Kiugróan jó napjuk volt a keddi az amerikai tőzsdéknek, a Dow Jones ipari átlagindex 1,57, a Nasdaq elektronikus börze mutatója 1,56, míg a félezer amerikai vállalat részvényeinek mozgását leképező S&P 500-as 1,39 százalékkal emelkedett. A szerda reggel elsőként, Ázsiában kinyitott tőzsdéken már vegyesebb volt a kép: míg a japán Nikkei-index 1 százalékkal szárnyalt, addig a hongkongi már csak 0,2 százalékkal ment fel, a kínai pedig egyenesen csökkent, 0,46 százalékkal. Európában sem volt egyértelmű az irány a kereskedés első óráiban: a frankfurti DAX 0,36, a párizsi CAC 0,16 százalékos pluszban tartózkodott, ezzel szemben a londoni FTSE 0,1 százalékos mínuszban. Idehaza a BUX is stagnálásközeli állapotban volt, tükrözve, hogy az értékét leginkább meghatározó blue chipek közül a Mol és az OTP csökkenését a Magyar Telekom és a Richter erősödése képes volt ellensúlyozni.
Azt lehet mondani, hogy a forint tartja jó formáját, az euróval szemben a 356-os szint alatt ennyire huzamosabb ideig utoljára 2018 tavaszán tartózkodott.
További, friss árfolyamokat itt talál >>
Ami a nyersanyagpiacot illeti, a világpiaci kőolajárak nőnek, alapvetően arra a bejelentésre, hogy az amerikai készletek csökkentek, ez ugyanis a kínálat szűkülését okozza. De a Joe Biden gazdaságösztönző programjával kapcsolatos optimizmus is felhajtó erejű, az észak-amerikai könnyűolaj, a WTI árfolyama szerda délelőtt 0,5 százalékkal erősödve, az 55 dolláros szint fölé került, míg az északi-tengeri Brent fajta jegyzése csaknem 0,8 százalékos drágulással az 58 dollárhoz érkezett. A nemesfémek közül az arany 0,26 százalékkal drágult, 1838 dollárra. Ezúttal az ezüst jóval nagyobb mértékben erősödött, 1,6 százalékkal, 26,8 dollárra – de ennek speciális okai vannak, amelyekről a lentiekben részletesebben beszámolunk.
Egyelőre azonban még szemezgessünk az érdekesebb céghírekből, amelyekhez bőven adott muníciót, hogy javában dübörög a gyorsjelentési szezon.
A pandémia nyertesei
Alphabet: 7 százalékkal ugrott meg a Google anyavállalatának részvénye annak hatására, hogy a 46,43 milliárd dolláros negyedik negyedévi forgalma több mint 2 milliárddal lett magasabb annál, mint amennyire az elemzők számítottak. A bevételeket megdobták az éves alapon csaknem 50 százalékkal bővülő Youtube-hirdetések, valamint az, hogy a járvány második hullámának köszönhetően otthon ragadt emberek többet nézték a videomegosztó portált. Ezek ellensúlyozták a cég felhőalapú szolgáltatásokat nyújtó részlegének hatalmas működési veszteségét.
Amazon: a piaci várakozásoknál ugyancsak jobban sikerült az online kiskereskedő amerikai cég 2020. október-december közötti három hónapja is. Az árbevételt 125,6 milliárd dollárra alapvetően szintén a pandémia-effektus hizlalta: e cég volt ugyanis az egyik legnagyobb nyertese annak, hogy a kieső szolgáltatásoknak köszönhetően hatalmasat nőtt a lakosság online költése – mutatnak rá az Equilor Befektetési Zrt. elemzői. Dörzsölhették a tenyerüket a befektetők a 14 dollárt meghaladó egy részvényre jutó nyereség láttán, az ugyanis dupla akkora lett, mint amennyit reméltek. Ráadásul a kilátások is fényesek, a vállalat szerint továbbra is folytatódhat az internetes vásárlási láz. Némi meglepetés, hogy mindezek ellenére az Amazon-részvények árfolyama gyakorlatilag stagnált a keddi kereskedésben.
A vállalat negyedéves pénzügyi jelentése mellé egyébként egy plusz bejelentés is érkezett: távozik az Amazon éléről az alapító Jeff Bezos, a világ jelenleg második leggazdagabb embere - erről és az utódlásról itt számoltunk be.
Alibaba: az viszont a mai időkben már teljesen természetesnek tekinthető, hogy az Amazon kínai versenytársának 221,08 milliárd jüanos (1 jüan=0,15 dollár) árbevétele és az egy részvényre jutó nyeresége is meghaladta az elemzői várakozásokat. Csak a havi aktív mobilfelhasználók terén maradt el valamelyest a vállalat az előrejelzésektől, de a 902 milliós szám így is megsüvegelendő. Az, hogy a gyorsjelentés megemésztését követően közel 4 százalékkal esett az Alibaba-részvények árfolyama, talán azzal magyarázható, hogy a befektetők learathatták az addig felhalmozódott esetleges nyereségeiket, miután a jövő kérdéses: az Alibaba 33 százalékos tulajdonában lévő fintech cég, az Ant Group nyilvános részvénykibocsátását nagy bizonytalanság övezi.
Érdekes információ a Pfizerről
Akár optimizmussal is eltölthet minket az, hogy 2021-ben 15 milliárd dolláros bevételt vár a Pfizer a koronavírus vakcina-eladásaiból, ez ugyanis csaknem a százszorosa a 2020 utolsó negyedévi forgalmának, igaz, az értékesítés csak ez év elejétől kezdett felpörögni. Ez azt jelenti, hogy az amerikai gyógyszercég 60 milliárd dollár körüli árbevételének a negyede származhat a vakcinák eladásából. Mondjuk ez a befektetőket egyelőre nem hatotta meg, a gyorsjelentést követően 2,3 százalékot esett a Pfizer-részvények árfolyama.
Rossz hír a Reddit fórumozóknak
A kisbefektetők múlt héten nagy port kavart kedvenc részvényeinek árfolyamai ugyanis szabadesésben vannak, az egyaránt magas short állománnyal rendelkező GameStop és AMC papírjai közül az előbbi 60, míg az utóbbi 41 százalékot veszített egy nap alatt az értékéből, ami arra utal, hogy a shortosok jelentősebb része már zárni tudta a pozícióját. E feltételezést erősíti az S3 Partners nevű elemző cég adata is, miszerint a GameStop shortállománya a korábbi 150 százalékról csaknem a harmadára, 51 százalékra esett. A részvények körüli hype-ot tükrözi, hogy az év elején még alig 2 millió tagot számláló Reddit-csoport létszáma egy hónap alatt közel 8,5 millióra nőtt. (E témát lapunk folyamatosan követte, például itt, itt és itt.)
Az ezüstön csattant az ostor
A jelentősen túlshortolt részvények után a reddites kisbefektetők a szürke nemesfémre vetették magukat, miután az egyik fórumozó bedobta, hogy az ezüstben épült fel a világ legnagyobb short pozíciója. Ezt a kacsát hamar lelőtték, mivel kiderült, hogy az intézmények nettó vételi pozícióban ülnek. A félreértésre valószínűleg az adhatott okot, hogy a fórumozó csak a New York-i határidős pozícionáltságot nézte, a londoni fizikai piaci kötéseket már nem. Ám ekkora már az ezüst árfolyama nagyot szánkázott lefelé, míg unciája (1 uncia=31,1035 gramm) hétfőn még 30 dollár felett cserélt gazdát, addig kedden kora délután már 26,5 dollár alá került – ez több mint 11 százalékos olcsóbbodás. Innen kezdett aztán korrigálni, ám szerda délelőttig 1,6 százalékot sikerült lefaragnia a bukóból.
Tesla-tulajdonosok figyelmébe
A vállalat közel 135 ezer Model S és Model X visszahívását tervezi az elektromosautó-gyártó, miután gondok adódtak a Tesla érintőképernyőivel. A visszahívott autókban a Tesla a javítás mellett egy ingyenes tárhelybővítést is ad az ügyfeleknek. Hétfő este egyébként a Morgan Stanley kijött egy 3 ezer dolláros célárral az amerikai elektromosautó-gyártó vállalat részvényére. Mindezek hatására nem ugrott görcsbe a befektetők gyomra, legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a Tesla-részvények tegnap 3,9 százalékkal drágultak.
Borús makrogazdasági kilátások
A világgazdaság mielőbbi talpraállásába vetett reményt mérsékelheti, hogy a kínai szolgáltatási szektor kilátásait tükröző fontos mutató, a Caixin által felmért beszerzsési menedzser-index értéke a tavaly decemberi 56,3 pontról januárra 52 pontra süllyedt, ez ugyanis 9 hónapja nem látott alacsony érték. A világ legnépesebb országának vállalatai az exportkereslet növekedési ütemének lassulásáról számoltak be, hasonló volt a helyzet a feldolgozóiparban tevékenykedő cégek esetében. Az input költségek jelentősen emelkedtek, az áremelkedést csak részben hárították át a fogyasztókra, ugyanakkor a következő hónapokban további növekedés várható, mely erősítheti az inflációs folyamatokat Kínában – vélik az Equilor elemzői.
Tovább terjeszkedhet a 4iG
S a végére egy hazai hír. A 4iG fő tulajdonosa, Jászai Gellért érdekeltségében lévő KZF Vagyonkezelő Kft. szerződést kötött a Poli Computer PC Kft. két lépésben történő megvásárlására. Az informatikai társaság igazgatósága a tranzakció kapcsán előzetesen hozzájárult, hogy a KZF a Poli Computer-üzletrész apportjával tőkét emeljen a tőzsdei társaságban. Az ügylet a Poli Computer vagyonértékelését, illetve a Gazdasági Versenyhivatal versenyfelügyeleti eljárását követően zárulhat, melynek ismeretében dönt a tőkeemelés részleteiről az igazgatóság. A Poli Computer megszerzésével a kiszervezett és menedzselt informatikai szolgáltatások területén a 4iG az egyik piacvezető vállalat lesz Magyarországon. A budapesti központtal működő társaság árbevétele 2020-ban meghaladta a 2,4 milliárd forintot, alkalmazottainak létszáma 197 fő. A hír a megjelenését követően nem rengette meg a 4iG-papírok kereskedését, sőt azok közel 1 százalékos mínuszban tartózkodtak.