Hétfőn igazi vérfürdő volt az európai piacokon, a magyar tőzsde indexe, a BUX is 4 százalékkal gyengült. A nyitás után az amerikai piacokon is igen borús volt a kép, de a zárásra visszakapaszkodtak az árfolyamok. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 509,72 ponttal, 1,84 százalékkal, 27 147,70 pontra esett. Az S&P 500-as mutatója 37,44 ponttal, 1,13 százalékkal gyengült, és 3282,03 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója pedig 14,48 ponttal, 0,13 százalékkal csökkent, és 10 778,80 ponton zárt. Hétfőn az árupiaci termékek (olaj, arany) is jelentősen gyengült.
A hétfői mozgást a szakértők leginkább a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos félelmekkel magyarázták. Több európai országban ugyanis jelentősen növekszik a fertőzöttek száma, és ezért néhány nagyvárosban komolyabb szigorításokat terveznek, sőt az Egyesült Királyságban az is felmerült, hogy a tavaszihoz hasonló szigorú korlátozásokat vezetnek be. Kedden reggel nem láttak napvilágot hasonló aggasztó hírek, de így is vannak piacmozgató információk.
Merre tovább, forint?
A forint kedden délelőtt a 363-as szint körül mozgott az euróval szemben, és a befektetők egyértelműen a jegybank döntését és a kommentárját várják. A piac kiemelten figyelheti, hogy az MNB kommunikációja hogyan reagál a vártnál magasabb inflációs adatokra. Drasztikus lépésre nem lehet számítani, de a jegybank időről időre elővesz olyan eszközöket, amit a kommunikációjuk szerint „finomhangolásra” használnak. Nincs egyébként könnyű helyzetben az MNB, hiszen ügyesen kell egyensúlyoznia az inflációs cél, a gazdasági növekedés és esetleg a forint stabilizálása között. A szakértők úgy látják, hogy a magyar fizetőeszköz könnyen tovább gyengülhet, a következő komolyabb ellenállás a 365-ö szint. Ha ezt is áttörné az euróval szemben, akkor vélhetőleg a korábbi történelmi mélypontot is célba veheti a forint. (Az MNB döntéséről és a jegybank tájékoztatójáról beszámolunk a délután folyamán.)
Korrigált a BUX, de tovább gyengélkedik az OTP
A BUX hétfői esésében kulcsszerep játszott az OTP-részvények 7,19 százalékos gyengülése. Kedden a tőzsdei mutató emelkedni tudott, de csak mérsékelt, fél és egy százalék közötti pluszban mozog a BUX. A Mol és a Richter, amely hétfőn 2-2 százalékkal gyengült, tudott kedden érdemben emelkedni, de az OTP papírjai csak stagnálnak.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Problémát jelent, hogy az elmúlt időszakban a magyar tőzsde alulteljesítő volt, a növekvő kockázatok közepette pedig nagyobb eladói nyomás alá került. Emellett egyedi történet, hogy a befektetők negatívnak ítélik meg a hitelmoratórium meghosszabbítását a bank szempontjából, ami vélhetőleg további veszteséget okoz majd az OTP-nek.
Az amerikai jegybank egyik vezetője is aggódik
Robert Kaplan amerikai jegybankár szerint a kamatot a jelenlegi szinten kell tartani 2023-ig, utána azonban szigorításra lehet szükség, amennyiben nem szeretnének egyesúlytalanságokat a pénzügyi rendszerben, írta reggeli hírlevelében az Equilor. A döntéshozó szerint az amerikai gazdaságban 2022 végére, vagy 2023 elején elérik a teljes foglalkoztatottságot és az árstabilitást, és a jegybanknak elkötelezetten kell ragaszkodnia mandátumaihoz, ezt követően kamatot kell emelni. Ráadásul nehéz helyzetbe kerülhet a Fed, amennyiben az infláció még azelőtt fellendülne, hogy a munkaerőpiaci folyamatok stabilizálódnának.
Felfokozott várakozás a Tesla körül
Az már korábban ismert volt, hogy a Tesla szeptember 22-ére tűzte ki az éves rendes közgyűlését, azt követően tartják a Battery Day-t, vagyis Akkumulátor Napot. Az előzetes várakozások szerint az elektromobilitás jövőjében nagy jelentőséggel bíró bejelentést tesz az amerikai autógyártó. Emlékezetes, hogy a gyár legutóbbi bemutatóján Elon Musk az új pickup törhetetlennek mondott üvegét simán összetörte. Valószínűleg a készülő fejlesztésekkel most nem akarnak hasonló módon járni, és a cég ikonikus vezetője hétfőn a Twitteren már igyekezett hűteni a kedélyeket.
Játékgyártót vett a Microsoft
Történelmi jelentőségű felvásárlásra készül a Microsoft, 7,5 milliárd dollárért szerezheti meg ugyanis a ZeniMax Mediát. A vállalat legismertebb egysége a Bethesda Softworks videojáték-kiadó. A vállalatnak olyan legandás játékok fűződnek a nevéhez, mint a Doom, az aktuális címek közül pedig a Fallout vagy a The Elder Scrolls - ezeket minden gamer ismeri. A Microsoft azzal indokolta az akvizíciót, hogy így a reményeik szerint sikerül még több előfizetőt bevonni az Xbox Game Pass rendszerébe.