Rengeteg vélemény kering az interneten arról, mi is lesz a következménye a brit választás eredményének, mi lesz a Brexit-tárgyalásokkal, és hogy hat mindez a gazdaságra. Ugyanígy az sem teljesen világos, mi lesz a tőzsdei hatás, sőt az sem, mitől mentek ma fel az árfolyamok.
Vannak, akik szerint ez volt a lehető legrosszabb kimenetele a választásnak a bizonytalanság nem jó a tőzsdének és a gazdaságnak. Viszont a lágyabb, soft Brexit sokak szerint jobb a gazdaságnak, sokak szerint ennek most nőtt az esélye, de olyan is van, aki szerint éppen hogy csökkent. Vannak olyan hangok is, hogy a Brexit teljes elmaradásának esélye, az „Exit from Brexit” is nőtt.
Jöttek a rekordok, de a Nasdaq lecsúszott
Egy biztos, az európai részvények jó napot zártak, az EuroStoxx 50 eurozónás részvényindex fél százalékkal ment fel. A német DAX 0,8, a francia CAC 0,7, a brit FTSE 100 index 1,0 százalékkal emelkedett, a dél-európai tőzsdék most kissé visszafogottabban. A font viszont egész nap erős mínuszban volt, este 1,6-1,7 százalékkal, így a brit részvények euróban vagy dollárban végső soron olcsóbbak lettek.
Az USA-ban a főbb indexek közül az S&P 500 0,2, a Dow Jones 0,4 százalékkal ment fel fél hétig, a Nasdaq viszont fél százalékos mínuszba csúszott. Az összes nagy technológiai papír, Snap, facebook, Apple stb. mínuszba került. Egyébként a tőzsdéket megint a bankpapírok húzták, részben a várt kamatemelés miatt, részben pedig azért, mert a pénzintézeteknek kedvező törvénymódosítást fogadtak el csütörtökön (a Dodd-Frank törvény könnyítését.)
Nőtt a kockázatvállalási kedv
Itthon a BUX index 0,4 százalékkal ment fel, ami nagyjából megfelel az európai át6lagnak. Itt is a bakszektor, azaz az OTP remekelt, 0,9 százalékkal 8906 forintra drágult. A Mol minimálisan, tíz forinttal ment fel 22 300-ra. A Richter 0,4 százalékkal 7045-re emelkedett. A Telekom ára két forinttal 469-re csökkent.
A forint stabil volt, nap közben az euró beesett 307,20-ra is, de este is 307,60 volt, kissé alacsonyabb a csütörtök estinél. Az olaj 0,7-0,8 százalékos pluszban van, a nemesfémek viszont ma is csúnyán esnek, aminek a dollár erősödése és a kockázatvállalási kedv emelkedése is oka lehet. A volatilitás ismét a mélyponton, ahogy az amerikai indexek újabb csúcsokra értek.
A politikusok kavarnak
A Konzum Befektetési Alapkezelő Zrt. kezelésében lévő Konzum PE Magántőkealap tőzsdei ügylet keretében értékesítette az FHB Jelzálogbank Nyrt.-ben (FHB Nyrt.) lévő 5,96 százalékos részvénycsomagját – tette közzé a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján a Konzum Befektetési és Vagyonkezelő Nyrt. tőzsdezárás után. (Bővebben itt írtunk róla.)
A „Mészáros-cégeknek” csúfolt Konzum és Opimus árelmozdulási sávját ma 50 százalékra szélesítették, mert a papírok napról napra beleütköztek a maximális emelkedés korlátjába. Erre a Konzum esett 12 százalékot 640-re, az Opimus viszont hét százalékkal tovább ment 120-ra.
Egy vezető kormánypolitikus a horvát közszolgálati televízióban azt mondta, hogy a Mol továbbra is hajlandó eladni az INA részesedését. Ám szükség lenne ehhez stabil kormányra is Horvátországban.