Szomorú a hétkezdet az európai tőzsdéken, a német index 2,9 százalékos mínusznál tart 11 órakor, Párizsban 2,7, Londonban 3,2 százalék a zuhanás. Az amerikai határidős indexek is másfél-két százalékos mínuszt mutatnak. A hazai BUX-index is két és fél százalékos, az európai átlaghoz hasonló zuhanást produkál.
Az OTP 3,9 százalékkal, 9620 forintra esett, a Richter 2,3, a Mol csak 0,6, a Magyar Telekom 0,4 százalékkal van lejjebb a péntek estinél. Gyengül a forint is, az euró pár fillérrel 363 alatt jár, 0,7 százalékkal vagy 2,5 forinttal a pénteki felett. Valamivel kisebb mértékben, de gyengül a lengyel zlotyi és a cseh korona is, fél százalék körül.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A dollár némileg erősödik, az euró/dollár 1,18 alá süllyedt. Ez rossz hatással van az árupiaci termékekre, esnek a nemesfémek, két százalék feletti mínuszban a kőolaj árfolyama. De jelentősebb mínuszban van a réz, a kávé és az amerikai földgáz ára is.
Hangulatindexek érkeznek
A GKI konjunktúra-indexe szeptemberben is csökkent, elsősorban a fogyasztói várakozások romlottak, az üzleti mutató stagnált. A héten egy sor hangulatindex érkezik Németországból, az EU-ból és az USA-ból is. A magyar kormány meghosszabbítja a hitelmoratóriumot, de csak a lakosság és a vállalatok egyes csoportjai számára.
OTP-zuhanás, Mol-kötvények
Az OTP reggel még nagyobbat zuhant, 9400 forint is volt, amiről az Erste Befektetési Zrt. ezt írta:
Azt gondoljuk, hogy a hitelmoratórium hosszabbításának várható eredményhatása az OTP esetében nagy valószínűséggel a 12 milliárd forintot sem fogja elérni, ezért a nagy reggeli öntés indokolatlan. Igaz, az Európai Központi Bank várható további mennyiségi lazítása alacsony hozamkörnyezetet sugall, amire amúgy öntik a bankszektort az EU-ban, de nem annyira, mint az OTP-t. Vagyis túlzó a reggeli árfolyamzuhanás.
A Molnak sikerült 34,6 milliárd forint tőkét bevonnia kötvénykibocsátásból, ez 36,6 milliárd forint névértékű kötvényt jelent – jelentették be. De pont ennyire érkezett ajánlat, túljegyzés nem volt. Az átlaghozam 1,697 százalék, miközben a papír lejáratához legközelebbi HUF mid-swap kamatláb 1,635 százalék volt. (A felár a HUF swap-hoz képest 6 bázispont.)
Ismét betegednek az idősek
A rossz tőzsdei hangulat talán legfontosabb oka, hogy a járvány tovább terjed, és újabb biztonsági intézkedéseket vezetnek be, főleg Európában. A fertőzöttek száma megközelíti a 31 milliót, a halottaké az egymilliót globálisan. Magyarországon is romlik a járványhelyzet, a hétvégén ezer feletti egy napi pozitív tesztet is rögzítettek.
Zord őszre és télre figyelmeztet a növekvő Covid-19 esetek miatt Európában az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Szerintük a legfrissebb adatoknak “ébresztőként kell szolgálnia mindannyiunk számára” – idézi a Bloomberg.com. A vírus újra elkezdett terjedni az idősebbek körében, bár pozitív, hogy amerikai kutatók szerint az orvosi ellátás fejlődése javítja a túlélés esélyét.
Új korlátozások várhatók a betegség londoni terjedésének megfékezésére. Az Egyesült Királyság vezető orvosa ma riasztást készül küldeni Boris Johnson miniszterelnöknek.
Megvan a megoldás a TikTok-problémára
Tovább körvonalazódott a hétvégén a TikTok-megoldás a KBC Equitas szerint.
Donald Trump rábólinthat a koncepcióra, miszerint TikTok Global néven egy új, amerikai székhelyű cég jön létre, amely a globális TikTokot üzemeltetheti. Az új cégben a kínai ByteDance 80 százalékos tulajdonos lenne, az Oracle 12,5, a Walmart pedig 7,5 százalékos kisebbségi részesedést szerezne a Bloomberg szerint. Az új céget 12 hónapon belül bevezethetik egy amerikai tőzsdére, ahol a ByteDance 60 milliárd dollár körüli piaci kapitalizációt szeretne elérni. Az alkalmazás betiltását egy héttel elhalasztották, vasárnapig.
Eközben egy amerikai bíróság is beleszólt az ügybe.
Egy kaliforniai bírósági ítélet szerint Donald Trump nem tilthatta meg elnöki rendeletével a hétvégétől a WeChat alkalmazás letöltését. Az alkalmazás az egyetlen kommunikációs csatornája nagyon sok, az USA-ban élő kínainak más kínaiakkal, ezzel szólásszabadságot sértene a tilalom. A WeChat mellett ez egyébként a TikTok-ra is vonatkozna, de abban az esetben egy hét haladékot egyébként is adott az USA a hétvégén – írta az Erste Befektetési.
Nikola-botrány és Grenke-zuhanás
Lemondott a Nikola alapító főnöke, Trevor Milton a botrány miatt, amelyben egy shortolásra szakosodott cég nemrég intézményes csalással vádolta meg a vállalkozását. A részvény a tőzsdén kívüli kereskedésben (pre-market) 26 százalékkal zuhan. Németországban a Wirecard-botrány még el sem ült, ám most a Grenke nevű lízingcéget illetik csalási vádakkal és esélyes hasonló összeomlásra. A részvény újabb 11 százalékos mínuszban van.