6p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Úgy tűnik, a világgazdaság mielőbbi kilábalásával kapcsolatos aggodalmak az amerikai és az európai piacokat jobban megfektették, mint az ázsiaiakat, ez a nemesfémek malmára hajtották a vizet. Az olaj erős hetet zárt, ami baljós előjel a számunkra, vége szakadhat ugyanis a hazai üzemanyagárak csökkenésének. Az OTP és a forint árfolyamát a hiteltörlesztési moratóriumról holnap belengetett döntés bizonytalan kimenetele tarthatja nyomás alatt. Az USA-ban pedig a vigyázó szemek Trumpra vetődnek atekintetben, hogyan dönthet az amerikai elnök a TikTokról.

Vegyes a kép a tőzsdéken

Európai társaik rossz példáját követték az amerikai indexek. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones mutatója 0,47, a félezer amerikai cég részvényeinek mozgását leképező 

S&P 500-as 0,82 százalékkal gyengült, ezzel az 50 napos mozgóátlag környékére süllyedt. Ugyanennél a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója viszont nem állt meg, az 1,27 százalékos tegnapi zuhanása berántotta az 50 napos mozgóátlag alá. 

Annak ellenére, hogy tegnap bíztató adatok láttak napvilágot az amerikai munkaerőpiacról. A múlt héten 24 ezerrel kevesebb, 860 ezer új segélykérelmet nyújtottak be, mint egy héttel azelőtt. A folytatódó kérelmek száma hosszú idő után ment 13 millió alá, már csak 12,6 millió, ez a KBC Equitas értékelése szerint a vártnál is gyorsabb javulás.

A ma reggel elsőként kinyitott vezető ázsiai tőzsdék viszont kivétel nélkül zöldben pompáztak: a sanghaji több mint 2, a tokiói közel 0,2, míg a hongkongi 0,3 százalékkal állt magasabban az egy nappal korábbinál.

E kedvező hangulat nem ragadt át Európára, az öreg kontinens börzéi ott folytatták, ahol csütörtökön abbahagyták, azaz mínuszban. A DAX legalább a második kereskedési óra elején stagnálásközeli állapotba került, a párizsi viszont 0,4, míg a londoni FTSE csaknem 0,5 százalékos bukóban állt.

Utóbbi annak ellenére, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Financial Timesnak adott interjújában optimistán nyilatkozott a Brexittel kapcsolatban. Szerinte továbbra is lehetséges a megállapodás a britek és az EU között a kereskedelemről, azonban kritikával illette Boris Johnsont az eredeti megállapodás megváltoztatása miatt. Eközben az Egyesült Királyság kormánya is folytatta a tárgyalásokat az EU-val a kereskedelmi megállapodásról, és a brit kormány is hasznosak ítélte az egyeztetéseket, viszont szerintük még lényeges eltérések maradtak a felek szándékai között.

A BUX is szenvedve kezdett, egy óra alatt 0,3 százalékos mínuszt szedett össze, miután az értékét leginkább meghatározó két blue chip mozgása kioltotta egymást: a Mol 0,9 százalékkal erősödött, ezzel szemben az OTP 1,1 százalékkal gyengült.

A bankrészvények szempontjából lényeges, hogyan dönt holnap reggel a gazdasági operatív törzs a hiteltörlesztési moratórium esetleges folytatásáról vagy átalakításáról, ahogy azt Orbán Viktor ma reggeli rádióinterjújában kilátásba helyezte. A most fennálló moratórium az év végéig érvényes. 

Ismét felfelé tartanak az olajárak

Két heti csökkenés után álltak ismét magasabban péntek délelőtt ahhoz képest, mint ahogy a hétfői napnak nekivágtak. A hazai üzemanyagárak meghatározásánál irányadó északi-tengeri Brent típus 43,62, míg az észak-amerikai könnyűolaj-fajta, a WTI 41,25 dolláron tanyázott. A heti drágulást a Sally hurrikán és a vártnál jobb amerikai olajkészletadatok is segítették. Tegnap pedig az OPEC+ is bejelentette, hogy szigorúan fogják figyelni a termelési kvóták betartását.

A hazai benzinárak immár két és fél hete változatlanok, hasonlóra a több mint fél éve tartó koronavírus-járvány alatt nem volt példa. Némi olcsóbbodás után szerdán már a gázolaj árához sem nyúlt a Mol. Kérdés, a Brent e heti drágulása begyűrűzik-e a jövő héten a hazai kutakra.

Jól megy a nemesfémeknek

A gazdasági bajok, romló kilátások esetén a befektetők menedékének számító eszközök közül az arany unciája (1 uncia=31,1035 gramm) 0,6 százalékkal, 1960 dollár fölé emelkedett, az ezüsté pedig még jobban, 1 százalékot meghaladó mértékben, közel 27,4 dollárra, miután felerősödtek a világgazdaság Covidból való mielőbbi kilábalásával kapcsolatos aggodalmak.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

Eldőlhet a TikTok jövője

Donald Trump akár már ma határozhat az alkuról. A tulajdonjogi aggályok kezelése érdekében a ByteDance elsődleges részvénykibocsátást tervez végrehajtani a TikToknak az amerikai tőzsdén – írja az Equilor Befektetési Zrt. Az Oracle tulajdonába kerülhet a közösségi média 20 százaléka. A Walmart szintén kisebbségi részesedést fog szerezni, ennek a mérete egyelőre nem ismert. A TikTok IPO az elmúlt évek legnagyobb technológiai tőzsdei bevezetése lehet. Becslések szerint a vállalat értéke körülbelül 50 milliárd dollár. Trump szerdán azt kifogásolta, hogy a ByteDance megtartja a TikTok többségi részesedését. Ez ellentmond az amerikai elnök korábbi kijelentéseinek, miszerint a tilalom egyetlen megoldása az a vállalat teljes értékesítése egy amerikai székhelyű társaság számára lehet.

Biztonsági őrök akadályozzák a sajtósok munkáját a TikTok kínai videomegosztót tulajdonló ByteDance vállalat pekingi központja előtt 2020. augusztus 3-án. MTI/EPA/Vu Hong
Biztonsági őrök akadályozzák a sajtósok munkáját a TikTok kínai videomegosztót tulajdonló ByteDance vállalat pekingi központja előtt 2020. augusztus 3-án. MTI/EPA/Vu Hong

Nem tud erősödni a forint

A hazai fizetőeszköz múlt heti térnyerése átmenetinek bizonyult. Az euróval szemben hétfőn-kedden még tartani tudta a 357-358 forint közötti szintjét, szerdán azonban már gyengült, átmenetileg egészen 361,20-ig, s bár azt követően valamelyest korrigált, ma kora délelőtt is 360 felett mozgott. 

„A szerdai újbóli gyengülés egybeesett az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatmeghatározó ülésével, amely után a dollár kismértékben erősödött, és általánosan nyomás alá helyezte a feltörekvő devizákat. A forint azonban ismét alulteljesítette a régiót, az elmúlt 5 kereskedési napban valamivel többet gyengült, mint a zloty és a cseh korona. A forint piacán a következő fontos eseménye az MNB jövő keddi kamat-meghatározó ülése lesz” – írja a CIB Bank heti elemzésében. 

Ha már MNB, a hazai jegybank ma tartja első devizaswap-tenderét, miután tíz napja bejelentette, hogy új eszközzel egészíti ki a monetáris politikai eszköztárát. A devizalikviditást nyújtó swap-eszközzel a negyedév végi volatilitást szeretnék csökkenteni, a kereskedelmi bankok felmerülő devizaforrás-igényét elégítik ki.

Nincs már osztalékszelvény a 4iG-n

Ma már enélkül forog a hazai informatikai cég részvénye, tegnap volt az utolsó kereskedési nap a papíronkénti 22 forintos osztalékért. A kifizetés szeptember végén kezdődhet. A mai kereskedés elején az osztalékszelvény levágása még nem érződött, közel a csütörtöki záróárához cserélt gazdát a 4iG papírja.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 16895 16710 16945 +0,66% 0 0 8 213 882 770 HUF 2024-03-18 17:06:50
MOL 2972 2912 2976 +1,50% 0 0 1 609 766 630 HUF 2024-03-18 17:05:25
MTELEKOM 898 888 900 +0,56% 0 0 369 490 884 HUF 2024-03-18 17:05:23
RICHTER 9295 9295 9420 -0,21% 0 0 3 045 374 650 HUF 2024-03-18 17:05:12
OPUS 398 391 398 +1,79% 0 0 88 894 259 HUF 2024-03-18 17:05:07
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A Dunának megy, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:33
Átmenetinek bizonyult a forint magához térése, hétfőn már megint lefelé vette az irányt az árfolyama, az euróval szemben például majdnem 2 egységet veszített.
Részvény / Deviza / Áru Meghatódva nyugtázhatta Csányi Sándor és Hernádi Zsolt e történéseket
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:39
A Mol részvényei 1,5, az OTP Bankéi 0,66 százalékos erősödéssel járult hozzá a Budapesti Értéktőzsde indexének 0,71 százalékos emelkedéséhez.
Részvény / Deviza / Áru Merre tovább, földgáz? Merre tovább, forint?
Eidenpenz József | 2024. március 18. 12:07
Újra a kamatokra, a jegybankokra figyelnek a befektetők, először az USA-ban, majd Magyarországon is lesz ülés. Az Eurózónában júniusban jöhet a csökkentés, ami segítheti az európai tőzsdéket. A bitcoin tíz százalékos korrekciója megállni látszik, tízmilliárd dollárt ér a Binace Labs. Ezért drágulnak az energiahordozók.
Részvény / Deviza / Áru Itt van, hogyan kezdte a forint a hetet - mi lesz ebből?
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 07:32
Így teljesít hétfő reggel a forint.
Részvény / Deviza / Áru Garantáltan jókedve lesz, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. március 16. 07:53
Az uniós pénz szombat reggel csaknem 3 forinttal állt alacsonyabb szinten, mint egy nappal korábban.
Részvény / Deviza / Áru Lehet ok az ünneplésre, ha meglátja, mennyibe kerül az euró
Privátbankár.hu | 2024. március 15. 08:11
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Idegtépő kötéltáncot járt a forint a szakadék felett
Privátbankár.hu | 2024. március 14. 18:41
A 400-as szintet szerencsére ma sem kóstolta meg, de azért nem dőlünk hátra.
Részvény / Deviza / Áru Rejtélyes ok miatt zuhant a Richter
Privátbankár.hu | 2024. március 14. 18:11
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 612,3 pontos, 0,93 százalékos csökkenéssel, 64 988,33 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Megemberelte magát a forint, sok Tesla készülhet Európában
Eidenpenz József | 2024. március 14. 12:18
A tőzsdék fel-le mozgása tovább tart, ma az optimisták vannak túlsúlyban. Az euró/forint eltávolodott a 400-as határtól, az olaj pedig viszonylag drága. A Richter a biotechnológia felé fordul, a Mol komoly osztalékokat fizethet. Szárnyalnak a magyar kötvényalapok, sikeres volt az Ethereum újabb reformja.
Részvény / Deviza / Áru Reggel elindult a forint, a dollár és az euró - eddig jutott
Privátbankár.hu | 2024. március 14. 08:01
Vegyesen alakult, de kevéssé változott a forint árfolyama csütörtök reggelre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG