Ahogy arra számítani lehetett, a forintpiacról hiányoztak a meghatározó mozgások. Az euróért közel 395 forintot kellett adni szerda délelőtt. Ez nem jelent változást az előző napokhoz képest.
Nem mutatkozott egyértelmű irány az euró/forint grafikonján, így az árfolyam továbbra is a 394-395 közötti sávban mozog. Ebben szerepet játszhatott a Fed kamatdöntése előtti piaci bizonytalanság, de a magyar jegybank várható döntése is további bizonytalanságot szülhet - írták a forintpiaci helyzetről a K&H elemzői.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ugyanis magyar idő szerint szerda délután dönt a kamatról. Ezúttal nem ez lesz az érdekes, mivel a szakértők biztosra veszik, hogy nem változik az 5,25-5,5 százalékon álló alapkamat. Fontosabb Jerome Powell bankelnök fél órával később kezdődő sajtótájékoztatója, amelyen betekintést ad a bank idei terveibe. A befektetők abban bíznak, hogy a Fed továbbra is a hitelköltségek enyhítésére, azaz lazításra készül. Néhány hónapja három vágásra tettek célzásokat. Az elmúlt hónapok vártnál magasabb inflációs adatai miatt május helyett immáron júniusra várják az első kamatcsökkentést. A Bank of America elemzői továbbra is három ilyen lépést várnak 2024-ben, de van egy adag bizonytalanság ebben a várakozásban. Lehet, hogy csak kétszer csökkennek a hitelköltségek az USA-ban 2024-ben. Összességében a Fed kommentárja a pénz- és tőkepiacoknak szabhat új irányt, ezen belül a forint jegyzését is befolyásolhatja.
Így néz ki a "budapesti vegyes"
A Budapesti Értéktőzsdén felemásan szerepeltek a vezető papírok. A BUX 11 óra után 0,1 százalékos csökkenésnél járt. Az OTP 0,2 százalékos esésével és a Mol 0,1 százalékos mínuszával a Richter 0,4 százalékos többlete állt szemben. A Magyar Telekom semleges maradt a stagnáló árfolyamával.
Az európai tőzsdéken is az óvatosság volt az úr és felemás eredményeket mutattak az indexek. Miközben a frankfurti tőzsdeindex minimális, 0,05 százalékos erősödést, gyakorlatilag stagnálást mutatott, a londoni irányadó index (Footsie) 0,2 százalékal süllyedt, a párizsi CAC pedig ekkor 0,8 százalékos mélyben volt.
Az Egyesült Államok tőzsdéi egyhangú erősödéssel előlegezték meg a Fed-kommentárt. Az S&P-500 0,6 százalékkal, 5078,51 pontra kúszott fel, amivel meghaladta a március második hetében felállított abszolút csúcsát. Az indexnek ez volt idén a 18. rekorddöntése idén. A Dow Jones 0,8, a Nasdaq Composite 0,4 százalékkal javított kedden az előző napi záróárán.
Az ázsiai tőzsdék március 20-án lényegében követték a kedden erősödő amerikai társaikat, mert a befektetők abban bíznak, hogy a Fed szerdán valamivel tisztább képet fest arról, milyen lépéseket tervez 2023-ban – derült ki az AP tőzsdei összefoglalójából. A japán tőkepiacok a tavaszi napéjegyenlőséghez kapcsolódó ünnepnap miatt zárva tartottak. Ezt megelőzően kedden a Bank of Japán 17 éve először picit emelt az alapkamatán. Ennek hatására a dollár 150,87 jenről 151,43 jenre erősödött a japán fizetőeszközzel szemben. A devizapiaci kereskedők ugyanis úgy vélik, hogy a két ország hitelkamatai közti különbség belátható időn belül nem változik.
A kínai Sanghai Composite 0,5 százalékkal erősödött. A pekingi jegybank a várakozásoknak megfelelően változatlanul hagyta az alapkamatát. Miközben a kínai gazdaság a vártnál jobb mutatókat produkált az év első két hónapjában, az ingatlanpiacon továbbra is a bizonytalanság az úr. A hongkongi mutató mindössze 0,1 százalékos pluszt ért el, dél-koreai társa viszont bő 1 százalékos többletet ért el.
Kisebb változások az energiapiacon
A kőolaj ára a korábbi emelkedés után kedden és szerdán reggel lefelé csordogált. A Brent jegyzése valamivel 87,2 dollár/hordó, a WTI ára 82,5 dollár/hordó felett alakult. A földgáz jegyzése a holland energiatőzsdén megközelítette a 29 euró/MWh-s értéket. Ez az energiahordozó február végén kezdett drágulni, majd március közepén megtört a trend, ám ezt követően újra növekszik a gáz ára. Az ok a kínálat bizonytalansága. Norvégia gázexportja például karbantartás miatt csökkent.
Az arany árát szintén a Fed döntésével kapcsolatos optimista várakozások alakítják. Az unciánként 2150 dolláros szint felett nem igazán tud drágulni a nemesfém március második hetének közepe óta. A jegyzés ennek megfelelően 2157 dollár/uncia körül ingadozott szerda délelőtt.
A kriptopiaci főszereplők feljebb kerültek. A bitcoinos árfolyam 1,8 százalékos többletet könyvelhetett el, az Ethereumot több mint 2 százalékkal húzták feljebb, a Tether viszont ezúttal kimaradt a jóból, a jegyzése ugyanis stagnált.
Fontosabb hírek a tőzsdei cégekről
Az International Paper papírgyártó cég részvényei kedden 11 százalékkal erősödtek, miután kiderült, hogy a KKR nemzetközi befektetési cégtől leigazolt Andrew Silvernail lesz a vállalat új vezérigazgatója.
Az Unilever közel 3 százalékos pluszt könyvelhetett el költségcsökkentési tervei bejelentésének köszönhetően. A cég leválasztja jégkrémgyártó részlegét.
A Nvidia chipgyártó előbb négyszázalékos mínuszba került, majd 1,1 százalékkal javított. A Super Micro Computer, amely a mesterséges intelligencia használathoz szükséges szerver- és adatbázisrendszereket szállít, 9 százalékkal gyengült, miután bejelentette, hogy kétmillió darabos részvényeladást tervez. Volt miből veszíteni: a cég részvényeinek ára korábban egy év alatt kevesebb mint 100 dollárról 1000 dollár fölé emelkedett.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.