A Fed különböző alvezérei a héten olyanokat találtak mondani, amitől megint egy kicsit közelebbinek érzik a kamatemelést a befektetők, alapvetően ezzel magyarázzák a tőzsdei hangulat romlását. Európában ehhez még rossz makroadat is jött, elmaradt a várttól a német ipari megrendelések állománya.
Az európai indexek ettől két százalék körüli mértékben estek átlagosan – ennyi volt az EuroStoxx 600 esése –, a német DAX index viszont 2,7 százalékkal ment le. Japánban is két százalék feletti esés volt reggel, ott az erős jen nyomasztja a hangulatot, meg az, hogy szóbeli intervenciót kaptak, de ennél többet vártak a befektetők. Az USA-ban az S&P 500 és a Nasdaq indexek 0,9 százalék körüli mínuszban voltak este hat körül.
Kissé gyengébb forint
Itthon a BUX index a többi európai mutatóhoz képest még egész jól teljesített, 0,8 százalékkal esett csak. A Mol 0,9 százalékkal 16 240 forintra, az OTP 0,7 százalékkal 6900-ra, a Richter egy százalékkal 5446 forintra süllyedt, a Magyar Telekom 458 forintos ára egy forinttal volt a hétfői alatt.
Az olaj még hétfő este jó nagyot esett, ezt kedden stagnálás követte. A dollár gyengült a jenhez képest, de egy időben erősödött az euróval szemben. Aztán meggondolta magát és ismét 1,14 közelébe ment vissza az euró/dollár árfolyam. A forint kissé gyengült, 312,90 volt az euró, hetven fillérrel a hétfői felett.
Dilemmák Japánban
Meddig mehet a japán jen, mielőtt a japán vezetés beavatkozik? Ez a kérdés foglalkoztat sok devizabefektetőt. A jen 2014 ősze óta nem látott szintre erősödött ma a dollárral szemben, a 110-es szintet is majdnem elérte, délután 110,30 volt. Az Equilor szerint a japán jegybank elnöke, Kuroda ma hajnalban kijelentette, hogy akár tovább szélesíthetik a kamatfolyosót negatív irányban, amennyiben szükséges. Ennek ellenére a jen tovább erősödött a dollárral szemben, ez a jegybanki intervenció egyelőre nem bizonyult hatásosnak
Szintén az Equilor hírlevele szerint vételről tartásra minősítette le az OTP Bank részvényeit a Société Générale elemzője, de a 12 hónapos célárat 10,5 százalékkal magasabbra, 7270 forintra emelte. Múlt hét pénteken az HSBC vételi ajánláson tartva 7 900 forintra húzta fel a részvényekre kitűzött célárát.
Makacs OPEC-tagok
A Norbi Update Lowcarb Nyrt.-t nemcsak megbüntették hiányos tájékoztatás miatt, hanem az MNB elrendelte a részvények kereskedésének felfüggesztését is.
Az Erste Befektetési Zrt. szerint azért esett az olaj, mert a szaúdiak csak akkor lépnek, ha az irániak is hajlandóak lépni. Ők viszont nem akarnak lépni, hiszen csak most jöttek vissza a piacra, inkább felfuttatni akarnak. Így egyre valószínűbb, hogy nem lesz április 17-én OPEC-egyezség. A csökkenő olajár eladást indukál a részvénytőzsdéken is.
Érik a magyar korrekció?
A Richter amerikai partnere, az Allergan nagyot esett az éjjel, de ma este is folytatta Amerikában, 12 százalékos esést hozott össze. Ennek oka az adóelkerülés elleni tervezett intézkedésekben rejlik. A Richtert ez az Erste szerint nem érinti.
Érik a korrekció a hazai részvénypiacon - írja az Equilor technikai elemzése. A nemzetközi befektetői hangulat romlását eddig a hazai részvénypiacon kevéssé lehetett érezni. „Ami késik, nem múlik, tartja a mondás, előbb-utóbb itthon is rányomhatnak a sell gombra" – írják. (Sell=eladás.)
Kitörés a CIG Pannóniánál?
Az Equitas szerint nagyon kedvező fordulatot vett a CIG Pannónia technikai képe, hiszen a részvény árfolyama egy több mint két éves csökkenő trendet tört meg. A héten már a 180 forintos szint fölé is eljutott az árfolyam.
Átlagon felüli mértékben estek az európai autógyártók, a Renault és a Fiat öt-öt százalékkal, a Volkswagen, BMW és a Daimler 3-4 százalék közötti mértékben.