy ezrelék körüli süllyedés van. Itthon az OTP 0,9 százalékos esését a Richter és a Mol fél százalékos emelkedése kompenzálja. A Magyar Telekom stagnál.
Fontos ellenállási szintnél a forint
A forint a tegnapi gyengülés után ma már csak egy kicsit süllyed tovább, az euró 358,70, 40 fillérrel van a tegnap esti szint felett. Nagyot gyengült viszont a dollár az euróval szemben, átlépte az 1,21 dolláros határt. Emelkedik a legtöbb árupiaci termék ára, az arany és a réz 0,7, az olaj 0,2, a platina 1,8 százalékkal megy fel.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az euró-forint árfolyam fontos ellenállási szint közelébe ért az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
A tegnapi emelkedéssel megérkeztünk a következő akadályhoz, mely 359 alatt húzódik. Itt megtorpanás, kisebb negatív korrekció jöhet, de amennyiben a későbbiekben áttöri, a 362,50-es szintet célozhatja meg. A dollár-forint emelkedése ismét megakadt a 298-as szint közelében, de továbbra is van esély a kitörésre.
A Tesla és a bitcoin-árrobbanás
Tegnap nagy port vert fel, hogy az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC közzétételeiből kiderült, a Tesla másfél milliárd dollárért vásárolt bitcoint. Ezen kívül legalábbis tervezgeti, hogy elfogadja majd a digitális fizetőeszközt termékeiért, szolgáltatásaiért cserébe. A bitcoin azonnal óriásit ugrott, majd fokozatosan emelkedett tovább. Ma hajnalban 48 004 dolláron érte el új történelmi csúcsát. Jelenleg 19 százalékos pluszban áll 47 000 dollár körül. A Tesla részvénye is szerény, 1,3 százalékos pluszban végzett tegnap.
Az ether új rekordja 1807,70 dollár, a többi főbb kriptodviza is felfelé tart. A bitcoin piaci kapitalizációja ezzel 871 milliárd dollár, meghaladja a Tesláét (829 milliárd). A teljes kriptodeviza-piacé pedig már 1388 milliárd a Coinmarketcap szerint. A Tesla egyébként távolról sem az első amerikai tőzsdei vállalat, amely kriptodevizát vásárol. Korábban például a Twitter-menedzsmenthez kötődő MicroStrategy és a Square, valamint több, blokklánccal foglalkozó cég is vett már. (Egy hosszú lista itt látható.) Ami pedig a bitcoin-elfogadást illeti, nem ritkaság, például a Microsoft is bevezette még 2014-ben.
Tobzódnak a guruk a vad jóslatokban
A Bloomberg címlapján még ma délelőtt is a bitcoin a vezető hír. A Tesla lépése sokak szerint nagyot lendít majd a digitális eszközök elfogadottságán. A piacot elárasztják a bitcoinnal kapcsolatos nyilatkozatok és jóslatok. Michael Novogratz amerikai millárdos, profi kriptodeviza-befektető szerint például ezután az összes főbb vállalat rákényszerülhet a bitcoin elfogadására. A guru egyébként százezer dolláros bitcoin-árat vár.
- Ez a cikk is érdekelheti: 7 módszer, hogyan tudsz számítástechnikai diploma nélkül bitcoint vásárolni (ha mersz)
De a sokkal magasabb, több százezer dolláros, félmilliós vagy egymilliós jóslatok sem ritkák az utóbbi hetekben. Egyébként a mai 48 ezer dolláros csúcs egy, vagy akár fél évvel ezelőtt szintén erősnek számított volna.
A Tesla terel, Miami vásárol?
A következő jelentősebb intézmény, amely bitcoint vásárol, Miami városa lehet – derül ki a Newsbtc.com írásából. Ezt a város polgármesterének twitter-üzenetére alapozzák, amelyben egy hasonló értelmű befektetési döntés előkészítéséről beszélt.
Mások szerint a Tesla időzítése arra is kiváló, hogy a cég problémáiról elterelje a figyelmet, és új, fiatal technológia-rajongókat (geek-eket) nyerjen meg a társaság számára. Az autógyár ugyanis a napokban egy nagy széria visszahívására kényszerült gyártási hibák miatt. Ezen kívül pont tegnap a kínai hatóságok is beidézték a céget tárgyalni hasonló minőségi gondokról. Elon Musk twittere pedig most leginkább a Space X rakéta-terveivel van tele.
Nőttek a kínai autóeladások
Kínában az autóeladások januárban a tizedik egymást követő hónapban növekedési pályán maradtak, 30 százalékkal, 2,5 millió járműre nőttek. Az alternatív hajtású járművek értékesítése pedig ugrásszerűen nő. Az olyan gyártók, mint a Nio és az Xpeng, valamint a külföldi vállalatok, mint a Tesla nemrég bővítették gyártási kapacitásukat Kínában, mivel a kormány a környezetbarát járműveket ösztönzi a légszennyezés csökkentése érdekében – írta az N-Tv.de.
A nem digitális arany is drágult
Az egyre inkább digitális aranynak tartott bitcoin mellett az arany, az ezüst, a platina is ment tegnap és ma is. Ennek egyik oka lehet, hogy az inflációs várakozások erősödnek.
Larry Summers, Clinton volt pénzügyminisztere és Obama gazdasági tanácsadója szerint Biden 1900 milliárd dolláros mentőcsomagja nagy kockázatokat hordoz magában. A csomag egyrészt olyan inflációs dinamikákat indíthat el, amilyenekre évtizedek óta nem volt példa, másrészt pedig megnehezítheti Biden szintén idénre tervezett infrastruktúra és klímaváltozás költségvetési programjának elfogadását – írta az Erste Befektetési.
Beomlott tavaly a német export, de a december jó lett
A német export 2020-ban a 2009-es pénzügyi válság óta nem látott visszaesést szenvedett el, 9,3 százalékkal, 1204,7 milliárd euróra csökkent. (A 2009-es adat mínusz 18,4 százalék volt.) Tavaly az import is jobban visszaesett, mint 2009 óta bármikor, 7,1 százalékkal, 1025,6 milliárd euróra. Az export visszaesése azonban elsősorban még a 2020 márciusi és áprilisi zuhanásnak tudható be.
Ezt követően nyolc hónapig folyamatosan növekedett a kivitel. Decemberben 0,1 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest, a közgazdászok viszont arra a hónapra 1,0 százalékos csökkenésre számítottak – írta az N-Tv.de.
Meglepi a Hondától, a Totaltól, szövetkező óriások
Továbbra is jönnek a gyorsjelentések és más vállalati hírek, amelyek többsége pozitív fogadtatásra talál. A kereslet helyreállásának köszönhetően a japán Honda autógyártó üzemi eredménye az elmúlt pénzügyi negyedévben 67 százalékkal, 277,7 milliárd jenre emelkedett. Az elemzők csak 176,7 milliárd jenre számítottak. A Total francia energiamulti jelentése is kellemes meglepetést okozott, a részvény két százalékkal emelkedik.
Az Equilor Befeketési reggeli hírlevele szerint továbbá:
- Újabb mentőcsomag készül az USA-ban a légitársaságok és szállítmányozási cégek számára, több mint 50 milliárd dollár értékben.
- Jelentősen megugrott a kínai kereslet az okostelefonok iránt, az értékesítés visszatért a pandémiát megelőző szintekre, januárban 39,6 millió készüléket adtak el.
- A Tencent kínai techóriás már több mint 900 milliárd dollárt ér, de trónja veszélyben van. A gyorsan növekvő vetélytárs a TikTok anyavállalata, a ByteDance.
- Megállapodást kötött az IBM a Palantirral, utóbbi a mesterséges intelligencia alapú megoldások bővítésében fog segítséget nyújtani.
- Megújuló energiáról szóló megállapodást kötött az Amazon a Shellel. Az amerikai techóriásnak a Shell fog segíteni, hogy 2025-re kizárólag megújuló energiaforrásokat használjon.
- Vételre ajánlják a Target részvényét a Stifel elemzőháznál.
Végre eltűnhet Fukushima árnya? Felfelé kúsznak az uránbányák
Majdnem tíz éve, 2011 március 11-én volt a fukushimai atomerőmű-katasztrófa Japánban. Mintha közel egy évtizedes hányattatás, hanyatlás után éledezne az uránbánya-szektor. Az uránbányákat tartalmazó URA ETF a tegnapi öt százalékos ugrás után 60 százalékkal van az egy évvel korábbi ára felett. Az urán árfolyama viszont csak mintegy 20 százalékkal nőtt januártól januárig.
Kis hírekre nagy mozgások – írta a The Motley Fool. Valami történik az uránbánya-piacon, de csak találgatják, hogy pontosan mi. Tegnap csak a Denison Mines jelentett egy komolyabb bánya-átstrukturálást (a Wheeler River egységben). Körülbelül egy hete a piacvezető kanadai Cameco árfolyama ugrott meg elsősorban, miután közölte, hogy részesedést vásárolt a Global Laser Enrichment LLC (GLE) fűtőanyag-gyártó vállalatban. (Ez úgynevezett harmadik generációs erőművekhez készít üzemanyagot.)
Vannak, akik azt gyanítják, hogy ebben az ágazatban is sok volt a short pozíció, hiszen trendjükben az árfolyamok az említett katasztrófa óta lefelé tartottak. A GameStop-őrület miatt a biztonság kedvéért a nagybefektetők ezeket a short pozíciókat csökkentik vagy leépítik.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.