Első ránézésre akár kételyeket is ébreszthettek a délután megjelent amerikai munkaerőpiaci adatok, hiszen például a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak száma a várnál kisebb mértékben bővült, összességében viszont a munkanélküliségi ráta erőteljes csökkenésének köszönhetően meglehetősen kellemes összképet láthatunk. Ezek ugyanis azt mutatják, hogy az Egyesült Államok gazdasága továbbra is nagyon stabil lábakon áll és bővül, ellentétben azokkal a félelmekkel, amelyek a hétközben napvilágot látott ISM index után feltámadtak. Akkor ugyanis többen nem csak a gazdasági lassulásra figyelmeztettek, hanem egyesek már egyenesen recessziós veszélyeket emlegettek.
Ezekre az adatokra figyeltek a befektetők
A Wall Street nyitása előtt több adatsor is napvilágot látott, ezek közül az elemzők kiemelten figyeltek a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak (Nonfarm Payrolls) számának változására. Ez az egy hónappal korábbi 168 ezer és a várt 140 ezer új munkahellyel szemben kicsit gyengébb, 136 ezer új munkahelyről tanúskodott. Eközben a korábbi adatokat is korrigálták, hiszen augusztusi adatot 38 ezerrel, a júliusit 7 ezerrel csökkentették. A vártnál kevesebb új munkahely szerencsére nem kedvetlenítette el a befektetőket, ők ugyanis nagyobb jelentőséget tulajdonítottak a munkanélküliségi rátának. A szeptemberi adat ugyanis a 3,7 százalékos prognózissal szemben csupán 3,5 százalék lett. Ilyen alacsony munkanélküliségi rátára 50 éve nem volt példa az USA-ban.
Mellékzönge, de természetesen reagált a számokra Donald Trump elnök is, aki – bár oksági összefüggés nem feltétlen van az adat és az által twitteltek között – odapörkölt a demokratáknak. Az elnök ugyanis felvetette azt, hogy mégis milyen alapon akarják őt jogi vizsgálat alá vonni (impeachment), amikor az amerikai munkaerőpiac ilyen féktelenül szárnyal.
Lesz újabb kamatcsökkentés vagy sem
A pozitív munkaerőpiac persze egy másik aspektust is felvet, a tőzsdei befektetések szempontjából ugyanis nagyon nem mindegy, hogy jön-e az amerikai jegybank, a Fed októberi ülésén újabb kamatvágás, vagy sem. Esetleg az intézmény elnökének ígérete, mely szerint akár újabb kötvényvásárlási programmal is stimulálják a gazdaságot, realizálódik-e. Amennyiben ugyanis csökkennek az egyébként is igen visszafogott kamatok, annak a tőzsdére az több okból is pozitív hatása lehet. Egyrészt komoly pénzeket irányíthatnak a hozamvadász befektetők a részvénypiacok felé, másrészt a vállalatok még olcsóbb tőkéhez jutási lehetősége a jövedelmezőségüket is javítja. Illetve arról sem szabad megfeledkezni, hogy egy nullás kamatkörnyezetben a rendszeresen osztalékot fizető vállalatok iránti érdeklődés is erősödhet. Erre példa, hogy az utóbbi időszakban a befektetők egy része a közmű vállalatok felé fordult, amiről a héten a Privátbankár is beszámolt.
A kedvező hírek hatására a Wall Street legfontosabb tőzsdeindexei bő fél százalékos pluszban nyitottak. Mindez azonban nem tudja ellensúlyozni a keddi és szerdai zuhanást, így a mutatók az elmúlt hónapok leggyengébb heti teljesítményét mutatják fel. Igaz a nap végére látványos, közel másfél százalékos pluszban zárt a Dow, a Nasdaq és az S&P 500-as mutató is, így október első hete végül csak bő egy százalékos veszteséget hozott.