Ma kissé magukhoz tértek a tőzsdék a tegnapi összeomlás, a “fekete hétfő” után. Ha valaki átaludta volna, kísértet járta be a tőzsdéket hétfőn, a 2008-2009-es pénzügyi válság kísértete. A főbb indexek ugyanis a Lehman-válság óta nem estek egy nap alatt ekkorát. Az USA-ban és Európában többnyire 7-8, egyes feltörekvő piacokon (például Brazíliában vagy Argentínában) 12-14 százalékkal zuhantak az indexek.
A koronavírus-félelmeket hétfőn a szaúdi-orosz olajár-háború kirobbanása, az olajár 25-30 százalék körüli zuhanása súlyosbította, ami persze az olajtársaságok részvényeit is a mélybe lökte. Többségük 10-20 százalék közötti mértékben zuhant. Az egyik német portál szerint a tegnapi vérengzés után ma az alkalmi vételekre, akciós árakra vadászók (“Schnäppchenjäger”) napja jött el a tőzsdéken.
Az európai indexek ma 2-4 százalékkal emelkednek, a Stoxx 600 index pedig három százaléknál tart fél tizenegykor. Miután lényegében egész Olaszország karanténban van, az olasz tőzsde indexe tegnap különösen szenvedett, de ma szintén három százalékkal emelkedik. A főbb amerikai indexek határidős árai négy százalékos pluszt mutatnak, ez több mint a fele a tegnapi zuhanásnak. Ázsiában is pluszokat látunk.
Itthon a BUX index 2,6 százalékos emelkedésnél tart. A Mol és az OTP négy százalék körüli, a Richter és a Magyar Telekom egy százalék alatti emelkedést mutat. A forint a tegnapi gyengülés és a mai inflációs adat után kissé erősödik, 335,80 az euró.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
1. Magához tért az olaj
A tegnap akkora fejfájást okozó olaj ma emelkedik, 7-8 százalékkal, de ez még mindig alacsony szintet jelent a múlt héthez képest (lásd a grafikont). A WTI így 33,50, a Brent 36,50 dollár körül jár. Tegnap 30 dollár alá is benézett a WTI, majd késő este 31 körül zárt.
Pedig az olajpiacról nem jött jó hír. Szaúd-Arábia a korábbvan bejelentettnél is jobban, 25 százalékkal, 12,3 millió hordóra készül emelni napi kitermelését áprilisban.
A WTI típusú olaj árfolyama egy hónapra (Tradingview.com) |
2. Terjed a vírus Európában
A fontos híreknek se szeri, se száma. Olaszország mellett Spanyolországban is súlyosbodik a koronavírus-helyzet. Ma már 1200 esetet tartanak nyilván (31 halottal), 1-2 napja ez még csak 904 volt (és 25 halott). Németországban is romlanak egyelőre a számok. A piacokat az vigasztalja, hogy Ázsiából javuló statisztikák érkeznek, így reménykedni lehet abban, hogy lassan kontinensünkön is tetőzik a járvány. Másrészt a kormányok és jegybankok komoly beavatkozásokra készülnek a gazdaságban a járvány hatásainak csillapítására.
Az Erste Befektetési Zrt. reggeli kommentárja szerint viszont alapvetően jó hírek jöttek a koronavírus kapcsán a világból. “Számos országban csökkent a megbetegedések száma. Azaz úgy tűnik, hogy mintha túl lennénk a nehezén” – kockáztatták meg.
3. Adócsökkentés jön
A kormányzati beavatkozásokra példát mutathat az USA. Itt még el sem terjedt igazán a vírus, máris felső szinten merült fel, hogy a gyengélkedő gazdaságot adócsökkentéssel kellene megsegíteni. A részletekről az elnök ma tart sajtótájékoztatót. Ennek nagy szerepe lehet az amerikai indexek mai határidős szárnyalásának, ami valószínűleg Európára is kihat.
4. Inflációs adatok itt és ott
A februári magyar inflációs adat évi 4,4 százalék, alacsonyabb, mint a januári 4,7, de elég magas. A maginfláció 4,1 százalékos, ez viszont 2012 óta nem látott érték. Kínában és a nagyvilágban is örülnek annak, hogy az országban az infláció a koronavírus ellenére is magas volt (5,2 százalék).
5. Alacsonyabb célár a Mol-ra
“A diverzifikáltabb Mol felülteljesített, 12 százalékot gyengült, míg az inkább a finomításban érdekelt lengyel PKN árfolyama stagnált – írta reggel a KBC Equitas. A HSBC 2500 forintról 2000 forintra vágta vissza a Mol részvényére vonatkozó célárát, tartási ajánlás mellett. Vételről tartásra módosította a Richter részvényére vonatkozó ajánlását ugyanez a külföldi elemzőház, viszont a 7000 forintos célárát továbbra is fenntartotta.
6. Nyílik az arany-ezüst olló, kötvények a csúcson
Annak ellenére, hogy vészterhes időkben mindkettő menekülő-eszköznek számít, az arany emelkedik, az ezüst esik ma, illetve az utóbbi napokban. Az arany-ezüst hányados, amely azt mutatja, hány uncia ezüstöt lehet venni egy uncia arany árából, a százhoz közelít, amire csak ritkán volt példa a legújabb kori történelemben. A jelenség oka lehet, hogy az ezüst nagy mértékben ipari fém is, a gazdasági növekedéssel kapcsolatos kilátások pedig rosszak.
A kötvénypiacon “vételi pánik” volt tegnap, felverték az árakat. Új történelmi mélypontra esett az amerikai és a német tíz éves hozam. Ma itt is szerény korrekció látható.