A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84,76 pontos, 0,19 százalékos csökkenéssel, 44 016,29 ponton zárt szerdán. A részvénypiac forgalma 8,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Richter kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.
Az Equilor Befektetési Zrt. elemzője abban bízik, hogy a szerdai csökkenés ellenére a következő napokban nem várható nagyobb visszaesés. Varga Zoltán szerint a részvénypiaci kilátásokat világszinten javítja, hogy több vezető technológiai világcég kedvező adatokat közölt. A szakértő hozzátette, hogy a BÉT vezető részvényei közül leginkább a Mol maradt el a várakozásoktól, hiszen annak ellenére csökkent az értéke, hogy az olaj ára nőtt.
A Mol 20 forinttal, 0,89 százalékkal 2230 forintra csökkent, 1,4 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 120 forinttal, 0,86 százalékkal 13 770 forintra esett, forgalmuk 3,5 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 1,50 forinttal, 0,38 százalékkal 392 forintra gyengült, forgalma 141,8 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 145 forinttal, 1,76 százalékkal 8400 forintra erősödött, a részvények forgalma 2,8 milliárd forintot ért el. A papírok értéke napközben 8460 forinton tetőzött. A Richter történelmi csúcsa 8425 forint.
További, friss árfolyamokat itt talál >>
Az európai tőzsdéken mérsékelt optimizmus volt jellemző, a német DAX 0,7 százalékkal erősödött, de felfele mozdult a spanyol és az olasz tőzsde mutatója is. A német piacon a távközlési szektor mellett az iparvállalatok teljesítettek kifejezetten jól. Ennek köszönhetően a Siemens ötéves, míg a Daimler egyéves csúcsra ugrott.
Az indexek emelkedéssel indult a kereskedés szerdán az amerikai értékpapírpiacokon az előző napi, 1,5 százalékos nyereségek után. Szerdán ígéretes makrogazdasági adatok is hozzájárultak a befektetői hangulat javításához: januárban a várt 49 ezernél lényegesen többel, 174 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államok gazdaságának nem mezőgazdasági ágazataiban a decemberi 78 ezres csökkenés után. Az is pozitív hír volt, hogy lendületbe jött a szolgáltatóipar januárban az Egyesült Államokban az ISM felmérése szerint. A szervezet közölte, hogy a szolgáltatási szektor beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 58,7 pontra nőtt a decemberi 57,7 pontról, ami 2018 novembere óta a legjobb érték. Elemzők enyhébb javulást, 58,0 pontos értéket vártak januárra.
Az árfolyamok emelkedésében nagy szerepe volt a keddi piaci zárás után közzétett vállalati eredménybeszámolóknak is. Felülmúlta az elemzői várakozásokat az Amazon és az Alphabet is. Az S&P-500 részvény tagvállalatai közül egyébként amelyik már publikálta negyedéves eredményét, azoknak 80 százaléka az elemzői várakozásokat felülmúló adatokat mutatott be. A fejlett technológiai ágazatban pedig ez az arány eddig 97 százalékon áll. Az Alphabet részvényeinek árfolyama 7 százalékkal ugrott meg, az Amazon viszont csak 1 százalékkal erősödött, amit az elemzők az alapító-vezérigazgató Jeff Bezos háttérbe húzódásával magyaráztak.
A forint az euróval szemben délelőtt gyengülni kezdett és a 356-os szint felett is járt, a délutáni órákra ellenben ismét erősödött, és 353,30 körül kereskedtek a fizetőeszközzel a bankközi piacon.
Az árupiacokon az olaj teljesített jól szerdán, mind a brent, mind a WTI árfolyama 2 százalék feletti mértékben erősödött. Az arany stagnált, míg az ezüst kurzusa a keddi nagy beleadás után kicsit korrigált, és két százalékkal nőtt.