Továbbra is az upstream (kutatás és kitermelés) üzletág a jövedelmezőség fő hajtóereje a Molnál, részben a magas olajárak, részben pedig a gyenge forint miatt – vélik a KBC Equitas elemzői. A szíriai helyzet szerintük nagyjából 26 milliárd forinttal csökkenthette a bevételeket a negyedév során, így nem tudta teljes egészében kiaknázni a magas olajárakban rejlő lehetőségeket 2011 negyedik negyedévében. Az upstream szegmensben 79,4 milliárd forintos EBIT-et ért el a MOL becslésük szerint, ez 12 százalékos növekedést jelent 2010 azonos negyedévéhez, és 3 százalékos bővülést a harmadik negyedévhez képest. Az upstream tevékenységek az említett nehézségekkel együtt is az EBITDA nagyjából 90 százalékát adták az elmúlt negyedévben – áll az elemzésben.
Az elemzők ugyanakkor arra számítanak, hogy a downstream (finomítás és kereskedelem) terén 41,7 milliárd forintos üzemi veszteségről számolhat be a cég, ez 2005 első negyedéve óta a leggyengébb eredmény ezen a területen. A fő okok a Brent-Ural spread zsugorodása (0,4 dollár/hordó a harmadik negyedéves átlagos 0,7 dollár/hordóval és a 2010 negyedik negyedévi 1,5 dollár/hordóval szemben), a gyenge régiós üzemanyag-kereslet és bizonyos finomítói termékek marginjának csökkenése voltak. A downstream üzletágban a forint éles gyengülése tovább rontotta az eredményességet (19 milliárd forinttal), a szektorra kivetett különadó pedig további 7 milliárd forinttal csökkenti a Mol által jelentett üzemi eredményt, ráadásul a petrolkémia hozzájárulása még a harmadik negyedévhez képest is gyengébb lehetett az alacsony marginok és a makacsul magasan ragadó alapanyagárak miatt.
Az elemzők szerint a teljes EBIT 41 milliárd forint lehetett a negyedik negyedévben, fentiek mellett a gáz midstream üzletág 16,9 milliárd forintos EBIT-hozzájárulását is figyelembe véve. A speciális tételek hatását kiszűrve az EBIT 48,3 milliárd forintot tehetett ki. A „normál” EBIT mellett a folyó költségeken számított EBIT-et kísérheti lényeges figyelem, mivel a mutató kiszűri a különféle fizetési határidőkből fakadó devizaárfolyam-veszteségek és készletátértékelődések hatását. Ez az EBIT becslésük szerint 58,9 milliárd forint volt a negyedévben, ami éves alapon 17, negyedéves összevetésben pedig 18 százalékos csökkenést tükröz. A nettó profit becslésük szerint 17,8 milliárd forint volt a negyedik negyedévben, ami részvényenként 211 forintot jelent, szemben a harmadik negyedéves 417 forinttal és a 2010 negyedik negyedévében elért 428 forinttal.
A KBC Equitas elemzői felhívják a figyelmet arra, hogy a gyorsjelentéssel egyidőben a Mol közzéteszi fúrási jelentését is, amiből újabb információkat kaphatunk a kitermelési és készletadatokról, valamint a 2012-es kutatási és fúrási tervekről. A legutóbbi jelentés óta a Mol kurdisztáni partnere, a Gulf Keystone jelentősen megemelte a Shaikan mezőben található olajra vonatkozó becslését, így arra számítunk, hogy a MOL 122 millió hordóra emeli a kurdisztáni kitermelhető készletekre vonatkozó becslését.