Tőzsdék
Vegyes a kép a világ börzéin. Az Egyesült Államokban pénteken csak a Dow Jones ipari átlag indexe emelkedett, 0,12 százalékkal, ezzel szemben az S&P 500-as 0,02, a Nasdaq pedig 0,21 százalékkal csökkent.
A hétfőn elsőként Ázsiában kinyitott tőzsdék között két üdítő kivétel is akadt: a sanghaji börzebarométer 2,34, a hongkongi 0,91 százalékkal zárt magasabban az előző napihoz képest. Tokió viszont 0,83 százalékkal a negatív tartományba csúszott.
Európában ugyanakkor a kereskedés első órájában mindhárom vezető tőzsdeindex (a frankfurti DAX, a londoni FTSE és a párizsi CAC) is pirosban pompázott, 0,3-0,4 százalékos mínuszokkal.
Hasonlóan kezdett a BUX is, 0,3 százalékos bukójához az OTP és a Richter 0,7-0,7 százalékos gyengülése járult hozzá, amelyet a Mol 0,6 százalékos erősödése nem tudott ellensúlyozni (a Magyar Telekom stagnált).
A magyar tőzsdén egyébként az augusztus 20-ai állami ünnep okán négynaposra nyúlt hosszú hétvége miatt csütörtökön és pénteken nem lesz kereskedés.
Devizák
Az euró 1,1858 dolláron forgott hétfő reggel, 0,14 százalékkal erősebben a zöldhasúval szemben a pénteki záráshoz viszonyítva, míg a svájci frankhoz képest 0,15 százalékos nyerésben állt, az 1,0782-es szinten. Egy dollárért 0,9092 frankot adtak, 0,02 százalékkal többet, mint egy nappal korábban. A jenhez képest 0,01 százalékkal erősödött a dollár, 106,61-on jegyezték hétfő reggel.
A forint a főbb devizákhoz képest erősödött. Az euró 346,35 forinton forgott hétfőn kora délelőtt, a dollár árfolyama 292,19-en, a svájci franké pedig 321,91-en, míg a jent 2,7449 forinton jegyezték.
A technikai kép alapján azonban az Equilor Befektetési Zrt. a forint gyengülését várja, szerinte jó eséllyel mehet a hazai fizetőeszköz jegyzése az euróval szemben 348, a dollárral szemben 295 fölé.
Nemesfémek
A múlt héten az arany árfolyama több mint 4 százalékkal esett, ezzel szemben az ezüsté közel 7 százalékkal került lejjebb. Mindkét nemesfém a heti mélypontjánál jóval magasabban tudta azonban zárni a hetet, így az aranynál kitartott a 2011-es csúcs szintje, az ezüstnél pedig a 26 dolláros támasz. Hétfő reggel a sárga nemesfém unciája (1 uncia=31,1035 gramm) 1943,33 dolláron cserélt gazdát a New York-i árupiacon, míg az ezüsté 27 dolláron.
A hétvége egyik nagyobb nemesfémekkel kapcsolatos híre az volt, hogy nyilvánosságra került, Buffett és Munger aranybánya-részvényt vásárolt a második negyedévben, méghozzá a Barrick Goldét – mutatott rá a KBC Equitas a ma reggeli elemzésében.
Olaj
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára egyaránt emelkedik. Az októberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,4 százalékos pluszban, 44,98 dolláron, a szeptemberi szállítású WTI pedig 0,52 százalékos nyereségben, 42,23 dolláron forgott közép-európai idő szerint hétfő délelőtt 10 óra körül.
A KBC Equitas szerint a járványhelyzet több régiót is érintő fokozódása az olajkereslet kilátásait is visszaveti, ez aggodalomra ad okot a piaci szereplőknél. Az OPEC+ szerdán készül értekezletet tartani, ahol akár újraértékelhetik a jelenlegi kitermelési kvótákat is, és rendre inthetik az eddigi túltermelőket. A piac bizakodik ezzel kapcsolatban, ezt mutatja a Brent és a WTI drágulása is.
Idehaza egyelőre nem várható újabb üzemanyagár-változás – jelezte előre a holtankoljak.hu.
Amerikai-kínai kapcsolatok
Elmaradt a hétvégén az újabb kereskedelmi tárgyalás az Egyesült Államok és Kína között, a Reuters hírügynökség szerint egyeztetési nehézségek miatt. A mezőgazdasági termékek kínai vásárlása elmarad a kijelölt céloktól, ennek ellenére Donald Trump sikeresnek tartja a megállapodásokat. Az amerikai elnök közben hivatalosan is felszólította a TikTok-ot, hogy az amerikai egységeit adja el. A feszültségeket az is tovább hevítheti, hogy Tajvan megállapodást írt alá a Lockheed Martinnal arról, hogy F-16-os vadászgépeket vásárol az amerikai vállalattól, amire 1992 óta nem volt példa. A Pentagonnal aláírt szerződés értéke 62 milliárd dollár lehet a Bloomberg szerint.
Makrogazdasági adatok
Ma hajnalban Japán a vártnál valamivel nagyobb második negyedévi visszaesésről számolt be: évesítve 27,8, az előző negyedévhez képest pedig 7,8 százalékkal zuhant a gazdasága. A júniusi ipari termelés is elmaradt a várttól, éves alapon 18,2 százalékkal lett alacsonyabb.
A héten is lesznek érdekes makroadatok, szerdán még a végső júliusi inflációs adatokra figyelhetünk, melyek az eurózónából érkeznek, s ugyancsak a hét közepén látnak napvilágot a friss heti olajkészletadatok az USA-ban, míg este az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed közgyűlésének jegyzőkönyvét teszik közzé, ami érdekes lehet a piac számára. Csütörtökön pedig az Európai Központi Bank hozza nyilvánosságra legutóbbi ülése az összegzését, miközben az Egyesült Államokban a heti munkaerőpiaci adatok látnak napvilágot. Pénteken mind az eurózónában, mind az USA-ban közzéteendő előzetes augusztusi beszerzési menedzser indexek adhatnak fogódzót.
Gyorsjelentési szezon
A végéhez közelít a második negyedéves gyorsjelentési szezon, az S&P 500-as indexben figyelembe vett félezer vállalat közül 456 már közzétette főbb számait. Eddig 12 százalékos bevétel- és 9 százalékos profitcsökkenés látszódik a cégeknél – összegzett a KBC Equitas. Ez a bevétel esetében 1, profitsoron pedig 21 százalékos felülteljesítést jelent az elemzői konszenzushoz képest. Az iparágak közül a legnagyobb vesztes az olajszektor, viszont a technológia és az egészségipar kiemelkedik. Hasonló megállapítások érvényesek az európai piacon is, ahol még kiemelhető a pénzügyi szektor jelentős felülteljesítése is a várakozásokhoz képest. A héten is még érkezik azért néhány érdekesebbnek ígérkező gyorsjelentés, közzéteszi a számait a Walmart, a Home Depot és az Nvidia is. A kínai Alibaba csütörtökön jelent.
A hazai piacon az ANY Biztonsági Nyomda ma zárás után teszi közzé a jelentését.
Fontos bejelentésre készül a 4iG
Idehaza ma arra lesz érdemes figyelni, hogy felfüggesztették a 4iG részvényeinek kereskedését, arra hivatkozva, hogy az informatikai társaságtól napközben fontos tájékoztatás várható. A felfüggesztés nyitástól a lezárás szakasz végéig tart, de a tájékoztatás megtörténte esetén a Budapesti Értéktőzsde egy határozattal a kereskedést már korábban visszaállíthatja. Nem sokkal 11 óra után meg is érkezett a bejelentés, s a cég már kérte is a tőzsdei kereskedés visszaállítását.