Fontos iparág
A harmadik negyedévben a szállítások értéke 7,2 százalékkal esett vissza, az első háromnegyed évben pedig 2 százalékos a visszaesés. Ezek alapján egész évre kedvezőtlen adatokat várnak az iparág képviselői. Az órák 10 százalékát képviselik a teljes svájci exportnak, így ez igen érzékenyen érintheti az ország gazdaságát. Ráadásul még az okosórák térhódítása is fenyegető veszély lehet, ami tovább növeli a szakma aggodalmait.
Az óraexport negyede tavaly Kínába és Hongkongba irányult. A második legnagyobb piac az amerikai, itt 18 százalékos volt a csökkenés, ami arra utal, hogy nem is a kínai lassulás a legnagyobb gond (az úgyis csak nyáron kezdett fájdalmas lenni), hanem a frank extrém felértékelődése. Ázsiában egyébként még Szingapúr, Dél-Korea és Tajvan a fontos piacok.
A frank mennybemenetele
A frank felértékelődése évekkel ezelőtt kezdődött, amikor az eurót először rengették meg a válságban erősebben eladósodott euróövezeti tagok problémái. Utána ugyan elültek az aggodalmak, de a frank vonzereje megmaradt. Ehhez az is hozzájárult, hogy a válság előtt, amikor a frank kamata jóval alacsonyabb volt az euró kamatánál, nyakló nélkül vették fel sok helyen (velünk az élen) a frank hiteleket.
Amikor aztán az euró kamata is 0 lett, a frank pedig erősödni kezdett, a hiteleket elkezdték erőltetett ütemben visszafizetni, ami tovább növelte a frank iráni keresletet. Végül az euróhoz képesti 1,50-es szintről a paritásig száguldó frank árfolyamába beavatkozott az Svájci Nemzeti Bank, és 1,20-as szinten árfolyam plafont vezetett be. Ez éveken át fennmaradt, de az árfolyam nem tudott eltávolodni tőle, végül teljesen rátapadt.
Feladta a bank
Végül idén januárban a központi bank hirtelen beszüntette az árfolyamkorlátot, a piac egy időre összeomlott, majd mikor helyreállt, a paritás környékén tartózkodott az árfolyam. A jegybank egyúttal negatív kamatot határozott meg a frankra, hogy megdrágítsa annak tartását. Az év első felében aztán 1,04 körül alakult a frank az euróhoz képest, az elmúlt hónapokban már az 1,10-et közelítette.
Az elmúlt évekhez képest tehát erősebb a frank, és mind vásárlóerő-paritáson, mind a rendkívül magas svájci bérek miatt erősen túlértékelt a valuta. Normál körülmények közt ez a jövőben változhat, hisz frankhiteleit szép lassan átváltja mindenki, sokszor állami programok keretében (ahogy nálunk is), így megszűnik a keresleti nyomás. Hogy ez milyen ütemű lesz, az kérdéses, mindenesetre a svájci gazdaság, különösen az óraipar, addig nehezen tér magához.
Kínai turbulencia
Ugyancsak súlyos tényező a kínai lassulás növekedése, de ez talán inkább csak rövid távon jelent gondot. Nem arról van szó ugyanis, hogy Kína csökkenne, csak lassabban növekszik, ugyanez igaz a vásárlóerőre is. Ami egy egyszeri komoly visszaesést jelenthetett a vásárlóerőben, az a kínai részvénypiaci buborék nyári kipukkadása, mivel az rengeteg befektetői pénzt nyelt el, aminek egy részét normál esetben fogyasztásra, esetleg luxusjavakra is költhették volna.