Elsősorban a súlyosbodó járványhelyzettel és a bankszektorra nehezedő nyomással, valamint az amerikai mentőcsomag elmaradásával magyarázzák a tőzsdék mélyrepülését. Európában június 11-e óta nem volt ekkora zuhanás, és a Wall Street is hét hetes mélypontra került. A német DAX index az egyik nagy vesztes, négy és fél százalékkal zuhant le, 12 500 pont közelébe. A francia index 3,7, a londoni 3,4, a brüsszeli 4,2 százalékkal esett.
Az USA-ban az S&P 500 index 2,1, a Nasdaq 100-as 1,0, a Dow Jones Ipari Átlag 2,9 százalékos mínuszban van hat óra után, de voltak nemrég ennél lejjebb is. Varsóban 2,9, Budapesten viszont 4,1 százalék volt a vezető index zuhanása.
Durván leesett az OTP
Az OTP sokáig forgott 9500-9600 forint környékén, az egyik brókercég délelőtt már itt is túlzottnak találta a gyengülését. (Erről itt írtunk.) Estére azonban tovább romlott a helyzet, végül 7,2 százalékos gödörben, 9290 forinton búcsúzott. A Richter és a Mol két százalék körüli esést produkált, ezzel az olajcég 1599 forintig esett. A Magyar Telekom 0,8 százalékkal ment lejjebb. Nyertes részvény egyetlen egy sem volt Pesten.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A CIG Pannonia volt az egyik legnagyobb vesztes, 9,1 százalékos mélyrepüléssel. A forint is nagyot gyengült, 2,4 forinttal feljebb van az euró, 262,80 az ára. Komolyan erősödött viszont a dollár, ami nagyobb pánikban, válsághelyzetekben gyakori. Az euró/dollár 0,8 százalékkal süllyedt 1,1740-re.
Szenvednek az árupiacok
A dollárerősödés több árupiaci terméknek alaposan betett. Az arany három százalékkal 1903 dollárra, az ezüst közel tíz százalékkal 24,50 dollár környékére esett. Az olaj négy százalékos zuhanást produkál. Az olaj árába az is visz egy nagyfokú bizonytalanságot, hogy a szaúd-arábiai király állítólag nagyon beteg. Kérdés, az utódlása mennyire lenne zökkenőmentes.
A Bitcoin mostanában gyakran együtt mozog a részvénypiaccal, ma négy százalékkal 10 400 dollár környékére süllyedt. Közben az ethereum nyolc százalékkal 340 dollárra esett le.
200 ezer ott, 400 ezer itt
A rossz hangulat egyik fő oka a járvány erősödése. Amerikában mindenütt megemlékeznek arról, hogy pár száz híján 200 000 az országban a koronavírus halottak száma. Ez több, mint amit pár hónappal ezelőtt októberre becsültek. Aggódnak a járvány miatt a németek is, az egészségügyi miniszter reformokat tervez. Lázambulanciákat készült kialakítani, ahová influenzával és koronavírussal egyaránt fordulhatnak az emberek.
Orbán Viktor miniszterelnök pedig Magyarországon 400 ezer fertőzöttre számít, dupla annyira, mint amennyire a szakemberek.
Rosszkor jött az amerikai bíró halála
A tőzsdei áresésnek amerikai belpolitikai okai is vannak. Ruth Bader Ginsburg, a Legfelsőbb Bíróság vezetőjének halála átírhatja a hatalmi viszonyokat, újabb bizonytalanságot visz a közelgő elnökválasztásba. Máris felmerült, hogy Donald Trump ellen újabb felelősségre vonási eljárást (impeachement) kellene indítani.
Donald Trump a héten kinevezi a bíróság új elnökét, és azt mondta, valószínűleg nőt választ. A demokraták határozottan ellenzik új vezető kiválasztását a novemberi választások előtt. De a folyamat leállításához négy republikánus szenátor támogatására lenne szükségük, de még csak kettőé van meg. A Szenátusban ekörül folytatott csata csökkenti annak esélyét is, hogy bármilyen új gazdaságösztönző csomagot elfogadjanak – írta a Bloomberg.com.
Pedig a pénzügyminisztert és a jegybank elnökét is meghallgatásra rendelték be az amerikai törvényhozók, az amerikai média megfogalmazásában “meg fogják őket grillezni” (meg fogják izzasztani, kérdőre fogják vonni). A téma a gazdaságsegítő csomagok, stimulusok szükségessége.
Turbulenciákra felkészülni
A tőzsdéken aggódnak amiatt is, hogy ez az időszak, nevezetesen a szeptember, október rendszerint az év legviharosabb időszaka a tőzsdéken. Gyakran előfordultak jelentős zuhanások is. Ráadásul most közeledik november 3-a, amikor Amerikában elnökválasztás lesz.
A bizonytalanságot jelzi a VIX volatilitás-index is, amely az S&P 500 indexre kötött opciók árazását mutatja, és nagyot ugrott ma, 13 százalékkal. Európai párja, a VSTOXX index egyenesen robbant, 32 százalékkal ugrott meg. Mindez a piac nyugtalanságát, idegességét jelzi. Amiatt is aggódnak, hogy az S&P 500 már csak egy százalékra van attól, hogy hivatalosan is belépjen a korrekció fázisába. Ezt akkor szokták jelenteni, ha tíz százalékot esik valamelyik mutató a korábbi csúcsáról. (A medvepiac pedig legalább húsz százalékos esésnél kezdődik.)
Mi a baj a bankokkal?
A bankokkal az Egyesült Államokban elsősorban az a probléma, hogy egy újságíró-szervezet jelentése szerint a JP Morgan, a Deutsche Bank és az HSBC Holdings is azok között a bankok között van, amelyek jelentettek megfelelően bizonyos pénzmosás-gyanús tranzakciókat a hatóságoknak. Európában pedig amiatt is aggódnak, hogy az EKB nagyon laza politikája miatt a bankszektor nyereségessége tovább romlik.