9p

A forint eddigi történelmi mélypontjai közelében jár ezen a héten is, a 370-es határt feszegeti az euró. Ezzel kétségtelenül a gyengébb devizák közé tartozik, de nem olyan óriási a különbség másokkal szemben. Megnéztük, mitől gyengülhettek a főbb devizák az idén. Kamat? Politika? Kamatpolitika?

Nagyon úgy néz ki, hogy hacsak valami csoda nem történik, történelmi mélységek közelében zárja ezt az évet a forint. Hétfőn 371 forint felett, kedden 370 körül járt az euró, és jelenleg nincs jele, hogy lefelé indulna el.

Igaz, csütörtökön még lesz egy egyhetes jegybanki betéti tender, ahol ismét emelhetnek a kamaton, amint azt már sorozatban megtették az utóbbi hónapokban. Ez elvileg erősítheti a fizetőeszközünket, de nemzetközi folyamatok is közbeszólhatnak, bármelyik irányba.

Árfolyamok és grafikonok

Ugyanakkor uborkaszezon van, ünnepel és szabadságon maradt az ország nagy része, végképp kiszámíthatatlan, hogy melyik irányban mozognak az árfolyamok. Ilyenkor gyakran kicsi a forgalom, alacsony a likviditás, kisebb üzlet is nagyobb árváltozást okozhat.

Az euró/forint 2021-ben (Tradingview.com)
Az euró/forint 2021-ben (Tradingview.com)

A nagy gyengülés 2020-ban volt

De valójában mennyire gyenge az idén a forint? Az utóbbi pár év árfolyamgrafikonjait nézegetve inkább azt látjuk, hogy 2020 márciusában nagyon meggyengült, még a koronavírus-válság kezdetén. Majd azóta is eléggé gyenge maradt.

Körülbelül 344 és 368, most már inkább 370 forint között mozgott az euró az utóbbi közel két évben. Ennek alapján még az is lehet, hogy a korábbi folyamatos forintgyengülésnek lassan vége szakad, és új sáv alakul ki, ha magas szinten is.

Az euró/forint hosszú távon (Tradingview.com)
Az euró/forint hosszú távon (Tradingview.com)

A Magyar Nemzeti Bank hangsúlyozza, hogy még nagyon sokáig kész a kamatokat emelni, ha szükséges. Ennek előbb vagy utóbb lehet foganatja, erősödhet a devizánk.

Mihez képest gyenge a forint?

Tényleg nagyon gyenge a forint 2021-ben? Bár eddigi csúcsa közelében van az euró, az idén összességében nem sokat változott. Találtunk egy listát a Stooq.com lengyel brókercégnél, amely szerint 33 fontosabb euró-devizapár közül a forint “gyengeségben” csak a hetedik helyen állt.

Két százalékkal ment feljebb az idén az euró/forint árfolyam december 27 -ig, ami egyáltalán nem nevezhető kiugró értéknek, még a devizapiacon sem. (Más piacokon, mint a részvények vagy az árupiaci termékek, pedig kifejezetten szolid, mérsékelt mozgásnak számítana.)

Közép-Kelet-Európában hátul kullog

Ezzel térségünkben éppenséggel a forint gyengült leginkább, az euró román lejben vett árfolyama ugyanis csak 1,6, a lengyel zloty-é 0,9 százalékkal ment fel.

Az euró forintban (EURHUF), lejben (EURRON), zloty-ban (EURPLN) és cseh koronában (EURCZK) (Tradingview.com)
Az euró forintban (EURHUF), lejben (EURRON), zloty-ban (EURPLN) és cseh koronában (EURCZK) (Tradingview.com)

A cseh korona pedig elég sokat erősödött, 4,4 százalékkal csökkent az euró ára ebben a devizában. De vannak olyan pénzek, amelyek jobban gyengültek a forintnál, az említett listán hatan.

6. A svéd korona

Első pillantásra meglepő, hogy gyengül ezen ország fizetőeszköze, hiszen jelentősebb járványügyi lezárások, korlátozások nélkül egész jól átvészelte a gazdasága a koronavírust. A deviza mégis nagyobb gyengülést produkált az idén a magyar forintnál, 2,7 százalékos emelkedést mutatott az euró svéd koronában vett ára.

De mielőtt nagyon meglepődnénk, eláruljuk, hogy 2020-ban viszont már nagyon sokat erősödött a korona. Ennek egyfajta korrekciója figyelhető meg ebben az évben.

Ez kellemetlenné válhatott a gazdaságpolitikusok számára is. Ebben az országban is megjött az infláció, novemberben 3,6 százalék volt, ennek ellenére az irányadó kamatot még mindig nullán tartják. Ez pedig az álmoskönyvek szerint deviza leértékeléséhez vezető út. A rejtély tehát nagyrészt megoldódott.

 

Az euró árfolyama különböző devizákban

  ("YTD", azaz 2021-ben, december 27-ig)
1 EURTRY 42.50% 18 EURCHF -3.85%
2 EURARS 12.30% 19 EURMYR -4.34%
3 EURCLP 11.20% 20 EURNOK -4.37%
4 EURTHB 3.58% 21 EURCZK -4.37%
5 EURJPY 3.03% 22 EURSGD -4.83%
6 EURSEK 2.67% 23 EURINR -5.39%
7 EURHUF 2.04% 24 EURGBP -5.59%
8 EURRON 1.63% 25 EURISK -5.56%
9 EURBRL 0.95% 26 EURCAD -6.71%
10 EURPLN 0.86% 27 EURHKD -6.69%
11 EURKRW 0.57% 28 EURUSD -7.28%
12 EURDKK -0.08% 29 EURRUB -7.80%
13 EURAUD -1.37% 30 EUREGP -7.93%
14 EURZAR -1.70% 31 EURTWD -9.18%
15 EURNZD -2.21% 32 EURCNY -9.84%
16 EURPHP -3.50% 33 EURILS -10.05%
17 EURMXN -3.68%      
(Forrás: Stooq.com)

5. A japán jen

A jen három százalékkal értékelődött le az euróhoz képest, aminek hasonló okai lehetnek, mint amit Svédország esetében láttunk. A kamatot jó pár éve makacsul valamivel nulla alatt tartják, igaz, itt egyelőre az infláció sem nagyon szakadt el ettől az értéktől. Mindenesetre ahol nincs kamat, ott a nemzeti valuta könnyen leértékelődhet, ez látszik alighanem a jennél (meg például az eurónál) is. (Valamint ez volt a korábbi, több éves forintgyengülési periódus leggyakrabban emlegetett oka is.)

4. A thaiföldi baht

A délkelet-ázsiai országban is évi három százalékhoz közelít az infláció, de a kamatot itt is alacsonyan tartják, 0,5 százalékon. Az ország ugyanis gyenge gazdasági növekedéstől szenved az idén, a térség egyik leglassabb GDP-emelkedését produkálja. Így aztán a gazdaság élénkítése érdekében várhatóan alacsony maradhat a kamat, ami itt is gyenge devizához vezet.

Az euró forintban (EURHUF), svéd koronában (EURSEK), thai bahtban (EURTHB) és japán jenben (EURJPY) (Tradingview.com)
Az euró forintban (EURHUF), svéd koronában (EURSEK), thai bahtban (EURTHB) és japán jenben (EURJPY) (Tradingview.com)

3. A chilei peso

Mintegy 11 százalékkal értékelődött le Chile fizetőeszköze az idén, aminek jelentős részben politikai okai lehettek. Amint arról nemrég beszámoltunk, az országban fontos választás volt, ahol két, egyaránt szélsőségesnek tartott politikai erő, egy baloldali és egy jobb oldali szekértábor mérkőzött egymással.

A baloldali koalíció nem sokkal karácsony előtt győzött, ezután a chilei fizetőeszköz még gyengült is valamelyest tovább. A választás kimenetele nem javított a helyzeten, a tőkepiacok sokszor megijednek az erősen baloldali kormányoktól.

A fizetőeszközön az sem segített idén, hogy az ország jegybankja már háromszor emelt kamatot az év során, 0,75 százalékról négy százalékra.

2. Az argentin peso

Az argentin peso mintegy 12 százalékkal értékelődött le az idén, amin persze senki nem csodálkozik. Hiszen ez a deviza éppen magas inflációjával, durva leértékelődéseivel és a különböző argentin pénzügyi válságokkal kapcsolatban szokott a hírekbe kerülni.

Az eladósodott feltörekvő országoknak általában sem nem szokott jót tenni a dollár erősödése, a dollárkamat emelése. Márpedig most éppen egy ilyen időszak kezdetén vagyunk. De az országban specifikus problémák is vannak, talán elég, ha annyit mondunk, hogy az inflációs ráta legutóbb 51,2 százalék volt.

Ehhez képest a központi bank csak 35 százalék körüli kamatot fizet a betétekre a Trading Economics szerint. Így garantált a pénz értékvesztése.

1. Törökország, az unortodoxia állatorvosi lova

Recep Tayyip Erdogan török elnök újabb és újabb pénzügyi szabadságharcai után ott tartunk, hogy az ország devizája lassan semmit sem ér. Bő egy év alatt értékének durván a felét veszítette el a török líra. Csak az idén pedig 42,5 százalékkal ment fel a közös európai pénz líraárfolyama.

De napi öt-tíz vagy még több százalékos zuhanásokat is gyakran produkált mostanában. Mintha most hirtelen 400-420 forintra ugrana az euró…

Az euró török lírában (Tradingview.com)
Az euró török lírában (Tradingview.com)

Az elnöknek az az unortodox elképzelése – mások szerint tévképzete – van, hogy a magas infláció ellen kamatcsökkentéssel kell harcolni. (Mert állítólag ifjúkorában, amikor még gyakorló kereskedő volt, áremelésekre kényszerült a magas hitelkamatok miatt.) Ezt azonban az egész világon mindenki másképpen tanítja, és a török lakosság megtakarításai a szemük előtt veszítik el reálértéküket.

Ki fizeti ezt meg?

A török líra mélyrepülését sikerült fékezni nemrég néhány olyan ígérettel, amely szerint a lakosság betéteinek értékvesztését kompenzálni fogják az államkasszából. (Vagyis az adófizetők pénzéből.) De az is kérdéses, hogy miből lesz ennek erre az államnak kerete, amely amúgy is számos különböző más problémával küzd.

Az ortodoxia állatorvosi lova valószínűleg számos komoly társadalmi és gazdasági feszültség és probléma elé néz jövőre is.

A kamat a deviza barátja

A 33 fontosabb devizapárból tehát hat jobban gyengült idén az euróhoz képest a forintnál. A 26 másik viszont kevésbé, vagy még erősödött is. Így a forint kétségtelenül a gyengébb devizák közé tartozott (egyébként a dollárhoz képest is), de azért drasztikus változásról semmiképpen sem beszélhetünk.

Euró (Pixabay.com)
Euró (Pixabay.com)

Egyes országok, ahol a gazdasági növekedés hiánya nagy probléma, talán még örülnének is, ha jobban gyengülne a devizájuk. De ha a hivatalos statisztikáknak hinni lehet, akkor Magyarországon nem a növekedés hiánya a legnagyobb gond, így egy kis forinterősödést biztosan el tudnánk viselni. Főleg, ha ezzel a megélhetési költségek (importárak, infláció, üzemanyagok stb.) csökkennek vagy legalább nem nőnek végre tovább.

Kamat? Politika?

Ahol a magas inflációt tartják nagyobb problémának, sokszor agresszívabb kamatemelési sorozatokba kezdtek, mint Magyarország. Ezekben az országokban most jellemzően erősebb a deviza. De persze nem kizárólag a kamat, az infláció számít egy deviza értékénél.

Van itt még sok más kérdés is, a költségvetési hiánytól a választásokig, a járványig, az EU-val folytatott vitákig, bizonytalanságok és félelmek egész sora. Az ország szempontjából kulcsfontosságú ágazatok, kiviteli cikkek is lényegessé válhatnak, mint a nyersanyagok ára. Vagy olyan iparágak helyzete is lényegessé válhat, mint az autógyártás, a gépipar.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 16800 16630 16890 +1,20% 0 0 4 551 385 505 HUF 2024-03-28 17:05:47
MOL 2960 2938 2980 +1,37% 0 0 1 844 664 804 HUF 2024-03-28 17:13:02
MTELEKOM 897 890 900 +0,79% 0 0 354 788 481 HUF 2024-03-28 17:05:47
RICHTER 9260 9260 9375 -0,05% 0 0 2 543 442 235 HUF 2024-03-28 17:09:18
OPUS 403 397 403 +0,50% 0 0 59 002 521 HUF 2024-03-28 17:09:51
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Lenyomta a pesti tőzsde Európát csütörtökön
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 19:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 554,3 pontos, 0,86 százalékos emelkedéssel, 65 384,60 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 19:01
Erősödött a héten a forint, ami jó hír. De pezsgőt azért ne bontson!
Részvény / Deviza / Áru Komoly céláremelés a Molra, durván shortolják a Redditet
Eidenpenz József | 2024. március 28. 12:16
Jó a hangulat a tőzsdéken, sorban dőlnek a rekordok, és végre megmozdult a BUX index is. A forint némileg gyengül, rekordot döntött az arany. Szép osztalék jöhet a Moltól jövőre is. Durván shortolják a Redditet, szuperintelligencia-óriást építenének a blokkláncon.
Részvény / Deviza / Áru Egy félmosolyra lehet elég, amit a forint csinál csütörtökön
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:27
Így kezdte a napot a forint.
Részvény / Deviza / Áru Igen, jól látja! Erősödött a forint, nem is kicsit
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 18:21
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nem bírt megállni a lejtőn az OTP
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 17:24
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 175,08 pontos, 0,27 százalékos csökkenéssel, 64 830,30 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, Trump újra dollármilliárdos lett
Eidenpenz József | 2024. március 27. 12:25
A keddi kamatdöntés óta lassan erősödő pályára állt a forint, már 395 alatt mozog az euró. A további kamatcsökkentések mértéke azonban bizonytalan. A BUX-ot főleg a Mol húzza, lassul a Tesla-rivális. Így lett Trumpból dollármilliárdos – papíron. Óriásit buktak a kriptószektikusok.
Részvény / Deviza / Áru Itt a meglepetés az euró árfolyamában!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 07:59
Szinte nem változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest szerda reggelre a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Egy hangfelvétel, egy kamatdöntés: ezt nézze, mi történt a forinttal!
Privátbankár.hu | 2024. március 26. 18:16
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Unalmas nap van a pesti börze mögött
Privátbankár.hu | 2024. március 26. 17:32
A kamatdöntés sem mozgatta meg a tőzsdét, átlagos volt a forgalom. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG