A fintech céget az Alibaba milliárdos tulajdonosa, Jack Ma irányítja, az Ant Group részvényeit egyszerre és egyenlő arányban tervezik bevezetni a sanghaji és a hongkongi tőzsdére - írja a Financial Times. A piacra lépés tervezett dátum november 5.
Az Ant Group (korábbi nevén Ant Financial) a világ egyik legnagyobb digitális fizetési platformját működteti. Ez az Alipay mobilos fizetési alkalmazás, amelynek 1 milliárdnál is több aktív felhasználója van, a többségük (kb. az ügyfelek háromnegyede) kínai. A platformon keresztül a június 30-at megelőző 12 hónapban 17 ezer milliárd dollárnak megfelelő összeget költöttek. Az Alipay mellett azonban több jól jövedelmező üzletágat is kiépítettek, hiszen a Yu'e Bao, a világ legnagyobb pénzpiaci alapja is az övék, emellett több hitelezéssel foglalkozó érdekeltséggel is rendelkeznek.
A sanghaji börzén a tech-fókuszú Star piacon fognak a papírral kereskedni, 68,80 remninbi (10,26 dolláros) áron. A honkongi tőzsdén 80 honkongi dollár (10,32 amerikai dollár) lesz induláskor egy részvény ára.
Így két tőzsdén 3,34 milliárd részvényt terveznek piacra dobni, a teljes állomány 11 százalékát.
Ez azt jelentené, hogy a tőzsdére dobott papírok összértéke 34,4 milliárd dollár lenne, ami ötmilliárd dollárral haladná meg a Saudi Aramco tavalyi IPO-csúcsát.
A sikeres kibocsátás 313 milliárd dollára emelné az Ant cégértékét - nagyjából a JP Morgannal megegyező szintre. Sőt, a kibocsátás 39,6 milliárd dollárra is nőhet, ha a papírokat lejegyzők további vételre adnak megbízásokat.
Az IPO-ban több stratégiai befektető is részt vesz majd, ilyen a szingapúri Temasek Holding, illetve Szingapúr, valamint Abu Dhabi vagyonalapja is. Természetesen a jegyzők között van az Alibaba is, amely a Zhejiang Tmall Technology nevű cégén keresztül 730 millió dollárnyi részvényt fog vásárolni, amellyel megőrzi mostani, mintegy 33 százalékos részesedését leánycégében.
A vevők között olyan hatalmas intézményi befektetők lehetnek, mint a szingapúri GIC vagy a Kanadai Nyugdíjalap Befektetési Testülete is.
Tegnapi hír volt az is, hogy a kínai nyugdíjalap is vásárolni fog az Ant Group papírjaiból. A kínai Társadalombiztosítási Tanács elnöke, Chen Wenhui egyenesen azt mondta, hogy a részvények jegyzését úgy kell tekinteni, mintha a kínai nép számára vásárolnának.
A sanghaji tőzsde CSI 300 és a Shenzen-indexekben listázott részvények idén 15 százalékos emelkedésben vannak, ezzel a legtöbb nagy globális benchmarkot túlteljesítették, miközben a hongkongi börze 12 százalékos mínuszban van. Igaz utóbbi esetében közrejátszott az is, hogy a befektetők erősen elbizonytalanodtak azt követően, hogy úgy tűnt, Peking megfosztaná a szigetet a korábbi önállóságától, amire reagálva a helyi lakosság több hónapon keresztül állandó tiltakozásokkal reagált.
Kiss Nicholas, az Erste Befektetési Zrt. elemzője a Trend Fm-nek szeptemberben nyilatkozott az Ant tőzsdei kilátásairól.