– Mi a legfontosabb a részvénykibocsátók számára?
Egy részvénykibocsátó számára talán a legfontosabb cél a vállalat értékének a növelése. A részvényárfolyamban nem csak az adott üzleti modell sikeressége mérődik meg, de az esetlegesen szükséges pótlólagos tőkebevonás ára is megmutatkozik. A tőzsdei árfolyamokat persze a piaci hangulattól kezdve a likviditásig sok minden befolyásolja, ezek egy része részvénykibocsátó számára külső adottságként jelenik meg.
– Miért fontos a másodpiaci likviditás?
Az illikvid cégek általában diszkonttal forognak a tőzsdén. Az ilyen cégekkel szemben magasabb a befektetők által elvárt hozam, egy esetleges részvénykibocsátás során pedig olcsóbban kelnek el ezen vállalatok papírjai. Egy illikvid eszközre nehezebb befektetőt is találni, ezért a cégek alapvető érdeke a likviditás javítása.
– Mit kap egy potenciális részvénykibocsátó a BÉT-en és mit egy nemzetközi piacon?
A tapasztalatok azt mutatják, hogy egy magyar kibocsátó számára sokszor logikusabb a kisebb hazai piacon megjelenni, mint elveszni egy nagy nemzetközi tőzsde small-cap szekciójában. A londoni vagy frankfurti tőzsde tagadhatatlanul a kontinens legnagyobb presztízzsel bíró piacai közé tartoznak.
Az itt befektető alapok számára azonban a több ezer befektetési lehetőség között sokszor észrevehetetlenek maradnak a külföldi, kevésbé likvid papírok. A lakossági megbízások kulcsfontosságúak a kellő likviditás fenntartásában, amik leginkább a hazai piacon koncentrálódnak és a hazai intézmények is kitüntetett figyelemmel kísérik a BÉT-en listázott papírokat.
- Miért fontos az indextagság és miért elérhetőbb ez egy lokális piacon?
Az indexek sokszor referencia-portfolióként szolgálnak az indexkövető alapok számára vagyis ezen alapok automatikusan megvásárolják az indexbe bekerülő értékpapírokat, növelve azok likviditását és értékeltségét. Minél nagyobb egy tőzsde, annál több papír tolong az indexbe bekerülésért, annál szigorúbb követelményeket kell teljesíteni a tagságért.
– Lehet-e külföldi befektetőket bevonni egy hazai tőzsdei bevezetés esetén és mennyiben segít ebben a Xetra-bevezetés?
Mivel a BÉT-en kötött ügyletek elszámolhatóak bármely nagy nemzetközi elszámolóházon keresztül, a külföldi befektetőknek nem ütközik nehézségbe a Budapesti Tőzsdén való befektetés. A várható hozam mellett talán a leginkább figyelembe vett tényező az adott részvény likviditása, amit a Xetra rendszer bevezetése a jobb elérhetőség, a robotizált kereskedés és egyéb tényezők miatt remélhetőleg javítani fog, ezzel várhatóan további befektetőket megnyerve a hazai piacnak.